MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Szpital na Srebrzysku chce powiększyć oddział psychiatrii sądowej kosztem oddziału ogólnopsychiatrycznego. Lekarze protestują

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Szpital na gdańskim Srebrzysku. Dyrekcja planuje likwidację 28 łóżek na oddziale psychiatrii dorosłych
Szpital na gdańskim Srebrzysku. Dyrekcja planuje likwidację 28 łóżek na oddziale psychiatrii dorosłych Karol Makurat
Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku planuje likwidację 28 łóżek na oddziale psychiatrii dorosłych. W zamian ma zostać powiększony lepiej opłacalny oddział psychiatrii sądowej. Zdaniem lekarzy, doprowadzi to do dalszego zmniejszenia dostępności pacjentów do opieki psychiatrycznej, nawału odmów przyjęć do szpitala i przeciążenia personelu.

Szpital na Srebrzysku. Dyrekcja planuje likwidację 28 łóżek na oddziale psychiatrii dorosłych

W szpitalu na gdańskim Srebrzysku znów wrze po tym, jak dyrektor Mariusz Kaszubowski przedstawił plan powiększenia oddziału psychiatrii sądowej do 48 łóżek kosztem likwidacji 28 łóżek na oddziale psychiatrii dorosłych.

– Skutkować to będzie zmniejszeniem już ograniczonej dostępności do świadczeń dla pacjentów w ostrych stanach psychiatrycznych, zwłaszcza, że nadal brak alternatywnych placówek dysponujących miejscami dla chorych psychicznie – czytamy w piśmie Rady Ordynatorów, przesłanym do dyrektora i Urzędu Marszałkowskiego.

Lekarze ostrzegają też, że doprowadzi to do dalszego przeciążenia personelu w przepełnionych oddziałach psychiatrycznych, a co za tym idzie – do zmniejszenia bezpieczeństwa pacjentów.

Szpital na Srebrzysku. Brakuje miejsc

O braku miejsc na Srebrzysku pisaliśmy już wiele razy. Lekarze Izby Przyjęć, którzy stawali przed wyborem, czy odesłać pacjenta w stanie zagrożenia życia, czy umieścić go na kolejnej dostawce, zagrozili nawet, że odejdą z pracy.

– Walczyliśmy o zmiany przez cały ubiegły rok – mówią psychiatrzy. – Nie chcemy, by znów wszystko wróciło do punktu wyjścia.

Już dziś, po ograniczeniu przez Szpital Marynarki Wojennej przyjęć pacjentów psychiatrycznych jedynie do osób ze stwierdzonym COVID-19, mamy problemy. To gdzie będziemy wysyłać chorych? Na trawnik?

Szpital na Srebrzysku. Dlaczego likwidacja łóżek

Dyrektor Mariusz Kaszubowski wyjaśnia, że podstawowym powodem powiększenia oddziału sądowego do 48 łóżek jest zbyt mała liczba miejsc na tego typu oddziałach w naszym regionie.

– W pismach skierowanych bezpośrednio do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku problem ten podnosili Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Komisja Psychiatryczna do Spraw Środków Zabezpieczających przy Ministrze Zdrowia – zauważa dyrektor.

– Obecnie jako największy szpital psychiatryczny w województwie, mamy zaledwie 20 miejsc dla osób, wobec których sądy orzekły internację psychiatryczną.

O dużym nacisku na szpitale, by te znalazły dla „pacjentów sądowych” odpowiednią liczbę miejsc w zakładach psychiatrycznych świadczy także ostatnie pismo Ministerstwa Zdrowia z 5 czerwca 2020. Czytamy w nim, że zapewnienie tychże świadczeń jest celem nadrzędnym oraz ograniczona wykazem liczba łóżek sądowych nie stanowi ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów.

Można stąd wnioskować, że pacjenci z nakazem sądowym i tak byliby kierowani na oddziały ogólnopsychiatryczne bez izolacji od pozostałych pacjentów szpitala w takim stopniu, w jakim zapewnia to odrębny oddział psychiatrii sądowej.

Kolejnym argumentami są optymalne wykorzystanie kapitału ludzkiego, przy planowanym zwiększeniu kadry lekarskiej, a także zmniejszenie udziałów kosztów stałych generowanych przez najmniejszy w strukturze całego szpitala oddział.

Zdaniem dyrekcji, zwiększenie oddziału sądowego pozwoli na skuteczne wykonywanie wyroków sądów w zakresie realizacji przymusowego leczenia psychiatrycznego.

– Podkreślić trzeba, że pozorne ograniczenie łóżek ogólnopsychiatrycznych dotyczy jedynie zmniejszenia maksymalnego, a nie dotychczasowego potencjału miejsc – tłumaczy dyrektor Mariusz Kaszubowski. – W rzeczywistości bowiem w ostatnich kilku latach, z uwagi chociażby na prowadzone remonty, przez większość czasu faktyczna liczba łóżek ogólnych dla dorosłych była mniejsza o ok. 50 miejsc.

Niedługo zacznie też działać oddział tymczasowy z 22 łóżkami ogólnopsychiatrycznymi, co powinno poprawić sytuację.

Likwidacja łóżek w Szpitalu na Srebrzysku. Co na to lekarze?

Oprotestowane przez lekarzy plany zmian zostały już zaaprobowane przez Radę Społeczną przy szpitalu. Wniosek trafił do Zarządu Województwa, informacja zostanie przekazana również wojewodzie i NFZ.

– Na pewno zwrócimy się o opinię konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychiatrii i w zależności od nich podejmiemy działanie – mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

– Niestety, obecna sytuacja pokazuje, ze problemy psychiatrii nadal nie zostały rozwiązane i potrzebne są działania strukturalne. Z drugiej strony psychiatria sądowa także wymaga wsparcia. Sędziowie alarmują o wielu dramatach, związanych z brakiem dostępu do biegłych specjalistów i zbyt małą liczbą miejsc na oddziałach sądowych.

Psychiatrzy przyznają, że trudno tu o dobre rozwiązanie. Na pewno szpitalowi bardziej opłaca się „sądówka”, bo jej wycena przez NFZ jest wyższa, niż leczenie pozostałych pacjentów psychiatrycznych.

Zapominamy jednak, że tak czy inaczej wszystko finansowane jest z jednej ograniczonej puli pieniędzy na szpitalne leczenie psychiatryczne. Komuś trzeba zabrać, by ktoś coś dostał. Dlatego część ekspertów postuluje, by za oddziały sądowe osobno płaciło Ministerstwo Sprawiedliwości. Wówczas ich powiększanie nie odbywałoby się kosztem pozostałych pacjentów.

Szpital na Srebrzysku

Szpital na gdańskim Srebrzysku - symbol zawału polskiej psyc...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki