Gdańsk: Skargi na kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej. Rzecznik: mają być milsi dla dzieci!

Ewelina Oleksy
- W działalności kontrolerów kwestia kontroli biletów u dzieci  jest traktowana ze szczególną uwagą - zapewnia rzecznik gdańskiego ZTM
- W działalności kontrolerów kwestia kontroli biletów u dzieci jest traktowana ze szczególną uwagą - zapewnia rzecznik gdańskiego ZTM Piotr Hukało
Udostępnij:
Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, apeluje na piśmie do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów o podjęcie działań uwrażliwiających kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej na dobro dzieci i młodzieży. Jak wskazuje bowiem rzecznik, wpływają do niego liczne skargi dzieci i ich rodziców w tym temacie.

- Skarżący wskazują kwestię nieuprzejmości kontrolerów wobec dzieci, zastraszanie i tworzenie atmosfery potęgującej u dzieci stres, przetrzymywanie dzieci w pojazdach ponad miarę, powodujące niemożność jego opuszczenia na docelowym przystanku- wymienia Marek Michalak. - Analiza zgłaszanych mi spraw wskazuje, że działania osób uprawnionych do kontroli biletów ukierunkowane są jedynie na bezwzględne nałożenie kar oraz nacechowane są brakiem empatii wobec dzieci oczekujących w wielu przypadkach na pomoc i informację.

Według niego, działanie kontrolerów powinno nieść ze sobą walor edukacyjny i „nie wywoływać w psychice małoletnich negatywnych skutków”.

Czytaj również: Komunikacja miejska w Gdańsku w okresie sezonu letniego 2017

Czy urzędnicy odpowiadający za komunikację miejską w Gdańsku wezmą sobie do serca apel rzecznika?

Jak mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, nie muszą, bo „w działalności kontrolerów kwestia kontroli biletów u dzieci już jest traktowana ze szczególną uwagą.”

- Temat ten znajduje się w konspektach szkoleń wstępnych, okresowych, a także cyklicznych odpraw instruktażowych dla kontrolerów zatrudnianych przez ZW Renoma. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć stres najmłodszych pasażerów związany kontrolami biletów - informuje Gołąb. - Przyjmujemy, że dziecko świadomie nie łamie przepisów, a ewentualne ich naruszenie wynika raczej z nieświadomości lub przeoczenia, niż świadomego zamiaru. Dlatego też w stosunku do dzieci głównym działaniem kontrolera jest pouczenie. Każdorazowo dziecko jest informowane o możliwości kontaktu z rodzicem lub opiekunem - tłumaczy.

Przyjmujemy, że dziecko świadomie nie łamie przepisów, a ewentualne ich naruszenie wynika raczej z nieświadomości lub przeoczenia, niż świadomego zamiaru. Dlatego też w stosunku do dzieci głównym działaniem kontrolera jest pouczenie.

Liczba skarg i zastrzeżeń do działań kontrolerów z udziałem dzieci jest w związku z tym znikoma.

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów?

Tymczasem lewicowe organizacje proponują, by uczniowie gdańskich szkół jeździli komunikacją miejską za darmo. Do końca wakacji trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą „Dzieciaki bez biletów”, która potem jako projekt uchwały obywatelskiej trafi do Rady Miasta.

Czytaj więcej na ten temat: Chcą darmowych przejazdów dla uczniów gdańskich szkół. Zbierają już podpisy

Urzędnicy są jednak do tego pomysłu nastawieni sceptycznie. ZTM szacuje, że koszt wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla dzieci w wieku 4-16 lat to co najmniej 6 mln zł.

Zobacz też: Oblał kontrolera żrącą substancją. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK
"Ile wazysz? Dwadzescia kilo- ti, ti, ti bobasku"
d
donChichot
Przeważająca większość przypadków to "nieświadomości lub przeoczenia, niż świadomego zamiaru".
Nieświadomy turysta czy przeoczony bilet okresowy to ulubione strzały "kanarów". Pewny i wypłacalny "klient" oraz źródło dochodu. Innych nie warto ruszać.
Łowy trwają!
G
Gość
małoletnich złodzieji Od najmłodszych lat uczeni są złodziejstwa, przez rodziców!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie