Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk unijną stolicą morską

Jacek Sieński
Turystyka morska jest ważnym sektorem gospodarki Unii.
Turystyka morska jest ważnym sektorem gospodarki Unii. fot. Anna Arent-Mendyk
Przez dwa dni Gdańsk będzie morską stolicą Europy. 19 maja w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpoczną się oficjalnie obchody Europejskiego Dnia Morza 2011, zorganizowanego przez Komisję Europejską, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdańsku. Będą im towarzyszyć imprezy trwające do niedzieli, przeznaczone dla mieszkańców Trójmiasta i turystów, w tym Europejski Festyn Morski, przygotowany wspólnie przez miasto Gdańsk i Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Mikołaj Karpiński, dyrektor Biura Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury, poinformował, że obchody europejskiego święta morza otworzą w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpienia Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury; Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Następnie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Polityka morska: Przede wszystkim ludzie". Wśród jej uczestników będą m.in. Efthimios E. Mitropoulos, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej - IMO; Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. transportu; Maria Damanaki, europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa i Janusz Lewandowski, przewodniczący Komisji Budżetowej i europoseł, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym członkowie Komisji Rybołówstwa.

Podczas konferencji zwrócona będzie uwaga na korzyści, jakie daje Europejczykom zintegrowana polityka morska Unii. Podsumowane zostaną też różne inicjatywy, takie jak stabilny system planowania inwestycji morskich, ścisła współpraca międzynarodowa, gdy chodzi o kontrolę granic morskich i ratownictwo morskie czy ułatwianie naukowcom dostępu do danych dotyczących mórz. Tegoroczne hasło święta morskiego "Przede wszystkim ludzie" oznacza zapewnianie większej liczby miejsc pracy w gospodarce morskiej i zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia w sektorze morskim, a szczególnie ludzi młodych.

Marta Nicgorska z CMM przekazała, że gwoździem programu Europejskiego Festynu Morskiego będzie pokaz szkutników z Niemiec, Szwecji i Polski. Będą oni kontynuować budowę tradycyjnej drewnianej łodzi, przetransportowanej z Rostocku, w którym zaczęto ją budować. Dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnym malowaniu wielkoformatowego obrazu marynistycznego "Bitwa pod Oliwą", zamocowanego na elewacji południowej spichlerza Miedź. Dla rodzin przygotowano specjalny program w salach muzealnych "Życie na statku i okręcie". Z kolei na statku muzeum Sołdek będzie można spotkać nurka, który opowie o podwodnych pracach archeologicznych i pokaże profesjonalny sprzęt do nurkowania. Chętni do udziału w festynie będą przewożeni bezpłatnie promem na Ołowiankę.

Europejski Dzień Morza 2011
- 19 maja, czwartek - w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oficjalna inauguracja Europejskiego Dnia Morza i międzynarodowa konferencja "Maritime Policy: Putting People First - Polityka morska: Przede wszystkim ludzie".
- 19 maja, czwartek, godz. 17 - wyścigi łodzi smoczych na Motławie, z osadami złożonymi z pracowników gdańskich muzeów, pomiędzy Zielonym Mostem a Żurawiem Gdańskim.
- 20-22 maja, piątek, sobota i niedziela - Europejski Festyn Morski
- 20 maja, piątek - Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, spichlerze na Ołowiance i statek muzeum Sołdek, otwarte w godz. 10-18 oraz festyn na nabrzeżu muzealnym na Ołowiance, w godz. 12-18
- 21 maja, sobota - Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, spichlerze na Ołowiance i statek muzeum Sołdek, otwarte w godz. 10-18, wstęp wolny oraz festyn na nabrzeżu muzealnym na Ołowiance, w godz. 10-18
- 22 maja, niedziela - Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, spichlerze na Ołowiance i statek muzeum Sołdek, otwarte w godz. 10-18, wstęp wolny oraz festyn na nabrzeżu muzealnym na Ołowiance, w godz. 10-18
- 20-21 maja, piątek - sobota - statki patrolowe służb granicznych Danii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Litwy, Rosji i Polski (Morskiego Oddziału Straży Granicznej RP) przepłyną w szyku, w godz. 15-16, wzdłuż plaż nad Zatoką Gdańską, z Gdańska do Gdyni, w której zacumują przy nabrzeżu basenu Prezydenta portu gdyńskiego. Będą one udostępnione do zwiedzania w piątek, w godz. 17-20 i w sobotę, w godz. 9-12.
- 21 maja, sobota - godz. 15 - Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2011 na Targu Rybnym w Gdańsku
- 22 maja, sobota - na plaży Śródmieście w Gdyni cały dzień ma trwać Rodzinny Piknik Szantowy. W programie koncerty oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki