Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Przyjdź na charytatywny koncert i pomóż chorym dzieciom

rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Piotr Czauderna: Trójwymiarowy tor wizyjny będzie wykorzystywany w trudnych operacjach w jamie brzusznej
Prof. Piotr Czauderna: Trójwymiarowy tor wizyjny będzie wykorzystywany w trudnych operacjach w jamie brzusznej Materiały prasowe
O niezwykłym koncercie, który ma pomóc leczyć chore dzieci, mówi prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed.

Muzyka czyni cuda?
To fragment hasła naszego charytatywnego projektu, które w całości brzmi tak: "Weźmy się za ręce, bo muzyka czyni cuda!". Motto to pochodzi od tytułu słynnej arii Mozarta z opery "Don Giovanni" - "La ci darem la mano". Chcemy zrobić razem coś dobrego dla chorych dzieci. Pierwszy koncert w ramach, mam nadzieję, cyklu koncertów odbywających się raz w roku, zaplanowaliśmy na 17 grudnia. Dochód z niego przeznaczymy na zakup medycznej aparatury.

Co więc chce Pan tym razem zdobyć dla małych pacjentów kliniki?

Chcielibyśmy zebrać pieniądze na trójwymiarowy tor wizyjny, jako że nasza klinika jest jednym z głównych ośrodków w Polsce wykonujących operacje z wykorzystaniem technik wideochirurgicznych, a więc małoinwazyjnych. Pojawiły się właśnie urządzenia, które umożliwiają przeprowadzanie takich operacji w trójwymiarze. Ta technika pozwala lekarzowi na dużo lepszą ocenę sytuacji w operowanym polu. Wadą zabiegów laparoskopowych jest właśnie to, że obraz przekazywany jest dwuwymiarowy, a w środku wszystko jest trójwymiarowe. Chirurg musi to sobie przełożyć w głowie, co nie zawsze jest możliwe. Testowaliśmy już to urządzenie, uznaliśmy, że jest doskonałe.

Do jakiego rodzaju operacji może być wykorzystywane wspomniane urządzenie?
Do każdego rodzaju operacji w jamie brzusznej, klatce piersiowej, które zaliczane są do trudnych. Zabiegi, w których tylko się wycina, na przykład pęcherzyk żółciowy czy śledzionę, nie sprawiają problemów. Cała trudność w laparoskopii pojawia się w operacjach rekonstrukcyjnych, gdzie jest dużo szycia. W technice dwuwymiarowej jest to niezwykle trudne. Tor wizyjny, o który się staramy, niezwykle to ułatwia. W robocie da Vinci też obraz jest trójwymiarowy, to jedna z jego zalet.

Ile kosztuje taki trójwymiarowy tor wizyjny?
Niestety, aż 400 tysięcy złotych. Takiej kwoty nie uda się nam zebrać z jednego koncertu. Mam jednak nadzieję, że producent tej aparatury zgodzi się na leasing lub płatność w ratach. Liczymy, że łącznie z tym, co uda się nam uzyskać od sponsorów, na konto naszego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym wpłynie 100 tysięcy złotych. Pod warunkiem że uda się sprzedać wszystkie bilety.

Nie pozostaje więc nic innego, jak zachęcać naszych Czytelników, by wzięli udział w tym koncercie?

Bo naprawdę warto się wybrać 17 grudnia do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Gwiazdą koncertu będzie wspaniała śpiewaczka Simone Kermes, sopran dramatyczno-koloraturowy. Bilety, w cenie 120 i 160 złotych, można kupić w kasie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance oraz na portalu www.bilety24.pl. W sekretariacie Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w szpitalu Copernicus są też do nabycia dwuosobowe zaproszenia VIP w cenie 500 złotych.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki