Gdańsk walczy z epidemią

  Gdańsk walczy z epidemią

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Polska dołączyła do 12 krajów, które odwiedza bus medyczny z hasłem "Razem zmieniamy cukrzycę". Dzisiaj i jutro między godziną 10 a 18 biały autobus zaparkuje na Targu Węglowym w Gdańsku. Wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych pod kątem wykrycia cukrzycy.
  Dostępne będą następujące badania: test ryzyka zachorowania na cukrzycę, kontrola stężenia cukru we krwi,kontrola poziomu hemoglobiny HbA1c, kontrola masy ciała, obwodu pasa i WHR (stosunek obwodu talii do obwodu biodra, metoda mierzenia otyłości brzusznej, pomocna przy określaniu predyspozycji do cukrzycy).

  Projekt, którym między 16 a 30 sierpnia objęto mieszkańców ośmiu polskich miast (prócz Gdańska także Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Świnoujście, Kołobrzegu, Łebę), wspiera rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącą Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

  Choroba ta uznawana jest za jedną z największych epidemii towarzyszących ludzkości.
  Ocenia się, że w Polsce liczba chorych, choć nie zawsze tego świadomych diabetyków, sięgać może nawet 2 mln. Każdego roku na świecie na cukrzycę zapada kolejnych 7 mln osób, a średnio co 10 sekund umiera z powodu powikłań jedna osoba.

  Celem programu jest zmiana świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy i jej powikłań oraz zachęcenie do zwiększenia aktywności fizycznej i zmiany diety. Projekt "Razem zmieniamy cukrzycę" ma też skłonić jak największą liczbę osób do udziału w bezpłatnych badaniach, skontrolowania stanu swojego zdrowia i uzyskania wiedzy na temat zagrożenia cukrzycą.

  Wizycie medycznego autobusu towarzyszyć będzie skierowany do diabetyków konkurs plastyczny "pomaluj życie na novo". Tematem prac jest codzienne zmaganie się z chorobą. Przed Polską bus odwiedził m.in. USA, Francję, Belgię, Niemcy, Australię i Japonię.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo