reklama

Gdańsk walczy o pieniądze na ochronę przeciwpowodziową

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
W latach 2001-2008 na zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej wydano z budżetu Gdańska 103 mln zł. Za te pieniądze wykonano lub zmodernizowano między innymi około 20 zbiorników do magazynowania nadmiaru wód opadowych i roztopowych.

W tegorocznym budżecie na realizację zadań przeciwpowodziowych przeznaczono 21,3 mln zł - informuje Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska. - Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe poprawiłoby się jeszcze bardziej po zbudowaniu następnych zbiorników retencyjnych na górnym tarasie, za 108 mln zł, w ramach programu "Ochrony wód Zatoki Gdańskiej". Realizacja całego projektu pochłonie blisko 200 mln zł. Ministerstwo Środowiska na razie nie chce dofinansować go w wysokości, o jaką się ubiegamy, a jedynie w 10 procentach, dając nie więcej niż 21 mln zł z funduszy UE. Mamy nadzieję, że to się zmieni i MŚ wesprze nasz projekt w 75 procentach, czyli w takiej wysokości, jaką otrzymują programy przeciwpowodziowe na południu Polski.

Za mało na remonty
Pomorskie i Warmińsko-mazurskie otrzymują spore kwoty z zagranicy na inwestycje przeciwpowodziowe, ale wsparcie finansowe na utrzymanie w dobrym stanie urządzeń zapobiegających zalaniom i podtopieniom jest o wiele za małe w stosunku do potrzeb. Z informacji, które uzyskaliśmy z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZMiUW) Województwa Pomorskiego w Gdańsku, wynika, że to wsparcie, płynące z budżetu wojewody, robi się coraz mniejsze.

- Na utrzymanie wód oraz urządzeń melioracji wodnych podstawowych ZMiUW potrzebuje w bieżącym roku 53 687 tysięcy złotych - informuje Medard Jakusz-Gostomski, zastępca dyrektora ds. Eksploatacji Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego. - Wojewoda przekazał ze swego budżetu 17 658 tysięcy złotych, co stanowi 32,7 procent koniecznych nakładów. W przyszłym roku będzie jeszcze gorzej, bo zaspokojenie potrzeb wyniesie nieco ponad 29 procent. Jeszcze mniej korzystne są proporcje, jeżeli chodzi o pokrycie kosztów konserwacji urządzeń.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie