Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Studenci PG zaprojektowali przystanki Kolei Metropolitalnej (FILM)

Kazimierz Netka
Zwycięska praca Aleksandry Mierzwy Zwycięska praca Aleksandry Mierzwy koncepcja przestanku przy ul. Rakoczego
Zwycięska praca Aleksandry Mierzwy Zwycięska praca Aleksandry Mierzwy koncepcja przestanku przy ul. Rakoczego Materiały promocyjne
Niemal jak stacje kosmiczne - tak wyglądają przystanki przyszłej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, według projektów, które na konkurs wykonali studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wczoraj ogłoszono wyniki tej rywalizacji.

Nagrodę główną zdobyła Aleksandra Mierzwa, studentka VIII semestru Wydziału Architektury PG. Wyróżnienia przyznano Mariuszowi Krużyckiemu, Adamowi Milewczykowi oraz Magdalenie Gorzkiewicz.

Więcej zdjęć projektów studentów architektury PG

- Dlaczego postanowiła pani zaprojektować przystanek w rejonie ulicy Rakoczego? - zapytaliśmy zwyciężczynię konkursu.
- Dlatego że jest to miejsce mi najbliższe, w związku z podróżami przez Wrzeszcz i Morenę - mówi Aleksandra Mierzwa. - Znam ten teren dość dobrze i wiedziałam, że mogę się z nim zmierzyć. Rejon Rakoczego jest wyjątkowy, ze względu na bliski kontakt z naturą. Inspirowały mnie wzgórza morenowe i do nich się dostosowałam. Nie chciałam, by przystanek się wybijał ostrą formą, a raczej by miał kształt obły.

- Prace konkursowe młodych twórców będą wykorzystane w praktyce - mówi prof. Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego. - Po raz pierwszy tak się zdarza u nas. W Berlinie od dawna prace studentów służą do inspirowania wyobraźni innych. Tak samo zapewne postąpi Pomorska Kolej Metropolitalna, ogłaszając konkurs dla zawodowych architektów.

Wszystko na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

W konkursie uczestniczyło 25 studentów. Każdy mógł sobie wybrać przystanek spośród kilkunastu na trasie przyszłej PKM. Największe powodzenie miały ul. Rakoczego w Gdańsku i Gdynia Karwiny. Jakie wizje mają uczestnicy rywalizacji - można zobaczyć na wystawie. Prace powstały pod kierunkiem dr. inż. arch. Marka Gawdzika, wykładowcy na Wydziale Architektury PG.

Ekspozycja czynna będzie do 25 stycznia, od godz. 9 do 15, na Dziedzińcu Północnym Politechniki Gdańskiej, w Gdańsku Wrzeszczu, ul. Narutowicza 11/12. Wstęp za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki