18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk stawia na kształcenie zawodowe

Agata Cymanowska
R. Kwiatek
Absolwentów liceów jest zbyt wielu, a ci, którzy nie dostaną się na studia, często zasilają rzesze bezrobotnych - mówią gdańscy urzędnicy i stawiają na kształcenie zawodowe.

Od przyszłego roku szkolnego gdańskie technika mają więc uczyć nowych specjalności - technik energetyk, technik gazownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik lotnictwa.

- Prowadzimy z dyrektorami szkół rozmowy dotyczące kwestii organizacyjnych oraz rozeznanie w zapotrzebowaniu na rynku, będziemy też rozmawiać z przedsiębiorstwami w danych branżach - zdradza Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Gdy pod koniec 2010 roku wprowadzono do klasyfikacji zawodów nowe profesje, miasto po konsultacji z Powiatową Radą Zatrudnienia zaczęło rozważać poszerzenie oferty kształcenia zawodowego. Chęć otwarcia nowych kierunków zgłaszają też same szkoły.

- Niedługo rozpoczynamy nabór do zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - zapowiada Jerzy Dorau, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. - Zainteresowanie tego rodzaju specjalnością zgłaszali nam na targach edukacyjnych sami gimnazjaliści. Ponadto przybywa elektrowni wiatrowych, ma powstać elektrownia jądrowa, a ktoś musi je przecież obsługiwać. Absolwenci tej specjalności będą mogli pracować także przy biopaliwach.

Pomorze: Uczniowie deklarują, że wolą technika niż licea

O tym, że energetyka to zawód przyszłości, przekonani są też fachowcy. - Zapotrzebowanie na specjalistów, w tym energii odnawialnej, będzie rosło, bo takie są potrzeby środowiskowe i wymagania unijne - nie ma wątpliwości Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energi-Operatora SA. - Ale będziemy potrzebować też informatyków do obsługi coraz bardziej skomplikowanych urządzeń.

Klasy z nowymi specjalnościami powstaną, o ile... będą chętni. Aby utworzyć daną specjalność, musi zgłosić się przynajmniej 29 osób. - Przy mniejszej liczbie tworzenie nowych klas jest nieopłacalne, bo z reguły część młodzieży się wykrusza po pierwszym i drugim roku - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego prezydenta. - Oczywiście, jeśli zgłosi się 27 czy 28 chętnych, też utworzymy klasę.

Wzrasta bezrobocie na Pomorzu

- W przypadku specjalności technik lotnictwa, która miałaby być prowadzona w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum, musimy najpierw pomyśleć o tym, gdzie uczniowie będą mogli odbywać ćwiczenia praktyczne - dodaje dyrektor Jasiński. - Mamy nadzieję, że rozbudowujące się lotnisko w Rębiechowie będzie potrzebowało osób wykształconych w tym kierunku.
Liczy na to także Michał Dargacz, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk. - Zależy nam , żeby przewoźnicy tworzyli u nas bazy - mówi. - Gdyby się tak stało, potrzebowaliby na miejscu więcej osób np. do obsługi serwisowej samolotów.

Gdzie powstaną kolejne specjalności, jeszcze nie wiadomo.
- Zależeć to będzie m.in. od możliwości lokalowych szkół i liczby utworzonych w danych placówkach oddziałów klas pierwszych innych specjalności - wyjaśnia Wołodźko.

Obecnie w 33 technikach w Gdańsku (11 dla dorosłych) można kształcić się m.in. w zawodach technik informatyk, technik hodowca koni, technik architektury krajobrazu, technik analityk, technik cyfrowych procesów graficznych, technik inżynierii środowiska i melioracji czy technik logistyk.
- Część absolwentów techników trafia do szkół wyższych, część pracuje w zawodzie, a część w zupełnie innej branży - tłumaczy Wołodźko.

Tymczasem w gdańskich szkołach ponadgimnazjalnych w wyniku niżu demograficznego z roku na roku będzie ubywać uczniów. W tym roku do szkół średnich trafi o czterystu uczniów mniej niż przed rokiem. Miasto zlikwiduje też osiem oddziałów klas pierwszych w liceach.

Czytaj także:
Studia gwarantują bezrobocie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki