Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk, Sopot: GPEC z samolotu zagląda pod... ziemię (ZDJĘCIA)

Kazimierz Netka
Fotografie będą pomocne w wykrywaniu nieszczelności rurociągów z ciepłem, ułożonych pod powierzchnią ziemi.
Fotografie będą pomocne w wykrywaniu nieszczelności rurociągów z ciepłem, ułożonych pod powierzchnią ziemi. archiwum GPEC
W niedzielę specjaliści z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC) rozpoczęli badanie podziemnych rurociągów, wykonując fotografie osiedli z wysokości zrobione z samolotu na wysokości około 800 metrów. Wszystko to, aby wykryć najsłabsze miejsca na sieci przesyłu ciepła i zaplanować naprawy.

Ekipa fachowców, korzystając z dwusilnikowego samolotu Aero Commander już w niedzielę nocą sfilmowała część osiedli, korzystających z ciepła systemowego, czyli dostarczanego do domów za pośrednictwem sieci GPEC. W czwartek wieczorem - ciąg dalszy badań. Łącznie, samolot pokona ponad 600 kilometrów, unosząc się na wysokości około 800 m nad poziomem ziemi, a znajdujący się w nim fachowcy wykonają zdjęcia termowizyjne, na podstawie których firma odpowiedzialna za przesył energii zaplanuje prace modernizacyjne, które pozwolą na minimalizowanie strat ciepła i zapobieganie awariom.

Zdjęcia z nocnych lotów Aero Commandera

- Samolot będzie leciał wzdłuż sieci ciepłowniczej w Gdańsku i Dolnym Sopocie, robiąc zdjęcia w podczerwieni, na które następnie nakłada się mapę - wyjaśnia Jerzy Leoniuk, dyrektor ds. eksploatacji GPEC. - Powierzchnie o jasnym zabarwieniu na fotografiach to miejsca o większym promieniowaniu cieplnym, a o ciemniejszych barwach oznaczają nieznaczną emisję cieplną. Im jaśniejsze miejsce na mapie, tym większe straty energii grzewczej.

Zbieranie danych odbywa się za pomocą wojskowego skanera TIR. Podczas oblotów jest stosowana technologia termalna w podczerwieni, która pozwala na mierzenie strat energii - wynika z informacji, przekazanych nam przez Arkadiusza Brulińskiego, rzecznika prasowego GPEC. Wykrywanie anomalii termicznych dostarcza konkretnych wskazówek na temat miejsc utraty energii, awarii i ewentualnych wycieków, co pozwoli na zaplanowanie działań remontowo - naprawczych. Korzyści z tego będą mieli mieszkańcy i środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki