Gdańsk wprowadza swoje 500+, czyli bon żłobkowy. Tak, jak chciał tego prezydent Paweł Adamowicz. Będzie łatwiej o żłobek?

Ewelina Oleksy
W publicznych gdańskich żłobkach jest w sumie 1088 miejsc. Według danych z 1 kwietnia tego roku  w kolejce oczekujących na miejsce jest 4238 maluchów.
W publicznych gdańskich żłobkach jest w sumie 1088 miejsc. Według danych z 1 kwietnia tego roku w kolejce oczekujących na miejsce jest 4238 maluchów. https://pixabay.com/
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Gdańska, radni - ponad politycznymi podziałami- przegłosują uchwałę wprowadzającą bon żłobkowy. To rodzaj gdańskiego 500+, które pomoże finansowo rodzicom, którzy nie mogą - ze względu na brak miejsc - skorzystać z publicznych żłobków i decydują się na placówki prywatne.

Wprowadzenie bonu żłobkowego w wysokości 500 zł było jedną z obietnic wyborczych złożonych przez prezydenta Pawła Adamowicza w ubiegłorocznej kampanii.

Bon żłobkowy, czyli gdańskie 500+. Od kiedy świadczenie?

- Bon żłobkowy będzie wymiernym wsparciem dla każdej gdańskiej rodziny, także dla matek samotnie wychowujących dzieci - mówił w czerwcu ubiegłego roku Paweł Adamowicz. Teraz, władze Gdańska wprowadzają jego zapowiedź w życie.

CZYTAJ TAKŻE: Lipiec 2018. Adamowicz przedstawił „bon żłobkowy” i swojego pierwszego kandydata na radnego. To jego zastępca

Na dzisiejszej sesji radni przegłosują uchwałę ws. bonu żłobkowego. Radni wszystkich politycznych klubów zapowiadają, że ją poprą. Zgodnie z uchwałą, wysokość świadczenia będzie stanowić różnicę pomiędzy ponoszoną przez rodziców opłatą stałą (czyli bez wyżywienia) za pobyt dziecka w prywatnej placówce, a opłatą za publiczny żłobek. Kwota ta nie może jednak przekroczyć 500 zł. Bon będzie przyznawany na dany rok szkolny na każde dziecko objęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia rozpoczyna się 1 września 2019 r., a kończy 31 sierpnia 2020 r.

Bon żłobkowy, czyli gdańskie 500+. Kto go dostanie?

Wnioski o przyznanie bonu można składać corocznie – każdego roku od 1 czerwca.

- Bon będzie przyznawany na podstawie dochodów z roku poprzedzającego dany rok szkolny. Dochody nie mogą przekraczać na osobę w rodzinie 2500 zł - informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu. By otrzymać bon, trzeba mieszkać i płacić podatki w Gdańsku, nie korzystać z urlopu wychowawczego i zrezygnować z ubiegania się o przyjęcie dziecka do Gdańskiego Zespołu Żłobków, czyli placówek publicznych.

Osoby zamierzające skorzystać z programu muszą korzystać z niepublicznej formy opieki nad dzieckiem do lat 3 – 5 dni w tygodniu przez minimum 5 godz. dziennie. Bon będzie przysługiwał również osobom niezatrudnionym w sytuacji: kontynuowania nauki w systemie dziennym, udziału w stażu, przygotowaniu zawodowym, szkoleniach zawodowych, programach aktywizujących organizowanych przez Gdański Urzędu Pracy lub inne podmioty, pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Bonu nie otrzymają osoby, których dziecko zostało objęte opieką przez Gdański Zespół Żłobków lub umieszczone jest w rodzinie zastępczej zawodowej, w rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Nie otrzymają go także osoby, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem.

Bon żłobkowy, czyli gdańskie 500+. Pomoc dla rodzin

- Gdański bon żłobkowy jest kolejnym wypełnianiem testamentu śp. Pawła Adamowicza. To pomoc dla rodzin, które nie mogą skorzystać z publicznych żłobków i zdecydują się na prywatne placówki lub dziennego opiekuna. Mam nadzieję, że oprócz wsparcia finansowego, bon będzie także pełnił funkcję aktywizującą i dzięki niemu młode mamy gdańszczanek i gdańszczan podejmą decyzję o powrocie na rynek pracy – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Co istotne, wypłata bonu będzie kontynuowana przez kolejne trzy miesiące opiekunom, którzy w takcie jego pobierania stracili pracę. Dzięki temu będą oni mieli lepsze warunki do aktywnego poszukiwania nowej pracy- wskazuje.

W publicznych gdańskich żłobkach jest w sumie 1088 miejsc. Według danych z 1 kwietnia tego roku w kolejce oczekujących na miejsce jest 4238 maluchów.

CZYTAJ TAKŻE: Bon żłobkowy to nie wszystko. Adamowicz obiecuje też nowe żłobki

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mama

Publiczny żłobek w Gdańsku z wyżywieniem to koszt ok 650zl przy założeniu, że miasto dopłaci 500zł czasami lepiej wybrać prywatny, że względu na np. Ilość dzieci, jakość opieki itd. Mogliby obniżyć koszty publicznych zlobkow, w innych miastach to koszt rzędu 300 zł!

Dodaj ogłoszenie