18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Gdańsk: Ufunduj piszczałkę dla Kościoła Św. Trójcy

Marek AdamkowiczZaktualizowano 
Święta Trójca w Ogniu - jedno z niedawnych wydarzeń
Święta Trójca w Ogniu - jedno z niedawnych wydarzeń Przemek Świderski
Szansa dla kościoła św. Trójcy. Każdy może wspomóc budowę instrumentu.

Kościół św. Trójcy urósł do rangi jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych Gdańska. Wystarczy wspomnieć zakończony w niedzielę IV Festiwal Goldbergowski, który w tym roku skupił grono znakomitych wykonawców muzyki dawnej. Dr Andrzej Szadejko, organizator festiwalu, a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy "Dziedziniec", wierzy, że może być jeszcze lepiej. "Wystarczy", że w świątyni zostaną odbudowane zabytkowe organy.

- Mają szansę być jednym z najlepszych instrumentów w Europie, który do Gdańska przyciągnie prawdziwych wirtuozów - ocenia dr Szadejko. XVII-wieczne organy były w następnych stuleciach kilkakrotnie modernizowane. Szczęśliwie jednak do naszych czasów zachowała się znaczna część oryginalnej konstrukcji.

Największym problemem w odbudowaniu instrumentu są pieniądze. Szacunkowo potrzeba 1,5 mln euro. Taka kwota przerasta możliwości gospodarzy kościoła, czyli ojców franiszkanów. Wprawdzie otrzymują dotacje z rozmaitych źródeł, ale to kropla w morzu potrzeb.

- Mówiąc o rekonstrucji instrumentu, pamiętajmy, że nie da się jej przeprowadzić bez prac konserwatorskich samego kościoła - przypomina pan Andrzej. - To dodatkowo podnosi koszty.
Aby wspomóc odbudowę, można złożyć datek do skarbonki w świątyni lub wpłacić pieniądze na konto ojców franciszkanów bądź stowarzyszenia "Dziedziniec". Jesienią dr Szadejko przedstawi jeszcze jedną propozycję sfinansowania rekonstrukcji.

- Myślimy o akcji, w której każdy, w zależności od przekazanej kwoty, będzie mógł stać się patronem piszczałki albo głosu organowego - zapowiada pan Andrzej. - Nazwiska donatorów odnotowane zostaną w specjalnej księdze pamiątkowej lub będą wygrawerowane na piszczałkach.

Szczegóły akcji będą doprecyzowane, ale już teraz wiadomo, że włączeniem w nią zainteresowani są nie tylko gdańszczanie.

Historia

Organy w kościele św. Trójcy pochodzą z 1618 r.

Ich budowniczym był Marten Friese. W 1703 r. organmistrz Tobias Lehmann dokonał przebudowy, a kolejne poprawki wprowadził w 1757 r. Friedrich Rudolf Dalitz. Dodał dwa następne głosy i zmienił intonację instrumentu. W tej barokowej formie przetrwał on do 1914 r. Zdemontowany w końcowym okresie II wojny światowej, został zabezpieczony i szczęśliwie przetrwał walki o Gdańsk. Osoby zaangażowane w odbudowę organów chciałyby, żeby były one gotowe w 2014 r. na 500-lecie kościoła.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie