MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Radni PiS domagają się zwolnienia szefa miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne. Powodem jest wpis w mediach społecznościowych

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Na zdjęciu przy mikrofonie Bartosz Piotrusiewicz, jeszcze jako radny sejmiku województwa pomorskiego
Na zdjęciu przy mikrofonie Bartosz Piotrusiewicz, jeszcze jako radny sejmiku województwa pomorskiego Fot. Karolina Misztal
Szef spółki miejskiej Gdańskie Usługi Komunalne porównał partię Prawo i Sprawiedliwość do Sowietów z 1939 roku. Radni PiS domagają się jego zwolnienia. Wiceprezydent miasta reaguje.

Radni PiS domagają się zwolnienia szefa spółki Gdańskie Usługi Komunalne

Gdańscy radni PiS Przemysław Majewski i Andrzej Skiba złożyli interpelację do prezydent Gdańska, w której domagają się zwolnienia z pracy Bartosza Piotrusiewicza – szefa spółki Gdańskie Usługi Komunalne, która zajmuje się wywozem odpadów od mieszkańców Gdańska. Powodem jest jego niedawna wypowiedź na Facebooku – komentował wyniki wyborów prezydenckich, w których urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

„Pisowska okupacja mojej ojczyzny trwa nadal. Podobnie jak Sowieci w 1939 roku, pisowscy kryminaliści próbują znaleźć legitymację wyborczą w wyborach, które uczciwe nie były” – tak swój wpis zaczął prezes GUK-u.

W poście zamieszczona była przeróbka sowieckiego plakatu propagandowego, w którym czerwonoarmista atakuje orła z polskiego godła.

Gdańsk: Radni PiS domagają się zwolnienia szefa miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne. Powodem jest wpis w mediach społecznościowych
Twitter/Przemysław Majewski

Dalej prezes GUK-u pisał następująco o wyborach wygranych przez prezydenta Dudę:

„Fakt, jest w moim kraju milionowa tłuszcza, która za 500 zł jest w stanie rzucić się z pianą w pysku drugiemu człowiekowi do gardła, podeptać wartości konstytucyjne, bliźniego zagryźć, skopać i zniszczyć i to w bezkształtnej bolszewickiej masie okupant szuka legitymacji i oparcia swojej niemoralnej i skorumpowanej władzy”.

Wpis został skasowany.

– Prezydent Andrzej Duda już oficjalnie wygrał wybory prezydenckie. Uzyskując poparcie niemal 10,5 miliona Polaków. Niestety, nie wszyscy potrafią się pogodzić z demokratycznym wynikiem wyborów. Prezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne Bartosz Piotrusiewicz po raz kolejny w skandalicznych słowach wypowiedział się na swoim profilu społecznościowym – tłumaczy radny Przemysław Majewski.

– Tym razem obraził prezydenta i jego wyborców słowami, których nie sposób przytaczać. Musimy pamiętać, że nie jest to pierwsze takie zachowanie tej osoby. Już wcześniej obrażał wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale także arcybiskupa Jędraszewskiego czy legendę Solidarności Pana Andrzeja Gwiazdę – mówi radny.

Chodzi o wypowiedź Andrzeja Gwiazdy sprzed roku, w której stwierdził na antenie jednej z rozgłośni radiowych, że rozumie groźby kierowane pod adresem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

– Razem z radnym Andrzejem Skibą domagamy się zdymisjonowania pana Bartosza Piotrusiewicza z funkcji prezesa spółki, w której radzie nadzorczej zasiadają przedstawiciele prezydenta miasta Gdańska – mówi radny Przemysław Majewski.

Radni PiS domagają się zwolnienia szefa spółki Gdańskie Usługi Komunalne. Stanowisko miasta Gdańska

Na wypowiedź w mediach społecznościowych szefa spółki zareagował Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Poinformował, że polecił radzie nadzorczej spółki wezwać jej prezesa na rozmowę oraz ukaranie go karą nagany.

– Szacunek do wolności słowa i prawo do wyrażania własnych opinii są bardzo ważne, jednocześnie w ramach gdańskiego kodeksu wartości nie ma i nigdy nie będzie zgody na wypowiedzi, które mogą nosić znamiona mowy nienawiści – komentuje wiceprezydent Piotr Grzelak.

– Rada nadzorcza spółki otrzymała polecenie wezwania prezesa na rozmowę i jednoznacznego potępienia wypowiedzi w mediach społecznościowych poprzez ukaranie go karą nagany. Tego typu standard jest i będzie stosowany, niezależnie od wyznawanych poglądów.

Odnosząc się do inicjatywy radnych PiS, oczekiwałbym, by podobne standardy przyjmowali we własnym środowisku. Dziś swoimi nazwiskami firmują przemysł pogardy w wykonaniu telewizji Jacka Kurskiego, który niedawno w chwale powrócił do zarządu TVP. Wystarczy przytoczyć kilka zeszłotygodniowych pasków „Wiadomości” czy TVP Info, by nie mieć co do tego wątpliwości – dodaje.

– Deklarację wiceprezydenta Grzelaka o poleceniu ukarania naganą przez radę nadzorczą uważamy za spóźnioną i niewystarczającą. Mamy bowiem do czynienia z recydywą, to kolejna taka niedopuszczalna wypowiedź Prezesa w ostatnim czasie.

– Dlatego, naszym zdaniem, dymisja takiej osoby jest jedynym uczciwym rozwiązaniem, jeśli miasto Gdańsk chce nadal przedstawiać się jako miasto wolności, szacunku i walczące z mową nienawiści – odpowiada radny Majewski.

Radni PiS domagają się zwolnienia szefa miejskiej spółki. Stanowisko prezesa Gdańskich Usług Komunlanych

W rozmowie z nami Bartosz Piotrusiewicz powiedział, że nie chce komentować publicznie spraw dotyczących jego życia prywatnego oraz wypowiedzi, które nie mają związku z pełnioną funkcją.

Bartosz Piotrusiewicz zanim został szefem GUK-u, był radnym sejmiku województwa pomorskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz wiceprezydentem Sopotu.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki