Po prezentacji na „bursztynowym” miejskim stadionie Polsat Plus Arena w poniedziałek 13 czerwca autobus wodorowy ruszył w testy na gdańskich trasach. W czwartek jeździł na linii 130, dzień wcześniej – 111. Do 21 czerwca, gdy gdańskie testy się skończą, autobus będzie jeszcze można spotkać na liniach 115, 175, 189 i 199. Gdańsk jest pierwszym miastem, gdzie autobus jest testowany w ruchu liniowym, po zdobyciu certyfikatów i premierze prototypu 22 maja.
- Neso Bus to nasza marka, a nazwa wzięła się od pierwszych liter: Nie emituję spalin, oczyszczam – mówił podczas poniedziałkowej prezentacji Maciej Stec, wiceprezes zarządu grupy Polsat Plus. - Autobus jest w pełni ekologiczny, ponieważ jeździ na „zielony” wodór, nie emituje spalin i zasysając powietrze, oczyszcza je. Co ważne Neso Bus jest stworzony przez polskich konstruktorów, w pełni polski produkt stworzony w półtora roku. Jest też fantastycznym autobusem z perspektywy transportu miejskiego. W przeciwieństwie do innych rozwiązań ten autobus można zatankować w 15 minut i ma zasięg 450 km, czyli na jednym tankowaniu jest w stanie jeździć praktycznie dwa dni – zachwalał.
Konstrukcja autobusu, projektowanego od początku jako zasilany ogniwami paliwowymi, została stworzona w Polsce, nie jest jednak do końca prawdą jego jedynie krajowy rodowód. Ogniwa paliwowe pochodzą od kanadyjskiej spółki Ballard, silniki elektryczne od niemieckiej ZF a zbiorniki wodorowe od norweskiej grupy Hexagon.
Wygląd zewnętrzny oraz wnętrze zostały zaprojektowane przez włoskie studio Torino Design. W Świdniku powstaje fabryka, gdzie mają być montowane autobusy. Zakończenie budowy planowane jest w przyszłym roku, zakład mógłby produkować ponad 100 sztuk pojazdów rocznie.
ZOBACZ TEŻ:
Elektryczne autobusy wyjeżdżają w miasto. Gdynia chwali się zakupem
Nie jest jasne, czemu w działaniach promocyjnych jako producent przedstawia się grupa Polsat Plus kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Za konstrukcję i przyszłą produkcję w świdnickiej fabryce odpowiada spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Firma należy do innej grupy kontrolowanej przez Solorza, ZE PAK. To konglomerat energetyczny zbudowany wokół dawnego zespołu elektrociepłowni Pątnów-Adamów-Konin, o obecnej mocy 1500 MW produkowanych ze spalania węgla brunatnego.
Tylko 50 MW z tej mocy uzyskiwanych jest z biomasy. Wodór uzyskuje się w wyniku elektrolizy wody, procesu fizykochemicznego, gdzie pod wpływem prądu elektrycznego rozkłada się ona na to gazowe paliwo i tlen.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?