Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk przez dwa dni stolicą Europy

Katarzyna Szcześniak, Paweł Rydzyński
Ważne osobistości Gdańska nie omijają. Dwa lata temu miasto gościło księżniczkę Annę, córkę królowej Anglii...
Ważne osobistości Gdańska nie omijają. Dwa lata temu miasto gościło księżniczkę Annę, córkę królowej Anglii... Grzegorz Mehring
Prestiż dla miasta i radość mieszkańców z faktu, że w Gdańsku dzieją się wielkie rzeczy. Obchody 25 rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, trwające właśnie w mieście, są wydarzeniem niecodziennym, na skalę europejską.

Miasto odwiedzą m.in. Dalajlama XIV, José Manuel Barroso, Shirin Ebadi i Nicolas Sarkozy.

- Gdańsk to ważne miejsce dla historii XX wieku i przyjazd znaczących osób, światowych autorytetów to już u nas tradycja - mówi Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji.

- Jak widać, Gdańsk jest odpowiednim miejscem do mówienia rzeczy ważnych przez ważne osobistości.
Na piątkowe spotkanie noblistów z młodzieżą całego świata, czyli Forum Młodych, oraz na sobotnią konferencję "Solidarność dla przyszłości" do Gdańska zjechało ponad 1000 osób.

Imprezę będzie relacjonować 500 dziennikarzy z różnych stron świata. Możemy być pewni, że o gdańskim zjeździe noblistów będzie głośno.

Ponad 1000 osób zawita do Gdańska, by wziąć udział w konferencji z okazji 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Policja, straż pożarna, Straż Miejska, służby medyczne, restauratorzy, hotelarze i organizatorzy imprezy od czwartku do niedzieli trwają w pełnej gotowości.

Choć program konferencji jest całkowicie jawny, to już takie szczegóły, jak miejsca noclegu czy menu kolacji dla noblistów objęte są ścisłą tajemnicą. Ale skoro wiadomo, że mają mieszkać jak najbliżej miejsca imprezy, czyli Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, można się domyślić, że zatrzymają się w hotelach: Królewski, Gdańsk i Podewils.

- Nie mogę ujawnić informacji na temat naszych gości - zastrzega Beata Tomczak, menedżer Hotelu Królewskiego. - Powiem jedynie, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi przyjąć nawet noblistów.

Dyrektor hotelu Gdańsk nie jest mniej tajemnicza i chętnie opowiada o pierwszym tak dużym przedsięwzięciu w dziejach istniejącej od kilku miesięcy placówki.

- Hotel i restauracja objęte są całkowitą rezerwacją od czwartku do soboty - informuje Anna Napiątek. - To dla hotelu bardzo duży prestiż. Informacja, że byli u nas tak znamienici goście, na pewno pójdzie w świat.

Całkowicie zarezerwowany na te dni jest także hotel Podewils. W hotelu Mercure Hevelius zarezerwowano miejsca dla 200 młodych ludzi, którzy przyjechali do Gdańska Ekspresem Solidarności i będą dziś uczestniczyć w Forum Młodych. Dziesięcioro z nich będzie dziś wieczorem jadło w Centralnym Muzeum Morskim kolację wydaną na cześć przybyłych noblistów przez prezydenta Gdańska i Instytut Lecha Wałęsy.
- W kolacji wezmą udział laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, przedstawiciele pomorskich środowisk opiniotwórczych, marszałek województwa i wojewoda, prezydenci Sopotu i Gdyni, biznesmeni, rektorzy wyższych uczelni i sponsorzy całego przedsięwzięcia - wylicza Michał Piotrowski z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska. - Będzie to kolacja na 300 osób. Co będą jedli, nie mogę zdradzić.

Do udzielenia VIP-om ewentualnej pomocy gotowe są gdańskie służby medyczne.

- Musi być przygotowana sala operacyjna w Akademickim Centrum Klinicznym i zwiększona liczba personelu, by w razie nagłych przypadków móc od razu zacząć działać - mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Zwykle jest tak, że ważne osobistości mają swoje zaplecze medyczne, ale nasze szpitale będą w podwyższonej gotowości.

Bezpieczeństwa ważnych gości strzeże ponad 500 policjantów, także spoza Gdańska.
- W takiej sytuacji ściągnięcie funkcjonariuszy z innych komend jest nieodzowne - tłumaczy Maciej Stęplewski z KWP Gdańsk. - Dysponujemy też prawie 100 pojazdami, w tym wozami nieoznakowanymi, z kamerami, aparatami.

Większe niż zwykle siły zmobilizowała Komenda Straży Miejskiej w Gdańsku.
- Szczególną uwagę zwracamy na nieprawidłowo zaparkowane samochody. W tej sprawie nie będziemy stosować taryfy ulgowej, samochody będą natychmiast odholowane - zapowiada Marta Waszak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. Dziś i jutro zakaz parkowania będzie obowiązywać wzdłuż ulic Węglarskiej, Kołodziejskiej, Piwnej, Chlebnickiej, Tokarskiej, Stągiewnej, Chmielnej i Szafarni.

Tajemnicą pozostaje, ilu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu będzie ochraniać gości.
- Nigdy nie podajemy takich informacji - mówi Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Biura Ochrony Rządu. - Powiem tylko tyle, że to dla nas duże przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę, że w tym czasie ochraniamy też szczyt klimatyczny w Poznaniu.
Organizacja obchodów rocznicy 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla pochłonie w sumie około 10 milionów złotych. Zdecydowana większość środków pochodzi od prywatnych sponsorów. W budżecie Gdańska zarezerwowano na ten cel - po burzy na sesji Rady Miasta i ostrym sprzeciwie radnych Prawa i Sprawiedliwości - 130 tys. złotych.

- W piątek, w Centralnym Muzeum Morskim organizujemy dla gości uroczystą kolację, jesteśmy też odpowiedzialni za sobotni koncert Leszka Możdżera na Ołowiance - wyjaśnia Emilia Salach-Pezowicz, szefowa biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Powiesiliśmy też trzy wielkie bannery na Nowym Ratuszu, Dworze Artusa i gmachu urzędu, informujące o obchodach.

Urząd Miejski zlecił Zarządowi Dróg i Zieleni udekorowanie gdańskich ulic flagami.
- Powiesiliśmy w sumie 1200 flag Polski, Unii i Gdańska - wylicza Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. - Wiszą w ciągu al. Zwycięstwa i Grunwaldzkiej, z pominięciem Wrzeszcza, gdzie nie ma technicznej możliwości, wzdłuż fragmentów ulic Wały Piastowskie, Łagiewniki, Opata Rybińskiego i Jana Pawła II. Prowadzimy też czynności rutynowe, jak sprzątanie ulic.

Banner i flagi zawisły też na lotnisku w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Goście przylatujący do Rębiechowa będą otrzymywać gadżety z logo lotniska, między innymi parasole i nożyki do otwierania listów.

- Lechowi Wałęsie poświęcono najnowszy numer naszego bezpłatnego miesięcznika lotniskowego "Live & Travel" - mówi Adam Skonieczny, kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu gdańskiego lotniska. - Zwiększyliśmy także jego nakład z 5 do prawie 6,5 tysiąca egzemplarzy.
Gdy zamykaliśmy to wydanie dodatku "Trójmiasto", nie była jeszcze znana dokładna liczba specjalnych samolotów, które przywiozą gości. Władze lotniska spodziewały się jednak maksymalnie 30 maszyn.

- Jeśli będzie taka potrzeba, wszystkie samoloty zostaną w Rębiechowie i będą oczekiwać na gości aż do ich powrotu - mówi Wacław Toczek, dyrektor ds. bezpieczeństwa lotniska. - Nie wykluczamy jednak, że niektóre samoloty przywiozą gości i wyruszą w drogę powrotną.
Toczek zapewnia, że przyjęcie dodatkowych samolotów nie wpłynie znacząco na rozkład rejsów regularnych.
- Oczywiście może się zdarzyć, że niektóre samoloty rejsowe będą miały kilka minut opóźnienia - ostrzega dyrektor. - Ale to powinny być jedyne utrudnienia, na jakie napotkają podróżni. Kontrole przed wejściem do samolotów przeprowadzamy tak, jak w każdy normalny dzień. Wprowadziliśmy tylko jedno ograniczenie. Prywatne samoloty będą mogły w Rębiechowie lądować tylko po uprzednim potwierdzeniu.

Władze lotniska są przygotowane także na to, że informacja o lądowaniu samolotu z VIP-ami na pokładzie może nadejść w ostatniej chwili.
- Z logistycznego punktu widzenia jesteśmy w stanie zorganizować takie lądowanie w 15 minut - mówi Wacław Toczek.

Kolumny samochodów z VIP-ami mają z lotniska do centrum jechać ulicą Słowackiego, a stamtąd al. Grunwaldzką i Zwycięstwa. Za ustalenie trasy przejazdu odpowiada BOR, w ostatniej chwili może więc zostać podjęta decyzja o przejeździe kolumny na przykład ul. Kartuską czy al. Armii Krajowej.

- Żadna z ulic nie będzie zamknięta na stałe. Ruch będzie wstrzymywany tylko na czas przejazdu samochodów z gośćmi - przypomina Emilia Salach-Pezowicz. - Utrudnień się jednak nie uniknie, dlatego prosimy mieszkańców, by do niedzieli, tam gdzie się da, przesiedli się z samochodów do tramwajów bądź pociągów SKM.

Wraz z uczestnikami projetku Ekspres Solidarności, Forum Młodych i konferencji "Solidarność dla przyszłości" do Gdańska zjechali także dziennikarze z całego świata.
- Akredytowało się prawie 500 dziennikarzy, to bardzo dużo - mówi Tomasz Szymchel z Instytutu Lecha Wałęsy. - Przygotowaliśmy dla nich Centrum Prasowe, w którym urządzono 200 stanowisk komputerowych z podłączeniem do internetu oraz telebimy. Zapewniamy też tłumaczenie na pięć języków: polski, angielski, francuski, hiszpański i perski. Językiem perskim włada irańska noblistka Shirin Ebadi.

Ważne tematy w ważnym miejscu

Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
To, że tylu znamienitych gości przyjeżdża na uroczystości związane z obchodami 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, to dla Gdańska bardzo dobra wiadomość.
Gdańsk jest ważnym miastem w historii XX wieku. Tu wybuchła II wojna światowa, tu zaczęły się procesy, które doprowadziły do zmiany mapy Europy. Goszczenie w Gdańsku wielu znanych, sławnych osób to już swoista tradycja, która świadczy, że jest to istotne miejsce. Jeśli właśnie w Gdańsku pojawiają się osoby o dużym autorytecie, znane i poważane na całym świecie, takie jak na przykład Dalajlama, te osoby mówią tu ważne rzeczy, to i samo miasto staje się miejscem ważnym. A poza tym Gdańsk to miasto wolności, w którym mówienie o niej ma szczególny charakter.
Istotne jest i to, że za tymi autorytetami jadą setki międzynarodowych dziennikarzy. Dzięki nim informacje o Gdańsku i tym, co się tu dzieje, trafiają do ludzi na całym świecie.
Zależy nam, by Europejskie Centrum Solidarności, które jest współorganizatorem tych obchodów, było centrum dialogu, w którym rozmawia się o wolności, demokracji, sprawiedliwości.

Prestiż dla miasta i mieszkańców

Dr Janusz Erenc, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego
Ludzie mogą odbierać to wydarzenie na różne sposoby przede wszystkim dlatego, że jest kojarzone z polityką, z podziałami politycznymi czy kontrowersjami dotyczącymi osoby Lecha Wałęsy. To zupełnie niepotrzebne, bo według mnie impreza powinna być traktowana raczej jako wydarzenie społeczno-kulturalne. Dla miasta to wspaniała promocja, okazja do zaistnienia w świecie, bo dla całego świata taki zjazd noblistów to ważne wydarzenie. Mieszkańcy Gdańska lubią swoje miasto, są z niego dumni i fakt, że osobistości będą tu gościć na tak ważnym wydarzeniu, na pewno podnosi rangę miasta w ich oczach. A skoro prestiż i znaczenie miasta się podnosi, to i mieszkańcy czują się bardziej prestiżowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki