Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Tablice z 21 postulatami Sierpnia' 80 na wystawie w Ośrodku Kultury Morskiej

Tomasz Rozwadowski
Tak będzie wyglądać jedna z sal podczas grudniowej wystawy
Tak będzie wyglądać jedna z sal podczas grudniowej wystawy Materiały prasowe
Dwie pokaźne tablice ze sklejki z postulatami Sierpnia'80 będą głównym eksponatem wystawy "21. Dekalog Solidarności", której wernisaż zaplanowano w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku 11 grudnia 2013 r.

Tablice z postulatami Sierpnia'80 - najbardziej wyrazisty i spektakularny symbol gdańskich strajków, które w dalszej konsekwencji przyczyniły się do upadku światowego systemu komunistycznego - dzięki pracownikom Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku przetrwały okres represji po stanie wojennym ogłoszonym w grudniu 1981 roku. Zostały ukryte i przechowane w domu Wiesława Urbańskiego.

Od grudnia tego roku tablice będą głównym eksponatem wystawy "21. Dekalog Solidarności" w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Jedną z części multimedialnej ekspozycji, skierowanej głównie do pokoleń niepamiętających roku 1980 osobiście, będzie także film dokumentalny "Ludzie w cieniu tablic", który w poniedziałek został pokazany na specjalnej projekcji w CMM.

Półgodzinny obraz, wspólna produkcja CMM i Video Studia Gdańsk, opowiada historię powstania tablic, okoliczności ich ukrycia oraz późniejsze losy, zwłaszcza okoliczności wpisania zabytku na listę UNESCO.

Tablice, wykonane przez młodych działaczy trójmiejskiej opozycji demokratycznej Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego, wisiały na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina podczas strajków sierpniowych. Następnie przez krótki czas były w siedzibie NSZZ Solidarność w Gdańsku Wrzeszczu, wreszcie trafiły do CMM, gdzie w pierwszą rocznicę Sierpnia'80 odbywała się wystawa o robotniczych protestach i powstaniu legalnych wolnych związków zawodowych.

Rybicki na ekranie pojawia się w materiałach archiwalnych (był jedną z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r.), Grzywaczewski jest jednym z narratorów filmu. Oprócz nich, wypowiadają się m.in. Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, obecny dyrektor CMM Jerzy Litwin oraz pracownicy muzeum zaangażowani w przechowywanie tablic.

Dokument prawdopodobnie będzie pokazywany także poza wystawą, chęć zorganizowania jego kolejnych projekcji zgłosił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki