Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Widowiskowy statek MPI Discovery modernizowany jest w Stoczni "Remontowa" SA

Jacek Sieński
Statek MPI Discovery wprowadzany przez holowniki do portu gdańskiego
Statek MPI Discovery wprowadzany przez holowniki do portu gdańskiego Jerzy Uklejewski
Mieszkańcy Trójmiasta i turyści mają okazję zobaczyć z bliska jeden z najbardziej oryginalnych i nowoczesnych statków na świecie. Najpierw zawinął do portu w Gdyni. Następnie przypłynął do Gdańska, gdzie przejdzie awaryjny remont. Warto zaznaczyć, że w Trójmieście powstają podobne statki, nawet większe.

Niezwykły statek wpłynął we wtorek do Gdańskiej Stoczni "Remontowa" SA. Jest nim MPI Discovery, przeznaczony do przewożenia, a potem instalowania na dnie morskim wież farm elektrowni wiatrowych. Uległ on awarii podczas instalowania wiatraków przy wybrzeżu Szwecji. Najpierw statek, z ładunkiem siedmiu potężnych, stalowych wież i elementów turbin o mocy po 3 megawaty, przypłynął do Gdyni. Była ona najbliższym dużym portem w rejonie budowanej farmy.

Okazało się, że uszkodzone są nogi, służące do unoszenia statku nad powierzchnię wody. Ostatecznie przetarg na roboty naprawcze na MPI Discovery wygrała Remontowa SA. Widowiskową operację wprowadzenia statku do portu gdańskiego przeprowadziły dwa holowniki firmy WUŻ Port and Maritime Services Ltd.

- Wprowadzenie statku do stoczni, z ładunkiem wież, wymagało czasowego rozpięcia linii wysokiego napięcia, rozwieszonej nad kanałem portowym - zaznacza Wojciech Zieliński, kierownik remontu MPI Discovery. - Ze względu na pozostawienie ładunku na pokładzie, przeprowadzenie robót stoczniowych będzie utrudnione. Remont MPI Discovery obejmie usunięcie uszkodzeń dolnych fragmentów trzech nóg, co nastąpiło w trakcie prac na morskim polu wiatrowym Karehamn, przy szwedzkiej wyspie Olandia. Nie będzie on podnoszony na doku pływającym, a prace pod wodą wykonają nurkowie. Mamy doświadczenie w takich robotach. Po remoncie, przewidzianym na 14 dni, statek powróci w rejon przerwanych prac na farmie wiatraków przy wybrzeżach Szwecji.

MPI Discovery należy do największych statków jack up (samopodnośnych) na świecie, zaliczanych do typu WTIV - wind turbine installation vessel, czyli statków do instalowania turbin wiatrowych. MPI Offshore Vroon, lider w montowaniu wiatraków na morzu, dysponuje trzema takimi statkami. Wśród nich, obok MPI Discovery, jest jego bliźniak - MPI Adventure, zbudowany w 2010 roku.

MPI Discovery zbudowała w 2011 roku chińska stocznia Cosco Nantong - Cosco Shipyard Group CO., LTD. Ma on długość 138 m, szerokość - 40,8 m i zanurzenie - do 5,5 m. Osiąga prędkość do 11,3 węzła. Załoga, składająca się marynarzy i ekipy instalującej wieże, liczy 112 osób. Na pokład może zabierać ładunek o łącznej masie 6 tys. ton. Stateczność na morzu, z ładunkiem na pokładzie, zapewnia statkowi system zbiorników balastowych. Unos żurawia pokładowego do unoszenia i przemieszczania wież i innych elementów wiatraków wynosi tysiąc ton.

Podobnie zaawansowane technologicznie statki powstają w Trójmieście. W połowie ubiegłego roku zwodowany został statek Innovation, zbudowany przez stocznię Crist z Gdańska. Jest jeszcze większy niż goszczący obecnie w stoczni Remontowa. Statek o długości 147 m może pomieścić do 180 osób załogi i ekipy stawiającej wieże. Ładowność wynosi 8 tys. ton. Żuraw posiada udźwig 1500 ton. Statek dzięki wysuwanym czterem potężnym nogom może pracować na akwenach o głębokości do 50. Rocznie może zainstalować 40 morskich siłowni wiatrowych.

Stocznia Crist zbudowała Innovation na zlecenie firmy HGO InfraSea Solutions, spółki stworzonej przez Hochtief Solutions i GeoSea - firmę należącą do belgijskiej grupy Deme. Koszt budowy statku wyniósł 200 mln euro.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki