Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Studenci ASP, PG, SSW zaproponują, jak upiększyć tereny portowe

JKL
Partnerską umowę dotyczącą realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku" podpisano w poniedziałek. Sygnowali ją przedstawiciele portu, miasta oraz Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych i Sopockiej Szkoły Wyższej.

Celem projektu jest stworzenie spójnej koncepcji estetyzacji terenów wzdłuż kanału portowego, z uwzględnieniem zagospodarowania i wykorzystania zieleni, miejsc historycznych oraz plastyczne wykorzystanie ścian budynków oraz istniejących instalacji, które obecnie powodują wrażenie nieładu i często - zamiast zdobić - szpecą.

- Chcemy, by poza stricte przemysłową rolą port stał się także piękną wizytówką Gdańska - podkreśla Dorota Raben, prezes ZMPG SA.

W granicach administracyjnych portu jest ponad 3,5 tys. ha terenów położonych między brzegiem Bałtyku a Martwą Wisłą, od Górek Zachodnich do ujścia kanału w Nowym Porcie. Port obecnie eksploatuje zaledwie część tej ogromnej powierzchni.
- Tereny portowe to jedna z bram wjazdowych do Gdańska, dlatego tak ważne jest, by obszar ten był terenem estetycznym, wizualnie atrakcyjnym i reprezentacyjnym. Inicjatywa portu cieszy nas niezmiernie i chętnie się w to przedsię-wzięcie włączamy - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Sopockiej Szkoły Wyższej w 16 grupach przygotowują prace architektoniczno-plastyczne prezentujące pomysły na zagospodarowanie terenów nadwodnych wzdłuż toru wodnego w porcie wewnętrznym. Powstała już makieta w skali 1:2000 pokazująca tereny podlegające wizualizacji.
Prace studentów oceniać będzie komisja konkursowa, której członkami będą przedstawiciele ZMPG SA, miasta Gdańska oraz wszystkich trzech zaangażowanych uczelni. Wyniki konkursu poznamy na przełomie czerwca i lipca tego roku.

- W miarę możliwości tereny, obecnie zaniedbane, a niewykorzystywane w celach przemysłowych, będą mogły być zagospodarowane w piękny i praktyczny sposób, z możliwością dostępu do nich osób z zewnątrz. Wszystkie te działania integrują i stwarzają możliwość współpracy wielu środowisk w relacjach: biznes - nauka - samorząd - podkreśla prezes ZMPG SA.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki