Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Robot da Vinci pomaga operować urologom ze szpitala na Zaspie. Ile wykonano takich operacji? Czy NFZ je refunduje?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Dwa pierwsze zabiegi prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci, za które zapłaci NFZ, przeprowadzili urolodzy ze Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. W sumie w tym szpitalu wykonano już 60 tego rodzaju operacji tyle, że odpłatnych ponieważ NFZ refunduje takie zabiegi dopiero od 1 kwietnia br.

Gdańsk. Robot da Vinci pomaga operować urologom ze szpitala na Zaspie

Prostatektomia to inaczej operacja usunięcia gruczołu krokowego u mężczyzn. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota chirurgicznego da Vinci.Technologia ta pozwala na 10-krotne powiększenie pola operacyjnego. Kamera i narzędzia podjeżdżają na centymetr od operowanych tkanek. Robot filtruje drżenie ręki chirurga. Ruchy są bardzo precyzyjne. Do tego obraz pola operacyjnego w 3D jest wręcz doskonały. Takiej jakości operacji nie da się przeprowadzić ani metodą laparoskopową ani tradycyjną.

Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz  krótszym okresem rekonwalescencji. – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.

Zobacz też:Nowoczesny robot da Vinci w szpitalu na Zaspie. Będzie operował razem z chirurgami. Za operację trzeba zapłacić

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii, poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Przez prostatę przebiega cewka moczowa – rozrost gruczołu, spowodowany głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej u mężczyzn po 45. roku życia – może powodować jej ucisk i nieprzyjemne objawy, takie jak: problemy z oddawaniem moczu, problemy z życiem seksualnym, dolegliwości bólowe, krwiomocz.

W większości przypadków u mężczyzn wstępuje tzw. łagodny rozrost prostaty, który po odpowiedniej terapii nie jest groźny dla zdrowia. Takie same objawy we wczesnych stadiach może jednak dawać także nowotwór prostaty, który wykryty szybko jest wyleczalny. Dlatego kontrola gruczołu prostaty przez mężczyzn po 45. roku życia jest koniecznością

Dzięki wykorzystaniu robota  chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki COPERNICUS

Zobacz też:Pomorze z największą umieralnością na raka prostaty. Lekarze podkreślają - nowotwór można wykryć poprzez regularną profilaktykę

Roboty pomagają nie tylko w urologii, ale również w chirurgii i ginekologii onkologicznej. Na świecie roboty wykorzystywane są już przy ponad 170 rodzajów zabiegów chirurgicznych. Obecnie na świecie pracuje już ok. 6 tys. robotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki