Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: W kinie Neptun odbył się pokaz filmu "Ludzie Boga"

Henryk Tronowicz
Materiały promocyjne
Czy szatan istnieje? Też pytanie! Przecież nie istnieje. Nikt go za ogon nie złapał. Szatan to wytwór mistyfikacji. Diabełek z jasełek. Takim diabełkiem można dzieciarnię zabawiać. I nawet ci artyści, których figura diabła twórczo zaprząta, z reguły w istocie w jego istnienie nie wierzą. Posługują się jego figurą jako metaforą.

Twórca francuskiego wybitnego dramatu "Ludzie Boga" Xavier Beauvois stworzył wielką metaforę starcia dobra i zła. Ale w pierwszej warstwie jego niezwykły obraz to przede wszystkim rekonstrukcja niesłychanie tragicznej historii, która 15 lat temu wydarzyła się naprawdę.

Lata dziewięćdziesiąte, północna Algieria. Klasztor trapistów we wsi Tibhirine u podnóża gór Atlas. Dziewięciu francuskich mnichów żyje w przyjaznej symbiozie z okoliczną ludnością muzułmańską. Mnisi nie prowadzą misji. Nie stawiają sobie za cel nawracania Algierczyków. Pomagają im, prowadzą bezpłatną przychodnię lekarską, zaopatrują w leki, udzielają porad. Bywają też serdecznie zapraszani na obchodzone uroczyście arabskie chrzciny. Trapiści studiują w klasztorze również Koran.

Nic nie zapowiada katastrofy. Aż nagle, w roku 1993 radykalna uzbrojona grupa islamska napada znienacka i morduje kilku chorwackich robotników zatrudnionych na budowie w sąsiedniej wsi. W Algierii zaczynają coraz częściej wybuchać konflikty z islamskimi ekstremistami. W trosce o bezpieczeństwo zakonników wojsko proponuje im przydział ochrony. Władze jednak sugerują im opuszczenie Algierii. Decyzję pozostawiają zakonnikom. Ogarnięci niepokojem mnisi stają przed dylematem, czy powinni w klasztorze pozostać. Nie jest łatwo podjąć decyzję. Ostatecznie, nie bacząc na otrzymywane pogróżki, postanawiają pozostać w klasztorze. Nadchodzi noc z 26 na 27 marca 1996 roku. Grupa uzbrojonych mężczyzn wdziera się do klasztoru i uprowadza siedmiu mnichów. Wywożą ich w nieznane. Kamera długo filmuje ich drogę na golgotę.

Ciała bestialsko pomordowanych trapistów odnaleziono dwa miesiące później. Okoliczności ich śmierci nie zostały po dziś dzień wyjaśnione. Kim byli zabójcy - nie wiadomo. Spekuluje się, że mogli to być islamscy terroryści.

Xavier Beauvois postanowił nie pokazywać przebiegu egzekucji. Nie sięga w filmie po żadne drastyczne środki. Zrobił film wyciszony, urzekający skromnością. Skoncentrował się na wizerunku pobożnych mnichów, którzy wyznają chrześcijaństwo w duchu poszanowania innych wyznań i kultur, wolne od zaślepienia i ducha religijnej konfrontacji. W pewnej chwili przytacza sentencję Pascala: "Człowiek nigdy nie czyni zła tak usilnie i tak radośnie jak wtedy, kiedy czyni je z przekonań religijnych".
"Ludzie Boga" odnieśli ogromny sukces na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Dzieło Xaviera Beauvois typowano do Złotej Palmy. Ostatecznie otrzymało drugą co do prestiżu nagrodę festiwalu: Grand Prix Jury. Oprócz tego, zostało uhonorowane Nagrodą Jury Ekumenicznego oraz Prix de l'Éducation Nationale.

Role zakonników kreują znakomici i znakomicie prowadzeni francuscy aktorzy, na czele z Lambertem Wilsonem (znanym m.in. z "Biesów" Andrzeja Wajdy i z "Kobiety publicznej" Andrzeja Żuławskiego) oraz Michael Lonsdale ("Dzień szakala", "Imię róży").

Po festiwalu w prasie pisano, że film nie jest wymierzony przeciw islamowi, przeciwnie, może on pomóc w dialogu między chrześcijanami a muzułmanami. A jednak trudno zbyć pytanie o zbrodniczą aktywność sił nieczystych i niekończące się przejawy terroryzmu.

Po zamordowaniu siedmiu braci trapistów w Algierii zginęło jeszcze 12 innych zakonników i zakonnic. A kiedy rok po zabójstwie, w klasztorze w Tibhirine odbyły się uroczystości ku czci zamordowanych trapistów, wzięła w nich udział niemal cała okoliczna ludność. I oto wkrótce siły nieczyste znów dały znać o sobie, dokonując w kolejnym akcie morderstwa - zemsty na rodzinie, która mieszkała najbliżej klasztoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki