Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Protest przeciwko wyburzeniom budynków po Stoczni Gdańskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
W piątek kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko wyburzeniom kolejnych dwóch budynków byłej Stoczni Gdańskiej. Działacze skupieni wokół inicjatywy "Dźwignij Gdańsk. Nie dla burzenia stoczni" od miasta domagają się "planu ochrony stoczni". Magistrat odpowiada, że prace nad stworzeniem ochronnej strefy trwają.

- To sygnał wzywania pomocy - mówi Jerzy Szumczyk, autor rzeźby z żelaznych elementów stoczniowego złomu. - Kiedy widzimy jak coś pięknego jest niszczone, to pierwsza rzecz, jaka się pojawia, to właśnie wołanie o pomoc. Takie miejsca jak to, giną i są niszczone w całej Polsce, a kiedyś ludzie przypomną sobie o ich niebywałej wartości kulturowej - dodaje.
W piątkowej demonstracji wzięło udział ok. 50 osób. Protestowały przeciw burzeniu budynków na terenie byłej Stoczni Gdańskiej - co wiąże się m.in. z planami budowy nowej dzielnicy - Młodego Miasta i kolejnego etapu jej głównej arterii, ulicy Nowej Wałowej.

- Mamy przekop pod Wisłą, Obwodnicę Południową i sytuację, w której Nowa Wałowa być może w ogóle nie jest potrzebna. Miasto postępuje tu zgodnie z planem: "mamy projekt drogi, wiemy, że możemy jej nigdy nie zbudować, ale wyburzmy halę, żebyśmy nie mieli problemu" - tak sytuacje postrzega Michał Szlaga, fotograf, autor albumu "Stocznia Szlaga", który przekonuje, że ze stoczni już zniknęło 50 procent architektury i apeluje o dyskusję nad tym, co pozostało.

źródło: TVN24/X-News

Dagmara Rozkwitalska przedstawicielka BPTO, duńskiego funduszu, który dysponuje na stoczni 22 hektarami gruntów przekonuje, że firma "od początku zdawała sobie sprawę, że działa w miejscu, które ma szczególną wartość".
- Dlatego naszą intencją jest zachowanie i wyeksponowanie najbardziej wartościowych obiektów i uzupełnienie ich o nową zabudowę, tak aby Młode Miasto znów mogło być miejscem pełnym życia, a nie niszczejącym skansenem - zaznacza.

Nad stworzeniem na terenie stoczni parku kulturowego, ograniczającego możliwość ingerencji w zabudowę, gdański magistrat pracuje od kwietnia ubiegłego roku - więcej na ten temat w weekendowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (5-6.07.2014) lub w e-wydaniu na prasa24.pl.
[email protected]

SKOMENTUJ: Czy i w jaki sposób miasto powinno zabezpieczyć tereny stoczniowe?

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki