reklama

Gdańsk przygotowany na atak zimy? 130 pojazdów złagodzi jej skutki na drogach

Natalia GrzybowskaZaktualizowano 
03.01.2019 gdansk. wichura na pomorzu. oblodzone chodniki i schody utrudniaja poruszanie sie po miescie.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
03.01.2019 gdansk. wichura na pomorzu. oblodzone chodniki i schody utrudniaja poruszanie sie po miescie. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Sezon „zimowej gotowości” rozpoczął się 15 października i potrwa do 30 kwietnia przyszłego roku. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni odpowiada za zimowe utrzymanie blisko tysiąca dróg. Do dyspozycji ma ponad 130 różnego typu specjalistycznych pojazdów do odśnieżania, posypywania jezdni solą bądź kruszywem i wywożenia śniegu. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Gdańska.

Miasto Gdańsk już niemal od miesiąca jest przygotowane na atak zimy. Gdy ta nadejdzie, będzie gotowe do podejmowania działań, które złagodzą jej skutki na drogach publicznych i wewnętrznych.

W sezonie 2019/2010 na tel cel zabezpieczono 18 mln zł. Utrzymaniem zimowym zajmą się firmy wykonawcze, które wyłoniono w postępowaniach przetargowych.

Czytaj także

Do dyspozycji jest ponad 130 różnego typu pojazdów do odśnieżania, posypywania jezdni solą bądź kruszywem i wywożenia śniegu. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Gdańska - informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

W podstawowym harmonogramie będzie podejmowanie prac na drogach znajdujących się w tzw. Podstawowym Układzie Komunikacyjnym, liczącym 584 kilometry. Należą do niego drogi krajowe, wojewódzkie oraz powiatowe i ulice, którymi poruszają się autobusy (28 tras). Jeżeli wystąpi taka konieczność, pokrywa śnieżna będzie usuwana przez całą dobę, a nawierzchnia zostanie pokryta piaskiem lub solą drogową.

Czytaj także

Zima stulecia. Zobacz nasze unikatowe zdjęcia

Śnieg i lód usuwane będą również z przystanków autobusowych i tramwajowych, kładek i tuneli dla pieszych, głównych ścieżek rowerowych, parkingów ogólnodostępnych, płatnych i zastrzeżonych miejsc postojowych, części chodników, wydzielonych ciągów pieszych i rekreacyjnych, a także schodów terenowych.

Firmy wykonawcze zaopatrzone są w 40 pługoposypywarek, w tym 8 pojazdów dysponujących zraszaczami solanką, 16 pługosypywarek wyposażonych w pługi, 2 wytwornice solanki, 2 samochody interwencyjne do usuwania śliskości oraz 3 ładowarki hydrauliczne.

Odśnieżanie, odladzanie i posypywanie nawierzchni będzie prowadzone również na drogach o znaczeniu lokalnym, znajdujących się w uzupełniającym układzie komunikacyjnym, czyli gminnych i wewnętrznych. W usuwaniu zimowych przeszkód pomogą 24 pługoposypywarki, 25 ciągników rolniczych, 6 pługów klinowych, 9 ładowarek hydraulicznych, 5 mini-ładowarek do udrażniania stref postoju pojazdów oraz 1 pług wirnikowy.

W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków zimowych przewiduje się wprowadzenie na niektórych ulicach ruchu jednokierunkowego.

Mimo starań może pojawić się lokalna śliskość, na którą kierowcy powinni być przygotowani - uczula GZDiZ. - Stan techniczny pojazdu, zimowe opony i umiejętności kierujących nie są tu bez znaczenia. Dlatego zwracamy się z prośbą o zadbanie o stan techniczny pojazdu jak i dostosowanie prędkości do umiejętności i sytuacji na drodze.

Należy mieć przy tym na względzie, że nie wszystko leży w gestii GZDiZ. Utrzymanie pozostałych ciągów pieszych, chodników czy schodów przylegających do nieruchomości znajdujących się np. przy obiektach handlowych, prywatnych lub publicznych nieruchomościach spoczywa na ich zarządcy bądź właścicielu. Za utrzymanie torowisk i zwrotnic tramwajowych odpowiadają Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zosia

Gdanskowi to chyba zima nie grozi,bo pan Kaczynski tak zawziecie broni lwow,ze im nic nie grozi.Zyli i zyja tak jak chcieli.

Dodaj ogłoszenie