reklama

Gdańsk ratuje paryskie dzieła sztuki

Grazyna AntoniewiczZaktualizowano 
Z Paryża przyjechały 92 prace.
Z Paryża przyjechały 92 prace. Fot. T.Bołt
Do Muzeum Narodowego w Gdańsku przyjechały cenne obrazy ze zbiorów Biblioteki Polskiej z Paryża.

- To efekt porozumienia o współpracy podpisanej z Piotrem Zalewskim, prezesem Towarzystwa Historyczno-Literackiego, które zarządza paryską biblioteką. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną instytucją w Polsce, która zawarła takie porozumienie - zapewnia dyrektor muzeum Wojciech Bonisławski. - Ten program ratuje zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu. Rzeźby, obrazy zostaną poddane pracom konserwatorskim (jak było w przypadku prac Stanisława Biegasa), wykona je pracownia konserwacji naszego muzeum. Współpracę zaplanowaliśmy na wiele, wiele lat. Dotyczy zarówno prac wystawienniczo-konserwatorskich, jak i możliwości odbywania stażu naszych pracowników w Paryżu. Pomożemy bibliotece, ale jednocześnie będziemy prezentować w Gdańsku ich znakomite ekspozycje.
W kwietniu w Pałacu Opatów zobaczymy zatem obrazy m. in. Olgi Boznańskiej, Jana Chełmińskiego (ucznia Kossaka), Leopolda Gottlieba (w czasie I wojny światowej artysta walczył w szeregach dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Zajmował się wtedy m.in. dokumentacją rysunkową wojskowego życia).

Z Paryża przyjechały 92 prace. Wśród nich są też dzieła Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Styki, Stanisława Wyspiańskiego i innych.
- Te obrazy nie były pokazywane dotąd ani we Francji, ani w Polsce - dodaje dyrektor.
Wśród tych, które podobały mu się szczególnie, dyrektor Wojciech Bonisławski wymienia prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i pastelowy "Portret Władysława Mickiewicza" (syna poety) namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1904 roku. Zachwyca też portret mężczyzny pędzla Jana Styki.

Komisarzem i autorem scenariusza wystawy jest Anna Czarnocka z Biblioteki Polskiej w Paryżu (historyk sztuki, która odpowiada za zbiory artystyczne biblioteki).
Od poniedziałku trwa rozpakowywanie obrazów ze skrzyń. Prace przywiózł specjalny samochód gdańskiego muzeum. Od granicy polskiej obrazy jechały w konwoju. Nasza Komenda Główna Policji monitorowała trasę przejazdu, będąc w kontakcie z jednostkami policji poszczególnych krajów, przez które przejeżdżał konwój.

Wystawa otwarta zostanie 22 kwietnia 2010 roku w Pałacu Opatów w Oliwie.
- Świetnie uzupełni naszą stałą wystawę malarstwa polskiego. Ten sam okres i podobny zestaw nazwisk - dodaje dyrektor.

Ekspozycja poświęcona polskim artystom, którzy mieszkali i tworzyli w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku, będzie jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 400-lecia istnienia w Gdańsku Konsulatu Francuskiego. Finansuje ją minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Wystawę w Pałacu Opatów oglądać można będzie przez trzy miesiące.

Już zaplanowano trzecią odsłonę zbiorów artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. W 2011 roku z przebogatej kolekcji zobaczymy grafiki.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie