Gdańsk: Siedmiu laureatów morskiej nagrody Conrady 2010

  Gdańsk: Siedmiu laureatów morskiej nagrody Conrady 2010

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Znamy już nazwiska siedmiu laureatów Międzynarodowej Nagrody Conrady 2010 - Indywidualności Morskie. Przyznało je jury nagrody, złożone z laureatów jej trzynastu poprzednich edycji. Obradowało ono w nadmotławskim spichlerzu Steffen, siedzibie Międzynarodowego Klubu Morza Zejman, na gdańskiej Wyspie Spichrzów.
  Jury przyznające Conrady powołują organizatorzy nagrody, którymi są: Bałtyckie Bractwo Żeglarzy - Fundacja Morza "Zejman", Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Polski Związek Żeglarski i Bractwo Wybrzeża Mesa Gdańska Kaprów Polskich. Honorowym patronem nagrody jest Janusz Lewandowski, europoseł.

  Laureatami czternastej już edycji Conradów za osiągnięcia w żeglarstwie morskim zostali: Maciej Dowhyluk z Gdyni, Malcolm Hill z Wielkiej Brytanii, Henryk Jaskuła z Przemyśla, Janusz Kędzierski ze Stanów Zjednoczonych, Patrick Lee ze Stanów Zjednoczonych.
  Bohdana Sienkiewicza, wieloletniego redaktora gdańskiego ośrodka TVP i propagatora spraw morskich, nagrodzono w dziedzinie kultura morska, a Romana Woźniaka, prezesa spółki Pol - Lewant Linie Żeglugowe w Gdyni - w dziedzinie gospodarka morska. Podwójnym laureatem jest Dowhyluk, który oprócz Conradów otrzymał nagrodę Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego im. Conrada. Nagrody te przyznawane są przez jury bractwa i POZŻ w oparciu o porozumienie obu organizacji.

  Uroczystość wręczenia brązowych statuetek Josepha Conrada Korzeniowskiego, otwarta dla każdego entuzjasty problematyki morskiej, ma odbyć się 5 marca o godz. 13. Jej miejscem będą tradycyjnie spichlerze Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowianka.

  Andrzej Dębiec, komandor BBŻ i kanclerz kapituły nagrody Conrady, przypomina, że dotychczas nagrodą Conrady uhonorowano, łącznie z tegorocznymi laureatami, 78 osób, w tym 22 zamieszkałe za granicą, jak żeglarze polonijni lub obcokrajowcy. Nagroda stanowi wyraz uznania środowiska ludzi morza dla tych, których dokonania morskie są niezwykłe i można ich zaliczyć do wybitnych osobowości. Obok żeglarzy i marynarzy są to także popularyzatorzy kultury morskiej, przedsiębiorcy i menedżerowie, przyczyniający się do rozwoju naszej gospodarki morskiej, oraz naukowcy i okrętowcy.

  Nagroda Conrady, przyznawana od czternastu lat, zyskuje wciąż na randze. Przyczynia się do tego długoletnie wsparcie Jerzego Litwina, dyrektora CMM, Piotra Soyki, przewodniczącego Rady Nadzorczej Gdańskiej Stoczni "Remontowa" SA i europosła Janusza Lewandowskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ;)

  Monika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 75

  Gratulacje tato!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo