MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Rok do mistrzostw Euro 2012

Paweł Stankiewicz
PGE Arena ma już wszystkie krzesełka, murawę i system monitoringu. Meczu z Francją nie udałoby się jednak zorganizować
PGE Arena ma już wszystkie krzesełka, murawę i system monitoringu. Meczu z Francją nie udałoby się jednak zorganizować Grzegorz Mehring
Z inwestycji na Euro 2012 z pewnością najważniejszy jest stadion. I choć jest coraz ładniejszy, jest coraz więcej elementów, pojawiła się też murawa, ale obiekt nie jest gotowy. I stąd pojawił się pierwszy skandal, czyli odwołanie towarzyskiego meczu z Francją.

PZPN nie chciał ryzykować i się tym razem nie pomylił, bowiem wciąż trwają odbiory i nadal nie ma pozwolenia na użytkowanie obiektu. Stadion ma być jednak gotowy do końca czerwca. Gdańscy radni zatwierdzili już nazwę ulicy i stadion mieści się zatem przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk.

Wszystko na temat przygotowań do Euro 2012

- Stadion musi być gotowy na czas, aby go przekazać spółce Lechia-Operator, która będzie zarządzać obiektem. Jeśli nie zdążymy, to będziemy płacić kary. Ten termin nie jest jednak absolutnie zagrożony - powiedział Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, która jest odpowiedzialna za wybudowanie stadionu w Gdańsku.

Jeszcze na początku maja nie brakowało zapewnień, że mecz Polska - Francja odbędzie się w Gdańsku.

Stadion nie będzie gotowy na 23 czerwca - oświadczenie Ryszarda Trykosko

- Nie ma zagrożenia. Nie szukamy innego stadionu, bo mecz na pewno odbędzie się w Gdańsku - mówił Grzegorz Lato, prezes PZPN.

Rzeczywistość okazała się inna.
- Zaufaliśmy generalnemu wykonawcy. Zawiódł jednak czynnik ludzki - przyznał Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska.
Na stadionie PGE Arena w Gdańsku w tej chwili trwają prace wykończeniowe. Na trzy zmiany pracuje na obiekcie od dłuższego czasu ponad dwa tysiące osób. Wreszcie zamontowane zostały wszystkie krzesełka. Jest też już cała murawa, która została wyłożona w formie 555 rolek o długości 12 m i szerokości 1,2 m. Gotowy jest też system monitoringu, na który składa się 200 kamer wewnątrz samego obiektu i 228 w otoczeniu. Trwa sprawdzanie oświetlenia i nagłośnienia oraz prace wykończeniowe na parkingach.

I to na razie tyle, jeśli chodzi o sam stadion. Ukończono już inwestycje wokół obiektu. Przebudowana została ulica Żaglowa prowadząca na parkingi. Ulica ma już po dwa pasy w obie strony, powstały też chodniki, sygnalizacja świetlna, ścieżka rowerowa. Koszt inwestycji to 9,3 mln zł.

Lotnisko w Kosakowie: Są szanse zdążyć przed Euro 2012

Zakończona została modernizacja zabytkowego wiaduktu nad torami kolejowymi na ulicy Uczniowskiej. To z kolei kosztowało 16,5 mln zł. Wiadukt został wydłużony i poszerzony, a to spowodowało, że powstały tam również chodniki i ścieżka rowerowa. Zwiększyła się też jego nośność, więc trasę tę będą mogły pokonywać ciężarówki i autokary. Kolejna inwestycja została rozpoczęta i jest w trakcie realizacji. To przebudowa ulic Letnicy, a właśnie w tej dzielnicy znajduje się PGE Arena. Przebudowa dotyczyć będzie siedmiu ulic, na których pojawi się nowa nawierzchnia z kostki kamiennej, wymienione zostaną krawężniki i zamontowane zostanie oświetlenie.

Podczas tak dużej imprezy bardzo ważna będzie komunikacja. Z budową wszystkich zapowiadanych dróg i autostrad Polska nie zdąży, ale paraliż ma nam nie grozić. Gorzej ze stanem dróg może być już w samych miastach, które będą gościć uczestników mistrzostw Europy. Praktycznie nie zmieni się komunikacja w samym centrum Gdańska. Wiadomo, że ukończona zostanie Trasa W-Z oraz ul. Nowa Łódzka. Gotowa będzie także część systemu Tristar z centrum sterowania ruchem. Kierowcy mają pojechać już w części zmodernizowaną Trasą Słowackiego, nowymi pasami od lotniska w dół. Z powrotem czeka ich jednak jazda po starym asfalcie. W całości droga nie powstanie przed Euro 2012. Miała ona połączyć stadion z Wrzeszczem i lotniskiem. Na razie modernizacje, które są wykonywane, będą musiały kierowcom wystarczyć. Jedna droga będzie przeznaczona dla kibiców, druga dla mieszkańców. Droga od lotniska do ul. Kościuszki będzie jednak zamknięta już od godzin popołudniowych.
Przy Euro 2012 bardzo ważne znaczenie ma port lotniczy. Coraz bliżej jest już większe lotnisko w Gdańsku.

Najważniejsze inwestycje, realizowane w celu sprawnej obsługi ruchu podczas rozgrywek UEFA Euro 2012, to m.in. budowy: nowego terminalu pasażerskiego T2, przedterminalowej (urządzanej przed budynkiem dworca) płyty postojowej dla samolotów, drogi kołowania. Inwestycje te pochłoną przeszło 300 mln zł, w tym ponad 230 mln kosztować będzie terminal T2. Należy jednak podkreślić, że organizacja mistrzostw wpłynęła tylko na modyfikację (a dokładniej na przyspieszenie) realizacji niektórych ze wspomnianych elementów infrastruktury. Każda z 13 realizowanych teraz inwestycji jest realizacją długookresowych założeń rozwoju infrastruktury Portu Lotniczego Gdańsk, niezależnych od organizacji Euro.

Trawa na PGE Arenie ma być zielona

Obecnie inwestycje są w trakcie realizacji. Nowa droga kołowania oraz przedterminalowa płyta postojowa dla samolotów zgodnie z planami funkcjonować będą już w sezonie zimowym 2011 r. Pierwszy pasażer w nowym terminalu pasażerskim T2 ma zostać odprawiony 1 kwietnia 2012 r.
Większość kibiców przewożona będzie z lotniska specjalnymi autokarami oraz środkami komunikacji miejskiej. Łącząca port lotniczy z centrum miasta (poszerzana obecnie) ulica Słowackiego w dniach meczowych ma być przeznaczona wyłącznie dla uczestników Euro 2012.
Największym wyzwaniem dla Portu Lotniczego Gdańsk podczas mistrzostw będzie konieczność terminowej i sprawnej obsługi dużej liczby pasażerów kibiców, którzy szczególnie po zakończeniu meczu mogą się w tym samym czasie pojawić na lotnisku. Aby zapewnić maksymalnie sprawną obsługę i zapobiec ewentualnym problemom, opracowany został plan operacyjny. Projekt ten kompleksowo traktuje wszelkie aspekty obsługi ruchu podczas trwania UEFA Euro 2012 w obrębie portu lotniczego.

Stary terminal ma zostać przystosowany (przebudowany) do celów obsługi przylotów. Mają się w nim znaleźć trzy podwójne kabiny kontroli paszportowej do obsługi pasażerów i załóg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki