Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Spółka do zabudowy Wyspy Spichrzów powstanie później

Agata Cymanowska
Wyspę Spichrzów zniszczono w 1945 r. Jej odbudowa rozpocznie się w drugiej połowie roku
Wyspę Spichrzów zniszczono w 1945 r. Jej odbudowa rozpocznie się w drugiej połowie roku Przemek Świderski
Spółka pomiędzy miastem a Polnordem SA w sprawie zagospodarowania Wyspy Spichrzów zostanie zawiązana nawet o trzy miesiące później, niż zakładano. Gdy wpłynęły uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu (rejon ul. Stągiewnej i Chmielnej) i nie zaakceptowała go Komisja Rozwoju Przestrzennego w Radzie Miasta Gdańska, władze miasta podkreślały, jak ważne jest, by plan przyjęto na ostatniej sesji RM poprzedniej kadencji.

- Sytuacja wymaga szybkich decyzji, bo może się zdarzyć, że znowu staniemy przed koniecznością szukania nowego inwestora - mówił wówczas Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska.

Plan uchwalono, a spółki dotąd nie zawiązano, ale urzędnicy zapewniają, że nie ma mowy o opóźnieniu w realizacji postępów w zakresie przygotowań do realizacji projektu.

- Polnord związany jest złożoną ofertą do końca marca i w tym okresie planowane jest podpisanie ostatecznej umowy wspólników i umowy spółki - wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Bożena Wawrzewska, rzecznik Polnordu SA, dodaje, że to, iż dotąd spółka nie powstała, wynika wyłącznie z terminu uprawomocnienia planu zagospodarowania przestrzennego.
- Prezes Polnordu twierdzi, że spółka może powstać nawet znacznie wcześniej niż przed końcem marca - dodaje Wawrzewska.

W ramach spółki miasto etapowo wniesie wart 59 mln zł grunt o powierzchni 2,6 ha. Polnord SA zobowiązał się do wybudowania poprzez spółkę celową projektu, w tym Muzeum Bursztynu, infrastruktury technicznej (drogi, instalacje) oraz do zapewnienia finansowania zewnętrznego inwestycji.

Rzecznik Polnordu zapewnia, że późniejszy termin zawiązania spółki nie wpłynie na harmonogram inwestycji. - Rozpoczęcie prac budowlanych planujemy na drugą połowę roku - mówi Wawrzewska.
Inwestycja ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2014 r.

Najpierw mieszkania i biura
Po zawiązaniu spółki celowej między miastem a Polnordem SA ogłaszane będą konkursy architektoniczne na zagospodarowanie kolejnych kwartałów.

M.in. na projekt Muzeum Bursztynu, które najprawdopodobniej powstanie w spichlerzu Steffen (w latach 2012-2013). Pracownia architektoniczna MAT, która wygrała w kwietniu ubiegłego roku konkurs na koncepcję zagospodarowania wyspy, opracuje master plan i pierwszy etap prac, który obejmuje mieszkania oraz biura od ul. Stągiewnej.

W ramach inwestycji, poza luksusowymi mieszkaniami, przewidziano m.in. wyeksponowanie frontu wodnego, powstanie nawodnego publicznego ciągu pieszego wokół cypla wzdłuż Starej i Nowej Motławy, punktu widokowego oraz ogólnodostępnego parkingu z 500 miejscami postojowymi. W najbardziej wysuniętym na północ fragmencie cypla pojawią się usługi. Budynkom, które powstaną w miejscu dawnych spichlerzy, nadane zostaną historyczne nazwy. Całość pochłonie 450 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki