MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Sołdek trafi do stoczni. Otwarcie nowej wystawy na Sołdku planowane jest we wrześniu 2021 r.

Tomasz Chudzyński
Sołdek przejdzie remont, w ramach międzynarodowego projektu.
Sołdek przejdzie remont, w ramach międzynarodowego projektu. Narodowe Muzeum Morskie
W przyszłym roku statek muzeum Sołdek, charakterystyczny element krajobrazu Gdańska i jedna z jego atrakcji turystycznych, uda się do stoczni. Remont potrwa rok.

Sołdek przejdzie remont

Roczny „zdrowotny urlop” Sołdka rozpocznie się jesienią 2020 roku. Wówczas 70-letni statek - muzeum zostanie odholowany do stoczni.

Planowana jest m.in. wymiana fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. W ramach remontu zostaną przeprowadzone także liczne prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie.

Prace są konieczne - Sołdek od 1985 r., gdy przestał pełnić służbę jako rudowęglowiec, a został częścią dzisiejszego Narodowego Muzeum Morskiego, nie przeszedł tak poważnych napraw.

To będzie dla niego drugie życie - mówią w Narodowym Muzeum Morskim. Nieobecność Sołdka na Motławie przy nabrzeżu Ołowianki potrwa ok. trzy tygodnie. Po tym czasie statek-muzeum wróci na swoje miejsce, ale na czas prac związanych z organizacją nowej wystawy stałej oddział NMM będzie wyłączony ze zwiedzania.

Nowa wystawa stała na Sołdku

Remont sprawi, że na Sołdku będzie możliwe otwarcie nowej wystawy stałej. Będzie ona opowiadać o kwestiach związanych z historią polskiej techniki okrętowej, w szczególności o realiach politycznych, społecznych oraz gospodarczych w jakich powstawał statek i w jakich był eksploatowany.

- Będzie to opowieść o ludziach związanych ze statkiem: konstruktorach, traserach, niterach, spawaczach, kapitanach, oficerach - mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. - Chcieliśmy wprowadzić naszych gości w świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Ważnym zabiegiem będzie umożliwienie widzom bezpośredniego kontaktu z wybranymi eksponatami i zachęcenie do aktywnego poznawania wystawy poprzez za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych.

Otwarcie nowej wystawy na Sołdku planowane jest we wrześniu 2021 r. Ze względu na ograniczone możliwości poznania ekspozycji na „Sołdku” przez osoby niepełnosprawne, w ramach projektu planowane jest także stworzenie stanowiska multimedialnego w holu siedziby głównej muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance, z widokiem na statek.

Wirtualna wycieczka pozwoli osobom niepełnosprawnym odbyć interaktywny spacer po ładowniach statku i wystawie stałej.

Projekt "Dwa statki" wspólne morze

Dodajmy, remont Sołdka jest elementem dużego, międzynarodowego projektu „Dwa statki” wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” (w ubiegłym tygodniu odbyła się w Gdańsku, właśnie na pokładzie Sołdka, konferencja inaugurująca projekt). Dzięki unijnym pieniądzom w ramach tzw. środków transgranicznych, niemal taki sam remont jako Sołdek przejdzie rosyjski statek-muzeum Vityaz w Kaliningradzie (partnerem gdańskiego NMM są Muzeum Światowego Oceanu i Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie).

Sołdek przejdzie remont, w ramach międzynarodowego projektu.
Sołdek przejdzie remont, w ramach międzynarodowego projektu. Narodowe Muzeum Morskie

- To unikalny projekt, pierwszy tego typu z dwoma statkami: polskim i rosyjskim. Nasz „Vityaz” to statek badawczo-naukowy, dziesięć lat starszy od „Sołdka”, ale równie piękny. Mam nadzieję, ze nasza współpraca przyczyni się nie tylko do kontaktów między instytucjami polskimi i rosyjskimi, ale wpłynie na intensyfikację ruchu turystycznego - mówi Anna Belova, zastępca kierownika działu ds. naukowych z Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta.

Koszt całego przedsięwzięcia to nieco ponad 2 mln euro (dofinansowanie dla NMM to ponad 700 tys. euro).

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki