reklama

Gdańsk: Rozpoczyna się Jarmark św. Dominika

RedakcjaZaktualizowano 
Pchli Targ przyciąga miłośników antyków i staroci
Pchli Targ przyciąga miłośników antyków i staroci Tomasz Bołt
Setki kolorowych stoisk i tłumy turystów szukających czegoś wyjątkowego. Już w sobotę rozpoczyna się Jarmark św. Dominika - pisze Kamila Grzenkowska.

Uroczysta parada otworzy już jutro największe handlowe święto w Europie - Jarmark św. Dominika. W orszaku podążą m.in. Jan Heweliusz, Artur Schopenhauer, Guenter Grass, Neptun, król Zygmunt II August i wiele innych postaci. Pod Zieloną Bramą kupców i przybyłych gości przywita prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz miejscy radni. Kiedy włodarz miasta oficjalnie wyda zgodę na wielkie handlowanie nad Motławą, rozdzwonią się gdańskie dzwony. To wszystko o godz. 12.30.

Godzinę wcześniej przez ulicę Długą i Długi Targ przejedzie parada uczestników Międzynarodowego Motorowego Zlotu Gwiaździstego Policji. Weźmie w niej udział ok. 700 osób i 200 pojazdów.
Ta ceremonia będzie początkiem wielkiego handlowego święta, które potrwa 23 dni. Na ponad tysiącu stoiskach swoje wyroby zaprezentuje kilkuset kupców. W tym roku dominować będą kramy rzemieślnicze, artystyczne i kolekcjonerskie (będą stanowić ok. 70 proc. wszystkich stoisk), ale nie zabraknie też wielobranżowych i gastronomicznych.

W niektórych miejscach staną stoiska stylizowane na gdańskie kamieniczki, w innych - zdobione namioty, zwane mansjonami. Kramy pojawią się w tym roku po raz pierwszy na ulicy Piwnej, która od dwóch lat w czasie wakacji staje się deptakiem dla pieszych.

Jarmark dominikański to nie tylko wielkie handlowanie, ale również liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, które towarzyszą kupującym i handlującym przez ponad trzy tygodnie. Festyny, wystawy, koncerty i masa innych atrakcji wzbogacają i urozmaicają zakupy "pod chmurką".
- Każdego roku nasz jarmark odwiedzają miliony turystów. Staramy się, aby za każdym razem było ciekawie i inaczej niż poprzedniego roku - zapewnia Andrzej Spiker, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują jarmark.

Dlatego też w tym roku atrakcji będzie co niemiara. Tradycyjnie już odbędzie się Święto Chleba, Chrzest Drukarza, Dzień Rycerstwa i Dzień Sportu.
Liczne koncerty i przedstawienia będą się odbywać m.in. przy Zielonej Bramie (Długi Targ), na Scenie Europejskiej i w Muzycznej Gospodzie (Targ Węglowy), na Scenie Basztowej (plac Kobzdeja) i placu Dominikańskim.

Na Długim Targu stanie Altana Artystów, gdzie będzie można usłyszeć arie operowe, utwory musicalowe i jazzowe, a nawet koncert w języku esperanto. Jednym z ciekawszych koncertów będzie z pewnością "Z pamiętnika dwudziestolatki" (14 sierpnia). Będzie to sentymentalna podróż przez lata 1989-2009, podczas której będzie można usłyszeć przeboje muzyczne ostatniego 20-lecia, obejrzeć scenki rodzajowe z przeszłości i powspominać "stare" czasy, przyglądając się gadżetom z epoki. W sąsiedztwie Fontanny Neptuna przez 23 dni będzie można oglądać wystawę plenerową "Niebo nad jarmarkiem", ukazującą bogactwo wszechświata.

Każdego dnia z przedproża Ratusza Głównego Miasta będzie rozbrzmiewał hejnał jarmarku, który o godz. 12.12 będzie odgrywał trębacz w historycznym stroju.

Na ulicach Głównego Miasta będzie można spotkać krzykaczy (rodem ze średniowiecznej tradycji), którzy, spacerując po mieście, będą zapowiadać nadchodzące wydarzenia i anonsować program jarmarku.

Na Głównym Mieście będzie można również spotkać gdańskie mieszczki w historycznych kostiumach i koguty przebierańce (maskotki jarmarku), którzy będą codziennie odgrywać scenki rodzajowe i obdarowywać turystów pamiątkami.

Podczas jarmarku będzie można też nabyć pamiątkowy certyfikat nadawany imiennie, poświadczający obecność jego posiadacza na tej największej handlowej imprezie, a także złożyć podpis w wielkiej księdze wpisów.

Na Długim Targu z kolei będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie między innymi z kluczem do bram miasta Gdańska w towarzystwie miejskich krzykaczy bądź gdańskich mieszczek.

Zamknięte ulice

W związku z rozpoczynającym się jutro Jarmarkiem św. Dominika część ulic na Głównym Mieście została wyłączona z ruchu drogowego. Są to:
-ul. Szeroka (od Żurawia do ul. Złotników),
-Targ Węglowy,
-ulice Grobla I i Grobla II,
-Targ Rybny,
-ul. św. Ducha (od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej),
-ulice Warzywnicza i Straganiarska.

Poza tym z początkiem lipca z ruchu kołowego wyłączone zostały także ulice - Piwna, Tkacka, Kołodziejska i Garbary, które na czas wakacji stały się traktami pieszymi.

Na czas jarmarku zorganizowano też parkingi dla turystów i kupców. Znajdują się one m.in. na ul. Rajskiej, Rogaczewskiego, Targu Siennym, Bogusławskiego, Kurzej, Pszennej, Długich Ogrodach, Tobiasza, Katarzynki, Podwalu Staromiejskim (przy Szkole Łączności), Doki (przy bramie stoczni), Sadowej, Łąkowej, św. Ducha 2, Toruńskiej 10, Rzeźnickiej, Wałowej.

Od przyszłego tygodnia rozpoczyna działalność nasza Letnia Redakcja w Gdańsku. Namiot "Polski Dziennika Bałtyckiego" stanie w pobliżu Fontanny Neptuna. Już dzisiaj zachęcamy do odwiedzania naszych reporterów. Każdego dnia będziemy zapraszać tam interesujących gości, związanych ze sportem, sztuką bądź ważnymi instytucjami działającymi nad Motławą. Serdecznie zapraszamy.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie