reklama

Gdańsk: W 2011 r. wodne tramwaje z centrum aż do Świbna

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
W Gdańsku będą dwie linie tramwajów wodnych
W Gdańsku będą dwie linie tramwajów wodnych
Rząd przyrzekł Gdańskowi 22 miliony złotych unijnych dotacji na ożywienie w mieście dróg wodnych. W stolicy województwa pomorskiego może więc być jak w Amsterdamie. Po rzekach popływamy nie tylko kajakami czy łodziami, ale też większymi statkami, zwanymi tramwajami wodnymi. Wszystko to ma się ziścić do 2011 roku

Projekt, który ma pierwszeństwo w uzyskaniu unijnych dotacji, poza konkursem, przewiduje uruchomienie dwóch linii tramwajów wodnych: od Starego Przedmieścia do Świbna, następującymi rzekami: Starą Motławą, Motławą, Martwą Wisłą i Przekopem Wisły.

Wykonane - staraniem Wydziału Programów Rozwojowych - opracowanie zawiera propozycję 27 lokalizacji przystani rekreacyjnych, usytuowanych wyłącznie na terenach będących własnością gminy. Całość ma kosztować ponad 36 mln złotych

Ożywienie szlaków wodnych w mieście to okazja dla inwestorów planujących budowę w Gdańsku obiektów noclegowych, gastronomicznych, sportowych czy gospodarczych. Program rewitalizacji gdańskich śródlądowych dróg wodnych obejmuje m.in.: odbudowę i przebudowę nabrzeży na Motławie, do realizacji wspólnie z Urzędem Morskim w Gdyni. Fundusze mają pochodzić ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakres robót obejmuje m.in. odtworzenie nabrzeży na Motławie od Polskiego Haka do mostu Zielonego.

W ramach innego projektu o nazwie "Pętla Żuławska", realizowanego wspólnie z 32 partnerami, miasto Gdańsk zaplanowało modernizację mostu w Gdańsku Przegalinie; budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Świbnieńskiej; dwóch przystani w Świbnie i Sobieszewie.

Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku obejmuje: utworzenie linii tramwaju wodnego z przystankami w interesujących miejscach Gdańska - od mostu Zielonego w kierunku Wyspy Sobieszewskiej i Twierdzy Wisłoujście; budowę niezbędnej infrastruktury dla potrzeb przystani żeglarskich; przedłużenia gdańskiego mola w Brzeźnie o 125 metrów.
Miasto nie czekało, aż zostaną zagwarantowane pieniądze z UE. Już wcześniej zaczęło urzeczywistniać plany.

- Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku realizowany jest od 2007 roku, przez Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku - informuje Edyta Tombarkiewicz z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Partnerem jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Oprócz nowych przystanków tramwajów wodnych, przystań Żabi Kruk dostosowana zostanie do potrzeb małych jednostek pływających. Przystanie żeglarskie Sienna Grobla II i Tamka będą miały zmodernizowane nabrzeża i zabudowę strefy brzegowej pływającymi pomostami cumowniczymi stałymi i ruchomymi. Powstaną pochylnie do wodowania jednostek pływających, trasy spacerowe, a obiekty te będą dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie