Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to nie filantropia

Jacek Klein
Gdańsk jest dziś europejską stolicą społecznej odpowiedzialności - mówi Paweł Olechnowicz
Gdańsk jest dziś europejską stolicą społecznej odpowiedzialności - mówi Paweł Olechnowicz Grzegorz Mehring
W poniedziałek w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej odbywa się międzynarodowa konferencja "Wspólna odpowiedzialność - jak zwiększyć obecność i skuteczność CSR w UE". O społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i realizacji Wizji 2050 rozmawiamy z Pawłem Olechnowiczem, prezesem Grupy Lotos SA.

Organizatorami wydarzenia w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Ministerstwo Gospodarki. Na dwóch głównych sesjach plenarnych pt.: "CSR w wizji i strategii" oraz "Raportowanie" i szeregu paneli dyskusyjnych omawiane będą zagadnienia przyszłości europejskiej gospodarki, roli partnerów społeczno-gospodarczych w zrównoważonym rozwoju oraz trendy opracowywania raportów społecznych.

Z Pawłem Olechnowiczem, prezesem Grupy Lotos SA rozmawia Jacek Klein

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dość szerokie pojęcie i dla wielu osób może być trudne do sprecyzowania. Jak najprościej zdefiniować CSR?
Dla mnie CSR [Corporate Social Responsibility - przyp. red.] to sposób prowadzenia biznesu bez odrywania go od potrzeb otoczenia, w którym jest realizowany. Grupa Lotos właśnie tak działa - od wielu lat nie tylko wspieramy sport, kulturę oraz organizacje pożytku publicznego tam, gdzie działamy, ale także prowadzimy prawdziwy dialog społeczny. CSR to nie jest inna nazwa dla filantropii, marketingu czy public relations. Działania prospołeczne zgodne z zasadami etyki i kultury korporacyjnej wewnątrz firmy lub na zewnątrz spółki tak naprawdę wzmacniają wartość Grupy Lotos. W CSR ważne jest właśnie to sprzężenie zwrotne, które powstaje między firmą a interesariuszami.

Jak Pan ocenia konferencję "Wspólna odpowiedzialność", która odbędzie się właśnie tu w Gdańsku, w ramach polskiej prezydencji?
Bardzo się cieszę, że tak istotne wydarzenie organizowane jest właśnie tu, w Gdańsku, kolebce jednego z najbardziej znanych na świecie ruchów społecznych - Solidarności. Na jeden dzień stolica Pomorza stanie się europejską stolicą społecznej odpowiedzialności. Grupa Lotos jest partnerem tego wydarzenia. Moja satysfakcja jest tym większa, że mamy okazję wspólnie z Ministerstwem Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotować największą, jak dotąd, konferencję, na temat roli i znaczenia CSR w całej Europie. Polska będzie pierwszym krajem, który w trakcie swojej prezydencji tak wiele uwagi poświęci kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu. Polska prezydencja jest również okazją do promocji założeń koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Dlaczego spotkanie i dyskusja o CSR odbywa się w tak szerokim gronie?
Powód jest prosty. W ciągu najbliższych dekad biznes, sektor prywatny oraz partnerzy społeczni mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu warunków umożliwiających realizację aspiracji rozwojowych obecnego i przyszłych pokoleń. Jesteśmy w zjednoczonej Europie i rozwój Unii Europejskiej jest dla nas tak samo istotny, jak rozwój Polski. Celem konferencji jest właśnie wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń administracji publicznej oraz partnerów społeczno-gospodarczych do zwiększenia obecności i skuteczności CSR w UE. W trakcie dyskusji przedstawione zostaną m.in. wyniki projektu "Wizja 2050", realizowanego przez Światową Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest określenie roli, jaką biznes ma do odegrania na przestrzeni najbliższych dekad w kształtowaniu naszej europejskiej rzeczywistości. Chcemy również zwrócić uwagę na konieczność zwiększania transparentności i wiarygodności danych, w tym pozafinansowych, umożliwiających rozwój odpowiedzialnych inwestycji oraz dostarczających wiedzy niezbędnej do wzmocnienia relacji ze wszystkimi uczestnikami przemian.

System wartości obowiązujący w Grupie Lotos stawia na czystość, otwartość, innowacyjność, odpowiedzialność. Z racji branży, w której firma funkcjonuje, najważniejsze są czystość i odpowiedzialność?
Patrząc przez ekologiczny pryzmat naszego systemu wartości, przytoczę przykład. Grupa Lotos, która w związku z realizacją największej inwestycji ostatniej dekady w polskim przemyśle, czyli tzw. Programem 10+, przekazała w ciągu ostatnich 5 lat kwotę niemal 618 mln złotych na inwestycje proekologiczne. Modernizacja gdańskiej rafinerii wpłynęła m.in. na rozbudowę systemu odzysku oparów, biologicznego oczyszczania ścieków i wielu innych systemów zabezpieczeń. To najbardziej innowacyjne rozwiązania stosowane w przemyśle wpływają na czystość produkcji oraz pokazują nasze odpowiedzialne podejście w tym zakresie. Myślę więc, że wszystkie wartości są równie ważne.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki