Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Schron pod dworcem PKP zostanie częściowo zburzony

Anna Mizera-Nowicka
Poniemiecki schron dla ponad 400 osób pod dworcem kolejowym w Gdańsku Głównym zostanie częściowo zburzony. Podziemny obiekt koliduje z inwestycją SKM. Nad nim ma biec tor w kierunku przystanku SKM Gdańsk Śródmieście.

Blisko dwa miesiące temu Polskie Koleje Państwowe Nieruchomości odsłoniły ukrywany przez lata czynny podziemny obiekt, ponieważ miały nadzieję, że znajdzie się inwestor, który w ciekawy sposób zagospodaruje to miejsce. Długo nie musiały czekać.

- Zgłosiło się do nas kilka prywatnych firm i osób z bardzo ciekawymi propozycjami - przyznaje Joanna Górska z PKP Nieruchomości. - Ponieważ schron składa się z kilkunastu sekcji oddzielonych grubymi, żelbetowymi przegrodami konstrukcyjnymi, pojawił się pomysł, aby pod ziemią stworzyć hotel z małymi pokoikami. Pewien artysta chciał tam też zorganizować swoją wystawę.

Rozmowy z potencjalnymi inwestorami musiały jednak zostać zawieszone. Zgłosiła się bowiem również firma, odpowiadająca za projekt planowanego przez Szybką Kolej Miejską przystanku Gdańsk Śródmieście i zasygnalizowała poważny problem. Dotychczasowy "ślepy" tor przy peronie trzecim w Gdańsku Głównym ma zostać wydłużony w kierunku Śródmieścia. Będzie on przebiegał bezpośrednio nad schronem, który przeszkadza realizacji tej inwestycji.

Schron pod dworcem PKP w Gdańsku ma powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych, pomieści 428 osób. Został wybudowany w 1940 roku przez Niemców. Miał stanowić potencjalne schronienie dla podróżnych z dworca i pracowników kolei.

W schronie zachowało się oryginalne wyposażenie z czasów II wojny światowej, m.in. ławki, hermetycznie zamykane pojemniki na nieczystości czy działający osprzęt elektryczny. Pomieszczenia są wysokie na 2 m i szerokie na 2,2 m. Imponująca jest też grubość stropu - 1 metr.

- W tej chwili trwają szczegółowe pomiary, a my czekamy na informację, jak dużą część schronu należy zburzyć - mówi Joanna Górska.

Marcin Głuszek, dyrektor do spraw marketingu i sprzedaży SKM tłumaczy natomiast, że na razie oficjalnie decyzja o wyburzaniu nie zapadła. Czytaj więcej na ten temat w serwisie www.gdansk.naszemiasto.pl.

Czytaj również:
Hel: Zasypany schron w prokuraturze
Gdynia: Schron z II wojny światowej do wyburzenia

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki