Gdańsk: Tramwajowa akcja "Bilet do Równości"

red.
Materiały prasowe
W sobotę w godz. 15.00 - 18.00 na trasie Oliwa - Chełm - Oliwa w Gdańsku kursować będzie specjalny tramwaj akcji "Bilet do Równości", która promuje Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

- Zachęcamy wszystkich, którym bliska jest idea równości do udziału w tym wydarzeniu. "Bądź równy - jedź z nami", takim hasłem promujemy naszą akcję - zapowiada Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA, które jest organizatorem akcji. - Liczymy na duże zainteresowanie mieszkańców Trójmiasta, przygotowaliśmy kilka atrakcji na ten dzień.

Do przejazdu tramwajem będzie upoważniał specjalnie przygotowany bilet, rozdawany mieszkańcom przed wydarzeniem w różnych punktach Gdańska.

Gdynia poparła starania Gdańska o Europejską Stolicę Kultury 2016

Bilet będzie można także otrzymać tuż przed wejściem do tramwaju 7 maja. W sobotę równościowy tramwaj pojedzie na trasie Oliwa - Zaspa - Mickiewicza - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Urząd Miejski - Chełm - Hucisko - Dworzec Główny - Opera Bałtycka - Mickiewicza - Zaspa - Oliwa - Abrahama. Tramwaj jest charakterystyczny, różowy, udostępniony Stowarzyszeniu WAGA przez Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat.

Organizatorzy przygotowali dla podróżujących konkursy, kawę i herbatę, występy artystyczne, m.in. wystąpi laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Nadzieja Artystyczna - Paweł Zagańczyk.

Gdańsk: Władze miasta ogłaszają konkurs "Kultura 2.016" na projekty dotyczące starań o tytuł ESK 2016
- W trakcie przejazdu będziemy rozdawali książeczki z treścią Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym i mówili o tym, co zyska Gdańsk stając się sygnatariuszem Karty - mówi Elżbieta Jachlewska.

- Naszym celem jest takie nagłośnienie i promocja treści i wartości Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, aby podobne inicjatywy odbyły się także w innych miastach Polski - podkreśla Jachlewska.

Rozkład jazdy tramwaju

Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym od 2006 roku rekomenduje samorządom Rada Gmin i Regionów Europy. Przyjęło ją już ponad tysiąc miast w Europie.

- Teraz Karta ma szansę wejść na stałe do życia lokalnego Gdańska. Wiemy, że nasza inicjatywa trafiła już do Komisji Samorządu i Ładu Publicznego - mówi Jachlewska.

Nasze miasto, byłoby drugim, po Nysie, w Polsce sygnatariuszem Karty. Aby tak się stało, Rada Miasta musi przyjąć uchwałę w tej sprawie, a prezydent podpisać ją. Dokument zobowiązuje samorządy lokalne do propagowania zasad równości kobiet i mężczyzn, czyli m.in.:
- zapewnienia równości kobiet i mężczyzn poprzez poruszanie kwestii różnorodnej dyskryminacji opartej na: płci, rasie, pochodzeniu etnicznym społecznym, cechach genetycznych, języku, religii, przekonaniach politycznych lub innych, przynależności do mniejszości narodowej, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej czy statusie społeczno-ekonomicznym;
- eliminacji wszelkich stereotypów opartych na płci oraz włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych jako podstawy osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn;
- szczegółowego opracowania planów działania i programów wykorzystania środków uwzględniających równość płci.

Więcej informacji na stronie **

www.biletdorownosci.pl

**

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MiRy

Przekupieni darmowym biletem pognają "różowym tramwajem" w kierunku pętli o nazwie "Bądź równy - jedź z nami" a tam jak to na pętli jeździ się już tylko wokoło.

WAGA wraz z "Nadzieją Artystyczną - Pawłem Zagańczykiem" będą tam czekać zapętleni szlachetnym wołaniem o zrównanie wszystkich.

Od równości jest konstytucja i sądy a nie jakaś karteczka parafowana przez WAGĘ.
MiRy

Dodaj ogłoszenie