MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wybory do rad dzielnic w 27 jednostkach

Ewelina Oleksy
W poniedziałek ostatni dzień składania wniosków o powołanie rady dzielnicy lub osiedla
W poniedziałek ostatni dzień składania wniosków o powołanie rady dzielnicy lub osiedla Przemek Świderski
Komitety z Chełmu, Wrzeszcza i Jasienia jako ostatnie w poniedziałek złożyły swoje wnioski o przeprowadzenie wyborów do rad dzielnic. Ostateczny termin, by to zrobić, minął w poniedziałek. Teraz pozostaje już tylko szukać kandydatów na radnych i odliczać tygodnie do 8 maja, czyli dnia, w którym mieszkańcy w sumie 5 dzielnic i 22 osiedli spotkają się przy urnach.

- Wybory odbędą się w 27 z 34 jednostek pomocniczych. Łącznie wybierać będziemy 435 radnych - wylicza Piotr Kowalczuk z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Przypominamy, że 8 kwietnia upływa termin zgłaszania kandydatów na radnych. Można też od z Urzędu Miasta bezpłatnie odebrać plakaty promujące ideę wyborów.

Gdańszczanie chcą rad dzielnic i osiedli

Grupy z Chełmu i Wrzeszcza - Dolnego oraz Górnego pracowały pełna parą, byle tylko zdążyć z zebraniem wymaganej liczby podpisów. Przez cały weekend Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz organizował dyżury m.in. pod kościołami i zachęcał mieszkańców do aktywności.

Wrzeszcz czeka na podpisy

- Mieliśmy 3 tygodnie, stanęliśmy na rzęsach i udało się - nie kryje radości Ewa Lieder, koordynatorka grupy powołania rady Dolny Wrzeszcz. - Podpisy zbieraliśmy dosłownie do ostatniej chwili, walcząc z mrozem i wiatrem- zaznacza. Arkadiusz Kowalina z grupy Dolnego Wrzeszcza jest mile zaskoczony moblizacja mieszkańców.

- Większość przyjęła nas życzliwie, ludzie powtarzali, że brudne podwórka i dziury w chodniku nie potrzebują partyjnej polityki, a dobrego gospodarza. To my - mieszkańcy - wiemy najlepiej, jak troszczyć się o nasze najbliższe otoczenie - mówi Kowalina.

Listy w ciągu kilku dni zweryfikują urzędnicy, ale komitety podkreślają, że to tylko formalność, bo wszystkie zebrały więcej podpisów niż było to wymagane. Na wniosku Wrzeszcza Dolnego widniało ich 2410, Wrzeszcza Górnego 2860 a Chełmu - ok. 4470.

Mobilizacja sił w gdańskich dzielnicach

- Weryfikacji sie nie obawiamy, bo podpisów jest tyle, że wystarczy, nawet jeśli część nie zostanie zaakceptowana - mówi Marian Menczykowski z Komitetu Chełm.

Tu już 8 lat temu mieszkańcy podejmowali pierwsze próby powołania rady dzielnicy, ale wówczas nic z tego nie wyszło - zgubił ich ówczesny, wysoki próg wyborczy.

- Wtedy nie byliśmy w stanie tego przeskoczyć - przyznaje Menczykowski. Tym razem osobiście chodzili więc od domu do domu, namawiając ludzi do poparcia inicjatywy wyborów. - Po wyborach skupimy się na potrzebach mieszkańców. To oni zadecydują, od czego rada zacznie działalność - mówi Wojciech Lis z Chełmu.

Miejscy radni, którzy popierali komitety swoich dzielnic i pomagali w zbieraniu podpisów, nie szczędzą mieszkańcom pochwał za zaangażowanie. Zapewniają też, że są otwarci na współpracę z nowymi jednostkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki