Gdańsk. Specustawa ws. Westerplatte może trafić na biurko prezydenta już 19 lipca

Tomasz ChudzyńskiZaktualizowano 
13.05.2018 gdansk westerplatte. konflikt wladz miejskich i opozycji o historyczny teren, gdzie rozpoczela sie ii wojna swiatowa i gdzie politycy pis chcieliby by powstalo muzeum westerlatte. nz. pomnik obroncow westerplatte fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
13.05.2018 gdansk westerplatte. konflikt wladz miejskich i opozycji o historyczny teren, gdzie rozpoczela sie ii wojna swiatowa i gdzie politycy pis chcieliby by powstalo muzeum westerlatte. nz. pomnik obroncow westerplatte fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
W najbliższym tygodniu specustawą o Westerplatte zajmie się ponownie Sejm. - Za kilka lat, mimo pewnych kontrowersji, napięć, niepotrzebnych zupełnie, wszyscy będziemy sobie wzajemnie dziękować za to, że dokonaliśmy wielkiego dzieła - powiedział o planach budowy nowego muzeum na Westerplatte Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Myślę, że w najbliższy piątek ustawa nabierze ostatecznego kształtu, takiego, jakiego życzą sobie parlamentarzyści i będzie mogła, następnie, trafić na biurko prezydenta - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podpis prezydenta zakończy legislacyjny proces związany z przyjęciem tzw. lex Westerplatte.

Prezydent jest przekonany, że upamiętnienie siedmiodniowej bitwy na Westerplatte, tak symbolicznej, tak ważnej dla świadomości Polaków, nie powinno wyglądać tak, jak obecnie - zaznacza Jarosław Sellin.

Zaznaczmy, specustawa ma scalić grunty na półwyspie Westerplatte, podzielone obecnie między kilkunastu właścicieli. Półwysep przeszedłby w zarząd gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Za 150 mln zł, co też reguluje specustawa, miałoby ono wybudować tam nową placówkę muzealną. Co warto podkreślić, ok. 9 ha na półwyspie należy do samorządu Gdańska. W imieniu miasta terenami, na których znajdują się relikty budowli obronnych, m.in. Wartownia nr 1, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, opiekuje się obecnie Muzeum Gdańska.

Spór o Westerplatte. Przeczytaj opinie polityków ⇩⇩⇩

Spór o Westerplatte. Sejm zagłosował nad specustawą. Ogromne...

- Decyzję o przejęciu poszczególnych terenów na Westerplatte podejmie wojewoda w porozumieniu z dyrekcją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które jest beneficjentem specustawy - tłumaczy poseł Kazimierz Smoliński, współautor tzw. lex Westerplatte. - Wtedy miasto straci uprawnienia do zarządzania terenem państwowym. Sądzę, że taka decyzja wojewody zapadnie jeszcze w tym roku. Być może w październiku, listopadzie. Nie wykluczam natomiast, że teren Pomnika Obrońców Wybrzeża nie zostanie objęty decyzją wojewody i miasto nadal będzie właścicielem tego terenu.

Czytaj także

Przypomnijmy, w miniony wtorek na obradach w Senacie obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Przypomniała, że miasto proponuje wniesienie samorządowych gruntów do projektu przyszłej, plenerowej placówki. Chce jednak mieć wpływ na jej funkcjonowanie i na projekt wystawy. Prezydent zresztą, od początku sprzeciwiała się specustawie. W rozmowach m.in. z Jarosławem Sellinem i Kazimierzem Smolińskim proponowała, by od niej odstąpić.

- Nie byłoby nic złego w planie budowy nowego muzeum, gdybyśmy wszyscy: środowiska kombatanckie, muzealnicy, historycy, harcerze, samorządowcy, wspólnie, przy jednym stole, jak ma wyglądać upamiętnienie Westerplatte - mówiła Dulkiewicz.

Sellin i Smoliński podkreślają, że chodzi o godne upamiętnienie Westerplatte, a specustawa ma budowę muzeum ułatwić i przyśpieszyć.

"Polska broni Westerplatte". Pikieta przed Dworem Artusa w G...

- Uważam, że mimo różnych, niepotrzebnych napięć i konfliktów, które wszczynały władze Gdańska, za kilka lat wszyscy będziemy się razem cieszyć i dziękować sobie, że wreszcie muzeum na Westerplatte mamy - podkreślał Jarosław Sellin. - Natomiast na moje prośby do władz miasta Gdańska, by wskazały przedstawicieli, którzy weszliby do komitetu organizacyjnego budowy Muzeum Westerplatte i do Rady MIIWŚ odpowiedzi formalnej, oficjalnej, nadal nie mam. Liczę, że taka odpowiedź będzie.

Czytaj także

Dodajmy, że w sobotę w Gdańsku i Wrocławiu odbyły się pikiety Obywateli RP dotyczące specustawy.
- Nie pozwólmy na zawłaszczanie historii dla potrzeb politycznych. Nie ma zgody na PiS-specustawy, ograniczające rolę samorządu -apelowali organizatorzy sobotniej manifestacji.

Zobacz wideo: Senat o Westerplatte. Wiceminister kultury: Historia II wojny światowej jest ogólnonarodowa, a nie lokalna

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cały postępowy świat a zwłaszcza Berlin powinien pomóc 0,7 l Dulkiewicz :Westerplatte broni się jeszcze przed Polakami jak w 1939 r ?

P
Polihistor

Mam nadzieję, że podpisze, i że skończy się wreszcie kolejna szopka, fundowana nam przez władze Gdańska.

A
Aldo

"13.05.2018 gdansk westerplatte. konflikt wladz miejskich i opozycji o historyczny teren, gdzie rozpoczela sie ii wojna swiatowa i gdzie politycy pis chcieliby by powstalo muzeum westerlatte. nz. pomnik obroncow westerplatte fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal" Ręce opadają:(((Czy Wy nigdy się nie nauczycie poprawnej nazwy pomnika na Westerplatte?

G
Gość
2019-07-14T19:02:46 02:00, Gość:

Polska nie jest wolna od Koalicji Obywatelskiej oraz innych Niemcow !

oraz od niedouczonych, głupców i wszelkiej maści hejterów.

G
Gość

Polska nie jest wolna od Koalicji Obywatelskiej oraz innych Niemcow !

Dodaj ogłoszenie