MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Rewitalizacji Dolnego Miasta nie będzie?

A.Werońska, E.Oleksy
Fot. G.Mehring
Los kilku miejskich inwestycji stoi pod dużym znakiem zapytania, w tym rewitalizacja Dolnego Miasta. W czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej prezydent Paweł Adamowicz poinformował, że trzeba będzie zamrozić inwestycje warte 240 mln zł, bo miasto potrzebuje pieniędzy na budowę tunelu pod Martwą Wisłą. Dzień później miejscy urzędnicy tych informacji potwierdzić nie chcieli. Tymczasem wiadomo, że uchwała o przesunięciach w budżecie głosowana ma być na najbliższej sesji Rady Miasta.

Na dziś nie ma żadnej pewnej decyzji w sprawie zamrożeń inwestycji - zapewniła w piątek Emilia Salach - Pezowicz z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Obecnie wiceprezydent Andrzej Bojanowski wraz z zespołami weryfikują projekty m.in. pod kątem finansowym, aby znaleźć pieniądze na tunel pod Martwą Wisłą, który musi być zrealizowany w jako część tzw. projektu Ramy Komunikacyjnej Gdańska- tłumaczy.

Projekt uchwały w tej sprawie jeszcze nie powstał, bo trwa analiza inwestycji, które zostaną tymczasowo wstrzymane. Jednak jak zapowiedział w Sobieszewie Adamowicz, wśród nich znajdzie się zapowiadana od dawna rewitalizacja Dolnego Miasta. To fatalna wiadomość dla 6 tysięcy mieszkańców dzielnicy, którzy od roku karmieni byli opowieściami o tym, jak wypięknieje ich najbliższe otoczenie.

Czytaj także: Zamiany w finansowaniu rewitalizacji zapowiadano już wcześniej

- Cieszyliśmy się,że w końcu coś się u nas zmieni. Miały być nowe jezdnie, chodniki, parkingi i więcej zieleni, a teraz okazuje się, że obiecane remonty zamiast skończyć się za cztery lata, pewnie wtedy dopiero się rozpoczną, o ile w ogóle to nastąpi - ubolewa Jan Bukowski, mieszkaniec ul. Łąkowej.
Zawiedzeni są nie tylko mieszkańcy, ale i instytucje, które dzięki rewitalizacji miały zyskać nowy blask.

Przeczytaj, jak podpisowano umowę na rewitalizację Dolnego Miasta w Gdańsku

Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" pieniądze miało dostać na dalszy remont budynku.
- Z tego co wiem, umowę mamy już podpisaną, więc pieniędzy nie stracimy, ale słyszałam, że obcięte mają zostać finanse na działania społeczne, np. zajęcia dla młodzieży i osób starszych. Jednak oficjalnie nic nie wiemy i to jest problem - przyznaje Agnieszka Wołodźko, koordynator programów Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia". - Dla nas jako społeczności Dolnego Miasta to ogromne rozczarowanie. Od początku była mowa, że rewitalizacja musi się łączyć z działaniami społecznymi na rzecz lokalnych mieszkańców - podkreśla Wołodźko.

Urzędnicy na razie nie mówią, co oprócz odnowy Dolnego Miasta może stracić dofinansowanie.
- Jak już powstanie lista inwestycji, poinformujemy o tym. Wszystkie są obecnie weryfikowane - ucina Salach- Pezowicz.

Zamrożenie wartej 42 mln zł rewitalizacji Dolnego Miasta to jednak tylko kropla w morzu potrzeb.
- Najtańsza oferta w przetargu na budowę tunelu opiewa na kwotę 885,6 mln złotych- wskazuje Magdalena Skorupka- Kaczmarek, rzecznik Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Gdzie miasto może szukać oszczędności, które sfinansują budowę tunelu? Jak tłumaczył na spotkaniu w Sobieszewie Paweł Adamowicz,na pewno nie w najważniejszych drogowych inwestycjach, takich jak Trasa Sucharskiego i Słowackiego, z których każdego dnia korzystać będą dziesiątki tysięcy osób.
Oprócz niepewnej rewitalizacji Dolnego Miasta, zmiany mają nastąpić jeszcze w Letnicy, Dolnym Wrzeszczu i Nowym Porcie - na łączną kwotę 150 mln zł. Część prac, np. w Letnicy, już trwa. Władze Gdańska prowadzą już intensywne rozmowy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w sprawie pozyskania dodatkowych funduszy unijnych na budowę tunelu oraz pozostałe miejskie inwestycje.

Plany rewitalizacji Dolnego Miasta

Umowę o dofinansowaniu projektu rewitalizacji Dolnego Miasta uroczyście podpisano w styczniu tego roku.
Przy jednym stole spotkali się wtedy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz prezydent Paweł Adamowicz. Obecni byli także przedstawiciele Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Wodny "Gdańskie Lwy", 14 Wspólnot Mieszkaniowych Dolnego Miasta oraz organizacji i instytucji działających w Partnerstwie Społecznym "Dolne Miasto otwarte". Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do inwestycji dołożono ponad 6, 5 mln zł. Zaplanowano, że swoje oblicze zmienią jezdnie, chodniki, parkingi i skwery.

Na ul. Łąkowej i Wróblej zgodnie z zapowiedziami miasta pojawić się ma nowa nawierzchnia. Oprócz tego w dzielnicy zmodernizowana ma być sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także system odprowadzania wody deszczowej. Dolne Miasto ma się też zazielenić i dzięki temu być bardziej przyjazne dla mieszkańców. Projekt przewiduje odnowę 33 budynków, a cała okolica, teraz zaniedbana, ma stać się miejscem atrakcyjnym dla biznesmenów. Przebudowane mają być ul. Dolna, Kurza, Radna, Śluza, Toruńska oraz Kieturakisa, razem 1, 6 km dróg. Wszystkie działania obejmują tereny na południe od Podwala Przedmiejskiego aż do Opływu Motławy.

Część funduszy zarezerwowano na działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne, prowadzone dla mieszkańców w każdym wieku. Według założeń mają one zaktywizować tamtejsze społeczeństwo do działania. Przedsięwzięcie "Rewitalizacja Dolnego Miasta" jest wynikiem konsultacji ze społecznością lokalną, wspólnotami mieszkaniowymi oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki