Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wyburzają pierwszy biurowiec na Zaspie. Był tu Pewex, bank i prywatne pogotowie. Będzie mieszkaniówka

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Dzięki budowie Pewexu na Zaspie udało się znaleźć grób obrońców Poczty Polskiej. Sklep za „twardą walutę” z upadkiem komunizmu stał się niepotrzebny. Budynek opanowały różne przedsięwzięcia rodzącej się gospodarki rynkowej. Jako pierwszy biurowiec w morzu bloków miejskiej sypialni przetrwał 30 lat. Ostatecznie ustępuje presji lobby deweloperskiego. Losy budynku przy al. Jana Pawła II 20 opowiadają wiele o najnowszej historii kraju i miasta.

Pomysł na postawienie w tym miejscu budynku biurowego powstał jeszcze w dogorywającym PRL-u, budowa rozpoczęła się jednak już po jego upadku. Siłą inercji Pewex, państwowe przedsiębiorstwo oferujące za dolary w poprzednim ustroju to, czego w zwykłych sklepach nie było, stawiał tu swoją wojewódzką siedzibę i kolejny salon sprzedaży. Na blokowisku Zaspy, rozległej miejskiej sypialni, między dawnym pasem startowym pierwszego gdańskiego lotniska a ul. Burzyńskiego, miał powstać pierwszy biurowiec.

Podczas budowy, 27 sierpnia 1991 roku, w wykopie pod fundamenty odkryto zbiorową mogiłę 38 rozstrzelanych przez Niemców obrońców Poczty Polskiej, których miejsce pochówku stanowiło dotąd tajemnicę. Bohaterów uroczyście pochowano 5 kwietnia następnego roku na nieodległym Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego.

CZYTAJ TAKŻE: Zburzono starą przychodnię na Zaspie. Startuje piąta inwestycja, realizowana w trybie lex deweloper na Pomorzu

Otwarty w 1992 Pewex, który w nowym ustroju stracił rację bytu i jako zwykła sieć handlowa nie poradził sobie w gospodarce rynkowej, szybko ustąpił miejsca bankowi, biurom powstających biznesów, wreszcie działającemu tu przez długie lata „Falckowi”, firmie znanej z transportu medycznego, która umieściła tu swoją administrację raz przychodnię.

Zmieniali się administratorzy i właściciele biurowca. Przedostatni, operator nieruchomości z podwarszawskiego Pruszkowa, gdy coraz trudniej było znaleźć klientów na wynajem biur, pod koniec drugiej dekady nowego wieku postanowił postawić tu blok mieszkalny.

ZOBACZ TAKŻE: Plan zagospodarowania dla części pasa startowego na Zaspie w Gdańsku. Co zakłada? Dyskusja nad projektem

Szansę na szybkie załatwienie sprawy wydawała się gwarantować ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, uchwalona w 2018 roku. Prawu, przez przeciwników nazywanemu „lex deweloper”, zarzuca się jednak psucie ładu przestrzennego. W uproszczeniu: decyzję o wydaniu zgody na budowę „mieszkaniówki” może wydać samorząd, nawet gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Po protestach mieszkańców sąsiednich wieżowców gdańscy radni nie zgodzili się na postawienie 10-kondygnacyjnego bloku.

Co ciekawe, firma próbowała uzyskać pozwolenie na budowę jednocześnie trzema drogami: korzystając z ustawy specjalnej (co zablokowali radni), wnioskując o uchwalenie planu miejscowego i występując o wydanie warunków zabudowy. Tzw. „wuzetkę” udało jej się ostatecznie uzyskać po niemal roku. W tym czasie trwała procedura odwołania od decyzji rady miasta w sądzie administracyjnym i rozpatrywany był sprzeciw mieszkańców w procesie uchwalania planu. Historię przygód inwestora, który nie jest dobrze zorientowanym w lokalnych realiach deweloperem, prezes firmy opisał w internetowym blogu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy park handlowy i osiedlowy parking na Zaspie w Gdańsku

Ostatecznie prawa do inwestycji nabył od poprzedniego właściciela deweloper Robyg. Właśnie trwa wyburzanie budynku znanego wszystkim mieszkańcom Zaspy, w miejscu którego powstanie blok mieszkalny. Będzie miał 114 mieszkań i 7 kondygnacji. Mieszkań nie będzie można kupić, przeznaczone będą na wynajem.

Dawny pas startowy na Zaspie

Czemu ma służyć przyspieszenie w uchwalaniu planu zagospodar...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki