Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Przy Targu Siennym i Rakowym stanie przeszklony dach nad Kanałem Raduni

Anna Bielińska, Magdalena Sapkowska
Dookoła Raduni mają znajdować się punkty handlowe i usługowe, a nad kanałem znajdzie się szklany dach
Dookoła Raduni mają znajdować się punkty handlowe i usługowe, a nad kanałem znajdzie się szklany dach
Oprócz zabudowy torów kolejowych płytą pełną zieleni, przy Targu Siennym i Rakowym stanie przeszklony dach nad Kanałem Raduni. Całkowita zmiana wizerunku centrum Gdańska ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w roku 2017.

- Od lat Główne Miasto i administracyjna część Gdańska, gdzie znajduje się Urząd Miejski, szpital czy sądy, są od siebie oddzielone. Chcemy zagospodarować oba targi, żeby to zmienić - tłumaczy Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska.

Autorem koncepcji przebudowy Targu Siennego i Rakowego jest międzynarodowa firma Multi Development. Na ostatniej, lutowej sesji Rady Miasta Gdańsk zawarł z nią spółkę, prace prowadzone będą na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.
- To trudny projekt inżynierski i logistyczny, a w dodatku obejmuje aż 5,5 hektara powierzchni - mówi wiceprezydent Bielawski.

Multi Development ma jednak doświadczenie w realizacji projektów w zabytkowych częściach miast. Firma zbudowała m.in. centrum handlowe Den Tir w historycznej dzielnicy Antwerpii w Belgii. - Nad gdańską koncepcją pracuje zespół architektów z Holandii przy wsparciu specjalistów z Gdańska. Prace jeszcze się nie skończyły, projekt będzie uszczegółowiony - zaznacza Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Development Poland.

Jednak nawet kiedy architekci skończą projekt, wcale nie jest pewne, że zostanie zrealizowany w zaplanowanym kształcie. Ostateczną decyzję podejmuje bowiem wojewódzki konserwator zabytków, który do tej pory oponował przeciw przykryciu Kanału Raduni. - Nie dostaliśmy jeszcze projektu, więc wszystkie uzgodnienia dopiero przed nami - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora.

Inwestor zapewnia jednak, że nie oznacza to zamknięcia kanału w szklanej klatce. - Ten obszar znajdzie się pod lekkim, przezroczystym parasolem. Chcemy przywrócić Kanał Raduni gdańszczanom. Zależy nam, żeby był dostępny dla mieszkańców bez względu na porę roku - wyjaśnia Tomasz Matusiak.

Inwestycja będzie miała również wpływ na drogowy układ Gdańska. Powstanie ulica Nowe Podwale Grodzkie, która będzie biegła tunelem od Huciska do Armii Krajowej. Będzie on liczył aż 350 metrów.
Prace architektów mają się jednak ku końcowi. - Zmierzamy do sfinalizowania umowy z Multi Development. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy rozpoczniemy prace - mówi Wiesław Bielawski.

Koszt inwestycji szacuje się na 800 mln zł. W całości pokryje go inwestor. Miasto, jako drugi wspólnik, wniesie grunt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki