MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wkrótce otwarcie CTUS w Nowym Porcie

Ewelina Oleksy
Placówka w Nowym Porcie czeka na pierwszych mieszkańców
Placówka w Nowym Porcie czeka na pierwszych mieszkańców Ewelina Oleksy
Wnoszenie ostatnich mebli, sprzątanie i oczekiwanie na pierwszych mieszkańców. Centrum Treningu Umiejętności Społecznych, czyli miejsce, w którym dłużnicy z wyrokami eksmisyjnymi będą mieć szansę powrotu do swoich mieszkań i normalnego życia, szykuje się do otwarcia.

- Jeszcze w marcu wprowadzi się tu 50 osób - informuje Anna Gromelska z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które poprowadzi placówkę. Po zakończeniu półrocznego programu ich miejsce zajmie kolejnych 50 osób.

- Z wyroków eksmisyjnych wynika, że będą tam trafiać głównie samotni mężczyźni. Wśród osób zakwalifikowanych jest tylko kilka kobiet i małżeństw - mówi Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

Gdańsk uruchamia Centrum Treningu Umiejętności Społecznych dla dłużników lokali komunalnych

Każdy z mieszkańców przez 6 miesięcy będzie pracował z asystentem.

- To jest czas, w którym pomożemy tym osobom stanąć na nogi. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość przedłużenia pobytu do roku - wyjaśnia Katarzyna Niewińska, asystentka.

Asystenci będą motywowali podopiecznych do znalezienia pracy i wspierali w załatwianiu urzędowych spraw. Druga część to trening grupowy, czyli poznawanie nawzajem przydatnych umiejętności, takich jak np. tworzenie CV. Ci, którzy zakończą szkolenie, będą mogli wrócić do mieszkań komunalnych.
Urząd Miejski w Gdańsku na remont hotelowca w Nowym Porcie wydał 450 tys. zł. Wcześniej budynek był wykorzystywany jako pomieszczenie tymczasowe, m.in. dla pogorzelców.

Budynek nie nadawał się do zamieszkania, więc by to zmienić, wymieniono instalacje, rury, odmalowano ściany. Miasto nad pionierskim w skali kraju projektem pracowało od ponad roku. Gdy w styczniu wiceprezydent Maciej Lisicki ogłaszał jego uruchomienie, nie chciał zdradzić adresu.

- Sąsiedzi mogliby protestować - argumentował.

Jednak na razie - jedyni, którzy pomysł krytykują, to członkowie grupy "NIC O NAS BEZ NAS", znani z demonstracji przeciw podwyżkom czynszów. Samo CTUS nazywają maszynką do wyrzucania ludzi z mieszkań, które zajmowali.

- Ten projekt pozwoli odzyskać miastu rocznie około 200 lokali. W założeniu mają one trafiać z powrotem do zasobu komunalnego, nie ma jednak żadnej gwarancji, że tak się stanie - grzmi NONBN.

Urzędnicy zapewniają, że mieszkania do miasta wrócą.

- Niestety, większość z nich wymaga najpierw remontu - zaznacza Michał Piotrowski. - Jeśli anarchiści mają wątpliwości co do działania CTUS, może powinni zostać tam wolontariuszami? Mieliby możliwość realnej pomocy trafiającym tam osobom, a to cenniejsze niż demonstracje - dodaje.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kontenery stworzą w Gdańsku getto biedy
Radna Jolanta Banach apeluje o nadzór nad Lisickim
Mówią "nie" kontenerom w Gdańsku i chcą zebrać 5 tys. podpisów
Wiceprezydent Maciej Lisicki ostro krytykuje anarchistów
Gdańsk szykuje się do rewolucji komunalnej. Najemcy do kontenerów?
Wiceprezydent Lisicki mówi, że z przyjemnością wykona wyrok eksmisyjny osoby, która znęca się nad rodziną.

Gdańsk: Radna Banach chce zorganizować wystawę zdjęć osiedla kontenerowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki