Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Szkoła na Zaspie to żywy pomnik Jana Pawła II

Karolina Kulaszewicz
G. Mehring
W województwie pomorskim jest około sześćdziesięciu szkół noszących imię Jana Pawła II. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku jest jedną z pierwszych placówek w Polsce, które przyjęły za patrona polskiego Papieża.

Odwiedź serwis specjalny o beatyfikacji Jana Pawła II

- W 1993 roku pierwsze trzy szkoły na świecie przyjęły imię Jana Pawła II. Wśród nich znalazła się również nasza placówka, która należy także do rodziny szkół Jana Pawła II - tłumaczy Danuta Kokot, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8.

Do placówki, w której mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ogólnokształcące, uczęszcza 800 uczniów. Co roku, 16 października - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża - dzieci i młodzież wspólnie z całą kadrą pedagogiczną uczestniczą we mszy świętej.

- Ten dzień jest dla nas prawdziwym świętem. Zawsze zaczynamy go od wspólnej eucharystii w intencji całej szkolnej społeczności, a później odbywa się uroczyste pasowanie na uczniów pierwszoklasistów szkoły podstawowej i ślubowanie gimnazjalistów i licealistów - podkreśla dyrektor Kokot. Czy uczniowie modlą się za wstawiennictwem swojego patrona?

- Na lekcjach religii zawsze odmawialiśmy modlitwę o beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II - podkreśla s. Małgorzata Perechowska, katechetka.

KONKURS! Wyślij zdjęcie z Papieżem i wygraj nagrody!

Miesiącem szczególnej pamięci o Janie Pawle II jest również maj. W tym czasie co roku w szkole organizowane są różne przedsięwzięcia nawiązujące do pontyfikatu i osoby Jana Pawła II. W ubiegłym roku po raz pierwszy w dniu urodzin Jana Pawła II w szkole zorganizowano uroczystość, na którą zaproszeni zostali nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale również mieszkańcy Zaspy.

- Byliśmy bardzo miło zaskoczeni liczbą osób, które wówczas razem z nami świętowały rocznicę urodzin Ojca Świętego. W tym roku również planujemy otworzyć nasze drzwi dla mieszkańców i już dziś zapraszamy na 28 kwietnia. Na ten dzień - radując się z ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym - przygotowaliśmy między innymi przedstawienie teatralne poświęcone polskiemu Papieżowi, a także wiele innych inicjatyw nawiązujących do Jego osoby i pontyfikatu - dodaje dyrektor Kokot.

O Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II dyrektor mówi, że jest żywym pomnikiem polskiego Papieża. - Jan Paweł II był bardzo zdolnym i pracowitym uczniem - nasza młodzież i dzieci również odnoszą liczne sukcesy w nauce. Ojciec Święty naznaczony był również cierpieniem - w naszej placówce kształci się około stu uczniów o specjalnych potrzebach. Są osoby niedosłyszące, poruszające się o kulach... Kolejną rzeczą, która świadczy o tym, że jesteśmy żywym pomnikiem Jana Pawła II, jest sport. Wszyscy wiemy, że Papież był doskonałym sportowcem, a i my takich kształcimy. Mamy wiele klas sportowych, nasza szkoła zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w tenisie stołowym, a Natalia Partyka to nasza uczennica - podkreśla dyrektor Danuta Kokot.

Konkurs papieski

Przynieś niepublikowane dotąd zdjęcie ze spotkania lub wizyty Jana Pawła II i wygraj atrakcyjną nagrodę.

Do 20 kwietnia czekamy na niepublikowane dotąd, unikatowe fotografie Ojca Świętego Jana Pawła II zrobione przez naszych Czytelników. Jeżeli masz takie zdjęcie w archiwum, przynieś je do naszej redakcji w Gdańsku (Targ Drzewny 9/11) lub do jednego z 18 oddziałów w regionie. Fotografie możesz również wysyłać na adres e-mail [email protected].

Format i technika wykonania zdjęć są dowolne. Każde z nich musi jednak zawierać metryczkę z informacją o miejscu wykonania fotografii, a także imię i nazwisko jej autora. Osoby, które wezmą udział w naszym konkursie, muszą posiadać prawa autorskie do nadesłanych zdjęć. 10 laureatów konkursu otrzyma swoje nagrodzone zdjęcia wykonane na płótnie w formacie 60x40 cm, a kolejnych 10 zwycięzców w formacie 20x30 cm. Partnerem konkursu jest Galeria Ad mar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki