Gdańsk. Szpady znalezione w wiekowej latrynie [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Znalezisko przywodzi na myśl szkoły fechtunku, które istniały w dawnym Gdańsku. W miejscu jednej z nich, znajduje się dziś Teatr Szekspirowski Karolina Misztal
Na szpady natrafiliśmy podczas eksploracji latryn - mówi archeolog Witold Ochociński. - Zalegały pod warstwami śmieci i osadów organicznych. Mieliśmy szczęście, bo latryny - w czasie, kiedy je użytkowano - były co jakiś czas opróżniane. Szpad nie wyciągnięto, gdyż znalazły się one w trudno dostępnych narożnikach.

Zdaniem badaczy, tego rodzaju artefakty to prawdziwe rarytasy. Próżno podobnych eksponatów szukać w muzeach.

Znalezisko przywodzi na myśl szkoły fechtunku, które istniały w dawnym Gdańsku. Na temat pierwszej, prawdopodobnie XVI-wiecznej, zachowało się bardzo mało informacji. Nie wiadomo, ani kiedy powstała, ani jak wyglądała. Drugą ze szkół, tzw. nową, wzmiankowano w roku 1635. Powstała u zbiegu obecnych ulic Bogusławskiego i Podwale Przedmiejskie. Dziś w tej okolicy znajduje się Teatr Szekspirowski, który odwołuje się właśnie do tradycji tzw. nowej szkoły fechtunku.

- Niewykluczone, że szpady są w jakiś sposób związane właśnie z tym obiektem - wskazuje prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego. - Szkoła była nie tylko miejscem ćwiczeń we władaniu bronią, ale też pełniła funkcje rozrywkowe. Odbywały się tu przedstawienia kuglarzy, niedźwiedników czy trup teatralnych. Jednym z elementów aktorskiego rzemiosła były inscenizacje pojedynków. Wzbudzały one podziw publiczności. Szczególnie ceniono pokazy najnowszych technik szermierczych.

Odnalezione przez archeologów szpady są już po zabiegach konserwatorskich. Obecnie planuje się formalne przejęcie zabytków do kolekcji Muzeum Archeologicznego i przeprowadzenie dalszych specjalistycznych badań, które wyjaśnią m.in. z jakiego gatunku drewna zostały one wykonane.

Zobacz: Odkrycie krypty czaszek w kościele św. Brygidy w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Zobacz także:
Teatr Szekspirowski odwołuje się do tradycji tzw. nowej szkoły fechtunku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
archeolog

ta latryna zawierała też dildo o ile dobrze pamiętam :D

Z
Ziutek

!

Dodaj ogłoszenie