Gdańsk: Unikatowe zbiory bibliotek świata na wyciągnięcie ręki

Agata Cymanowska
Beata Bartczak z Biblioteki Głównej UG: - Sprawdzamy zawartość i techniczne możliwości
Beata Bartczak z Biblioteki Głównej UG: - Sprawdzamy zawartość i techniczne możliwości Tomasz Bołt
Dwa miliony pełnotekstowych źródeł naukowych (książek i dokumentów elektronicznych) w stu językach, 23 tysiące audiobooków, a do tego 250 tysięcy publikacji wydanych m.in. przez ONZ, CIA, FBI czy NASA - to wszystko w zasięgu ręki studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszcząca się przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku Biblioteka Główna UG od kilku dni, w ramach testu, korzysta z bezpłatnego dostępu do World eBook Library.

Kolekcja składa się z najważniejszych i najpopularniejszych - przetworzonych cyfrowo - monografii, podręczników, słowników, encyklopedii itd. pochodzących z największych światowych bibliotek - m.in. Harvard University, Stanford University czy Massachusetts Institute of Technology. To publikacje unikatowe. Znaleźć można wśród nich zbiory z zakresu ekonomii, literatury klasycznej, muzyki, prawa, matematyki, dokumenty medyczne, teksty święte i wiele innych.

- Do tego dochodzą kolekcje źródeł rządowych i organizacji międzynarodowych, z czego większość dostępna jest wyłącznie w World eBook Library, np. ONZ, Białego Domu, Światowej Organizacji Zdrowia czy Banku Światowego - wylicza Beata Bartczak zajmująca się w bibliotece UG zarządzaniem i udostępnianiem baz danych.

Wszystkie publikacje dostępne są w formacie PDF, a pliki audio w formacie MP3. Można więc przegrywać dane za pomocą różnych urządzeń - np. iPodów i iPadów, czytników ebooków, komputerów stacjonarnych i laptopów. - Raz pobrane pliki eksiążek i audiobooków pozostają do naszej dyspozycji - podkreśla Grażyna Jaśkowiak, dyrektor Biblioteki Głównej UG.

Co więcej, pracownicy i studenci UG mogą przeglądać zasoby platformy w domu poprzez usługę VPN (Virtual Private Network). Jednak na razie studenci bardziej zaabsorbowani są sesją niż możliwościami, jakie daje platforma.

Testowy dostęp do zbiorów World eBook Library biblioteka uniwersytecka posiadać będzie do 1 kwietnia. Potem na podstawie statystyk korzystania z zasobów, a także po rozważeniu możliwości finansowych uczelni, podjęta zostanie decyzja o tym, czy wykupić subskrypcje.
Z World eBook Library korzysta obecnie 4 mln użytkowników w 50 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie