Gdańsk, Sopot: Oddano hołd twórcom Podziemnego Państwa Polskiego [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Uroczystości w rocznicę utworzenia struktur konspiracyjnych w Sopocie pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Tomasz Bołt
W 74. rocznicę utworzenia Podziemnego Państwa Polskiego oddano hołd żołnierzom, harcerzom i wszystkim innym, którzy w czasie II wojny światowej działali w konspiracji.

27 września 1939 r. to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Tego dnia, w obliczu nieuchronnej kapitulacji Warszawy, powołana została konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która następnie przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, by ostatecznie stać się Armią Krajową.

Wydarzeniem tym zapoczątkowano budowę Podziemnego Państwa Polskiego, które w okupowanej Europie okazało się prawdziwym fenomenem.

- W obliczu klęski, jaką zakończyła się kampania wrześniowa, znalazła się garstka osób, które zdecydowały się prowadzić dalszą walkę. Za nimi poszły tysiące – przypomina kpt. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Armii Krajowej. - Ludzie ci na zawsze pozostali wierni hasłu: Bóg – Honor - Ojczyzna.

Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a także Delegatura Rządu na Kraj. Obejmowała ona wszystkie kluczowe sfery życia - od spraw wewnętrznych, przez tajną oświatę i kulturę, po wymiar sprawiedliwości.

Uroczystości w rocznicę utworzenia struktur konspiracyjnych odbyły się w Sopocie przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i w Gdańsku przed Pomnikiem Państwa Podziemnego. Udział w nich wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, wojsko oraz młodzież. Były przemówienia, składanie kwiatów.

Zobacz więcej ZDJĘĆ z uroczystości w Sopocie i w Gdańsku

- Naszym zadaniem jest przekazanie młodemu pokoleniu pamięci o wartościach, którymi kierowali się akowcy i harcerze Szarych Szeregów – mówi Jerzy Grzywacz. - Cieszę się, że tak wiele młodzieży uczestniczy w tych uroczystościach.

27 września został ustanowiony przez Sejm jako Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

m.adamkowicz@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie