reklama

Gdańsk: Punkty przedszkolne fundacji uratowane!

Agata CymanowskaZaktualizowano 
Monika Paliwoda czuwa nad punktami przedszkolnymi w Gdańsku od czasu ich powstania
Monika Paliwoda czuwa nad punktami przedszkolnymi w Gdańsku od czasu ich powstania Grzegorz Mehring
120 dzieci z sześciu punktów przedszkolnych prowadzonych przez Familijny Gdańsk, Pomorski Oddział Fundacji Familijny Poznań - placówek, które w związku z brakiem funduszy miały zostać zlikwidowane już jutro - ma zapewnioną opiekę przynajmniej do końca marca.

To reakcja fundacji na środową zapowiedź, że na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska (31 marca) głosowana będzie uchwała, która pozwoli na dofinansowywanie punktów przedszkolnych na podobnych zasadach jak przedszkoli niepublicznych - po miesiącu od rejestracji. Ta obowiązująca obecnie pozwala na dofinansowywanie od 1 stycznia kolejnego roku, gdy punkt zarejestrowano przed 30 września roku poprzedniego.

- Dzieci pozostaną pod naszą opieką na pewno do sesji, a jeśli radni przyjmą uchwałę, punkty będą działały dalej - zapowiada Mateusz Krajewski, wiceprezes Fundacji Familijny Poznań.

O kłopotach rodziców, którzy o planach natychmiastowego zamknięcia punktów dowiedzieli się w poniedziałek i wtorek, pisaliśmy wczoraj.

Gdańsk: Sześć punktów przedszkolnych może zostać zamkniętych

Nagłą decyzję o pozostawieniu 120 dzieci bez opieki fundacja tłumaczyła zdenerwowanym rodzicom właśnie brakiem miejskiej dotacji. Urzędnicy odpowiadali, że nie przyznano jej, bo punkty nie zostały zarejestrowane.

Jak zapewnił nas prezes Krajewski - wczoraj złożono już pierwsze wnioski o rejestrację. W dwóch punktach trzeba jeszcze m.in. wymienić okna, by sprostać wymogom przeciwpożarowym.
- To wszystko to nieszczęśliwy zbieg okoliczności - przyznaje Mateusz Krajewski. - Byliśmy przekonani, że otrzymamy dotację już po miesiącu, a nie dopiero od stycznia. To było niefortunne niedopatrzenie. Musieliśmy podjąć taką decyzję, bo bez dotacji nie jesteśmy w stanie prowadzić działalności. Na założenie i dotychczasowe utrzymanie gdańskich punktów wyłożyliśmy już około 300 tys. zł.

Familijny Poznań przez sześć lat założył 230 punktów przedszkolnych w całym kraju.
- Prowadzenie tanich [5-godzinna opieka bez wyżywienia kosztuje 70 zł miesięcznie - dop. red.], dobrych i ogólnodostępnych placówek przedszkolnych jest naszym priorytetem - podkreśla Krajewski.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie