Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. "W obronie wolności chrześcijan". Solidarna Polska rusza ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
W obronie chrześcijan - projekt Solidarnej Polski
W obronie chrześcijan - projekt Solidarnej Polski
W poniedziałek 11 lipca (2022 r.) przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa Solidarnej Polski, będąca inauguracją zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "W obronie wolności chrześcijan". Poseł Tadeusz Cymański podkreśla, że jest to istota demokracji i wolności.

Cymański w Gdańsku: "To jest intencja ochrony, nie ataku"

Na początku konferencji Tadeusz Cymański zaznaczył, że projekt ma na celu zwiększenie ochrony chrześcijan. Według polityków, w ciągu ostatnich lat chrześcijanie mierzą się z wieloma aktami agresji. Jak wskazywali w Gdańsku politycy, potrzebne są zmiany w przepisach prawnych.

- Intencja jest jasna i czytelna. To jest intencja ochrony, nie ataku - mówił Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski - Ustawa nie jest przeciwko komuś. Ona jest za wolnością - dodał

Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski, mówił w poniedziałek przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim o zaostrzeniu kar dla osób dyskryminujących osoby wierzące.

- Dziś grozi kara grzywny, my proponujemy pozbawienie wolności - zaznaczył Aleksander Jankowski

ZOBACZ TEŻ: Nieprawidłowości w Gdańskich Nieruchomościach? "Tak dalej być nie może, u nas, w Gdańsku musi być porządek"

Projekt również skierowany jest do osób innego wyznania. W swoim założeniu nie chroni on tylko chrześcijan ale także muzułmanów, protestantów czy żydów. W zamyśle ustawa ma zapewniać wolność sumienia i wyznania.

- Ten projekt jest bezpieczny. - mówił Tadeusz Cymański - Nawet osoby niewierzące mogą go poprzeć, dlatego że on doprecyzuje prawo i nie dotyczy tylko religii kościoła katolickiego, ale wszystkich wyznań.

Główne założenia projektu:

  • Przepis dotyczący obrazy uczuć religijnych będzie precyzował rodzaje karalnych czynów – lżenie lub wyszydzanie Kościoła albo związku wyznaniowego, jego dogmatów, obrzędów, a także publiczne znieważanie przedmiotu czci religijnej.
  • Osobie, która zakłóca nabożeństwo, nie trzeba będzie już udowadniać, że czyniła to złośliwie.
  • Wierni nie będą musieli zeznawać przeciwko agresywnym osobom, które atakują kościoły, czy przeszkadzają w nabożeństwach. Wystarczy obiektywny fakt, np. publiczne lżenie lub wyszydzanie kościoła albo znieważanie przedmiotu czci religijnej.
  • Nie będzie można nikogo ukarać za wyrażanie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią. To realizacja konstytucyjnej zasady stanowiącej, że wolność religii obejmuje jej publiczne lub prywatne uzewnętrznianie.

Ilość podpisów którą trzeba zebrać przez najbliższe trzy miesiące to 100 tysięcy. Projekt trafi następnie do sejmu. Aby go podpisać, należy skontaktować się z koordynatorem okręgu Solidarnej Polski.

Więcej informacji znajdziesz: tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki