MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Przedszkola otwarte od poniedziałku. W następnej kolejności żłobki. Ilu rodziców zdecydowało się na powrót dzieci do placówek?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Krzysztof Kapica
Gdańsk jest gotowy do otwarcia placówek opiekuńczo-wychowawczych. W poniedziałek, 18 maja wystartują niemal wszystkie przedszkola. Nie zrobią tego dwie placówki, które ze względu na swoją specyfikę nie są w stanie zachować rygorów sanitarnych. Trzy dni później swoje podwoje otworzą żłobki i orliki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od poniedziałku 18 maja zostaną otwarte przedszkola. Ruszą wszystkie oddziały przedszkole mieszczące się przy szkołach podstawowych oraz prawie wszystkie przedszkola. Wyjątek od reguły stanowić będą przedszkola nr 77 i 48. To przedszkole integracyjne oraz placówka dla dzieci z porażeniem mózgowym, wymagających dodatkowej opieki, niemożliwej do zapewnienia z zachowaniem z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych swoją deklaracje powrotu zgłosiło 21 proc. rodziców, jeśli chodzi zaś o żłobki 37 proc.

W piątek, 15 maja prezydent Aleksandra Dulkieiwcz odwiedziła przedszkole nr 22 na Siedlcach. Na miejscu przyjrzała się ostatnim przygotowaniom przed poniedziałkowym uruchomieniem placówki.

- Dziękuję wszystkim, którzy z ogromną troską, zaangażowaniem i dbając przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci, rodziców, opiekunów, dziadków i kadry, przygotowali placówki do otwarcia - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Apeluję jednocześnie do każdej i każdego z rodziców i opiekunów o rygorystyczne stosowanie się do wytycznych i procedur. Wszystko to służy waszym dzieciom. Zdrowie i bezpieczeństwo traktujemy priorytetowo na drodze przywracania normalnego funkcjonowania Miasta.

Gdańskie żłobki i orliki swoje podwoje otworzą 21 maja. Władze miasta planują również otwarcie boisk przyszkolnych. Przed uruchomieniem placówek niezbędne było kupno środków ochrony osobistej - około 500 tys. maseczek, 610 tys. par rękawiczek, ponad 90 tys. fartuchów i ponad 50 tys. litrów płynów do dezynfekcji. Niestety środki te w tak dużych ilościach są dostępne w ograniczonych ilościach.

Rodzice, których pociechy wrócą do przedszkoli i żłobków powinni pamiętać o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa. Do placówek mogą przychodzić jedynie dzieci zdrowe, a ich opiekunowie są zobowiązani do przekazania wszelkich informacji na temat stanu zdrowia maluchów.

Jeżeli dziecko przejawia objawy infekcji powinno pozostać w domu. Bezwzględnym powodem do pozostania w swoim miejscu zamieszkania jest także kwarantanna w rodzinie. Dzieci nie mogą przynosić własnych zabawek. Należy przypominać im o częstym myciu i dezynfekcji rąk, nie zdejmowaniu maseczki, a także o zachowaniu zasad bezpieczeństwa - zachowaniu dystansu i nie podawaniu rąk na powitanie, oraz o tym, żeby zasłaniać buzię przy kichaniu czy kaszlu.

Istotne jest również zadbanie o seniorów, czyli babcie i dziadków. Rodzice powinni całkowicie ograniczyć kontakt z osobami starszymi dzieciom uczeszczającym do żłobka czy przedszkola.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki