Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wiecha zawisła na Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej (ZDJĘCIA)

Kazimierz Netka
Już niebawem tradycyjny przemysł morski przestanie być głównym symbolem naszego regionu. Staniemy się znani z tego, że zajmujemy się najmniejszymi cząsteczkami, czyli atomami. Taką nadzieję wyraził w środę Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budowanym w Politechnice Gdańskiej Centrum Nanotechnologii.

- Nanotechnologia jako dziedzina wiedzy znana jest oficjalnie od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to bowiem wyraz nanotechnologia został oficjalnie użyty w książce - przypomniał prof. Andrzej Zieliński, prorektor ds. współpracy i programów międzynarodowych Politechniki Gdańskiej. - W 1990 roku Kongres USA przydzielił po raz pierwszy fundusze na badania nanocząstek. Gdyby każdy Polak miał 50 nanometrów wzrostu i stanęlibyśmy jeden na drugim, to dorównywalibyśmy wszyscy razem wzrostowi Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Nano to jedna miliardowa część metra.

ZOBACZ ZDJĘCIA z uroczystości

- Centrum Nanotechnologii w Politechnice Gdańskiej zaczęto budować w tym roku, dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej - przypomniał prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.
Koszt realizacji projektu (budowa i wyposażenie) oszacowano na blisko 65 mln złotych. Dotacja unijna wynosi niemal 55 milionów złotych. Gmach Centrum wznoszony jest przez firmę Mirbud. Obiekt będzie gotowy w przyszłym roku - za 190 dni.

- Na kadry, które będą kształcone w Centrum Nanotechnologii PG, czekają już firmy działające w Pomorskiem - mówił Władysław Fediuk, właściciel przedsiębiorstwa Impuls.

Czytaj także: Gdańsk: Podpisano umowę na budowę Centrum Nanotechnologii (ZDJĘCIA)

Cieszą się też studenci, licząc, że spełnią się ich marzenia.
- Mam nadzieję, że w tym centrum będzie dużo sprzętu, który umożliwi nam badania na światowym poziomie - powiedziała Agata Bojarska, studentka piątego roku nanotechnologii, zajmująca się cienkimi warstwami. - Spodziewam się, że będziemy mogli tworzyć coś, co będzie przydatne w przemyśle.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki