Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Średnio 4 razy w miesiącu policja otrzymuje zgłoszenie w sprawie gwałtu

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk: Średnio 4 razy w miesiącu policja otrzymuje zgłoszenie w sprawie gwałtu
Gdańsk: Średnio 4 razy w miesiącu policja otrzymuje zgłoszenie w sprawie gwałtu Przemyslaw Swiderski
Jak wskazują statystyki gdańskiej policji, liczba wszczętych postępowań o czyny z artykułu 197 Kodeksu karnego, a więc w przypadku gwałtu od lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Co to oznacza dla samego miasta? Problem istnieje, to jednak nadal mniej niż 50 procent wszczętych postanowień kończy się stwierdzeniem przestępstwa. Czy sezon wakacyjny powoduje zwiększenie liczby popełnianych przestępstw na tle seksualnym? Co wydarzyło się w walentynkową noc w Gdańsku? Komenda Miejska Policji w Gdańsku podaje dane oraz informuje o zatrzymaniach w sprawie przestępstw popełnianych w 2022 roku.

Nadużycia seksualne w Gdańsku

- Od początku 2022 roku do 25 lipca 2022 roku gdańscy policjanci wszczęli 28 postępowań o czyny z art. 197 KK (z czego 15 postępowań o czyn z art. 197 § 1 kk, 11 postępowań o czyny z art. 197 § 2 kk, 1 postępowanie o czyn z art. 197 § 3 pkt 2 kk, 1 postępowanie o czyn z art. 197 § 3 pkt 3 kk) i w tym samym okresie policjanci stwierdzili 5 przestępstw o czyny z art. 197 KK oraz zatrzymali 6 sprawców takich przestępstw - informuje "Dziennik Bałtycki" podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

W analogicznym okresie, a więc od stycznia do lipca w ostatnich pięciu latach statystyki policji w związku z postępowaniami o czyny z art. 197 KK wyglądały następująco:

  • Rok 2017 - wszczęte 25 - stwierdzone 9 - zatrzymani sprawcy - 5
  • Rok 2018 - wszczęte 36 - stwierdzone 17 - zatrzymani sprawcy - 9
  • Rok 2019 - wszczęte 20 - stwierdzone 13 - zatrzymani sprawcy - 9
  • Rok 2020 - wszczęte 22 - stwierdzone 17 - zatrzymani sprawcy - 9
  • Rok 2021 - wszczęte 24 - stwierdzone 10 - zatrzymani sprawcy - 3

Czy pora roku wpływa na liczbę popełnianych przestępstw? Jak informuje podinsp. Magdalena Ciska, przestępstwa popełnione z art. 197 KK w ostatnich latach stanowiły średnio ok. 37 procent ogółu.

I tak

  • w roku 2017 stwierdzono 16 przestępstw (9 w okresie wakacyjnym),
  • w 2018 roku 33 przestępstwa (9 w okresie wakacyjnym),
  • w 2019 roku 13 przestępstw (4 w okresie wakacyjnym),
  • w 2020 roku 21 przestępstw (7 w okresie wakacyjnym),
  • w 2021 roku 18 przestępstw (6 w okresie wakacyjnym).

Łącznie w latach 2017 - 2021 gdańska policja ujęła 56 sprawców gwałtu, najwięcej, bo po 14 każdego roku, w latach 2018-2019.

Znacznie gorzej wyglądają statystyki jeżeli chodzi o art. 200 KK, a więc o seksualne wykorzystanie małoletniego. W latach 2017-2022 gdańska policja wszczęła 237 postępowań o czyny popełnione z art. 200 KK. Przestępstwo wobec nieletniego stwierdzono w 139 przypadkach, co stanowi ponad 58 procent ogółu.

W przypadku zatrzymania sprawców na 139 przestępstw popełnionych z art. 200 KK, a więc o seksualne wykorzystanie małoletniego, policja w Gdańsku zatrzymała 88 sprawców, z czego 6 tylko w 2022 roku wobec 10 stwierdzonych przestępstw na 30 zgłoszeń.

Gdańsk. Co wydarzyło się w lutym w 2022 roku?

Gdy na łamach "Dziennika Bałtyckiego" rozpisywaliśmy się na temat niebezpiecznych zdarzeń w rejonie Głównego Miasta, uciążliwych hałasów, agresywnie zachowujących się turystów i gości odwiedzających miasto, w lutym 2022 roku na ul. Ogarnej doszło do brutalnego gwałtu, którego ofiarą padła młoda gdańszczanka.

Do pobicia, gwałtu oraz próby zabójstwa doszło w noc walentynkową, a więc z 14 na 15 lutego 2022 roku. O sprawie wielokrotnie informowali nas mieszkańcy Gdańska, którzy organizowali również pomoc na rzecz wspomnianej mieszkanki.

- W sprawie ataku na kobietę, do którego doszło 15 lutego w centrum Gdańska, zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk Śródmieście i informacji na temat udziela rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej - informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy gdańskiej policji. - Do tej sprawy policjanci zatrzymali 45- latka, który w prokuraturze usłyszał między innymi zarzuty usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz zgwałcenia. Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Według informacji "Dziennika Bałtyckiego" zatrzymany miał wskazać drugiego sprawcę, choć jak podkreślają mieszkańcy Głównego Miasta, napastników mogło być więcej.

To nie ostatnie zdarzenie, do którego doszło w 2022 roku w Gdańsku.

- 16 lipca po godzinie 10:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o zgwałceniu 14-latki - dodaje podinsp. Magdalena Ciska. - Do zdarzenia doszło 15 lipca 2022 roku po godzinie 18:00 w rejonie ul. Dolne Migowo. W tej sprawie policjanci wykonali niezbędne czynności procesowe, zabezpieczyli materiał dowodowy i podjęli natychmiastowe działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy tego przestępstwa.

Jak informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, 17 lipca po godzinie 06:00 kryminalni z komisariatu na Suchaninie zatrzymali 23-letniego podejrzanego o to przestępstwo.

- Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty w tej sprawie, a sąd decyzją z 18 lipca zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Materiały tej sprawy przekazano do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Wrzeszcza, która wszczęła w tej sprawie śledztwo.- dodaje podinsp. Magdalena Ciska.

16 lipca policjanci z Gdańska otrzymali jeszcze jedno zgłoszenie.

- 16 lipca po godzinie 12:00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w parku przy ul. Giełguda nieznany sprawca doprowadził do innej czynności seksualnej 15-latkę - informuje podinsp. Magdalena Ciska. - Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i przesłuchali świadków. Na miejsce skierowano policjantów, którzy przeszukali pobliski rejon oraz zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu. W tej sprawie funkcjonariusze wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady.

Jak informuje podinsp. Magdalena Ciska, policjanci prowadzą rozmowy z osobami, które mogą mieć informacje na temat zdarzenia oraz jego sprawcy. Funkcjonariusze sprawdzają okoliczności zdarzenia i dążą do tego, żeby zatrzymać jego sprawcę. Podobnie jak w przypadku zgwałcenia 14-latki, materiały i z tej sprawy zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Wrzeszcz, celem wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Choć sprawy, o których wspomina gdańska policja, mogą szokować, to jednak skuteczność funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku może być budująca oraz powinna działać jako straszak na wszystkie osoby niosące się z popełnieniem przestępstwa lub na te, które zbrodni się dopuściły, że dzięki pracy śledczych, ich tożsamość prędzej czy później zostanie ustalona, a oni zostaną doprowadzeni do prokuratury.

Same sobie nie zostają pozostawione również ofiary gwałtu.

- Podczas kontaktu z osobą pokrzywdzoną przestępstwem o charakterze seksualnym policjanci informują ją o możliwości uzyskania pomocy oraz przekazują ulotki z telefonami do instytucji niosących pomoc psychologiczną, oraz prawną takim osobom - informuje podinsp. Magdalena Ciska. - W miarę możliwości protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie przyjmuje policjant tej samej płci, chyba że osoba pokrzywdzona życzy sobie inaczej. Dodatkowo kontakt z osobą pokrzywdzoną odbywa się na każdym etapie w warunkach zapewniających jej ochronę prywatności, a czynności prowadzone są w taki sposób, by uniknąć wtórnej wiktymizacji osoby pokrzywdzonej.

Zobacz również:
Gdańsk: 45-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa, gwałtu i zaboru mienia 30-letniej kobiety. Ofiara walczy o życie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki