POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  Gdańsk. Protest przeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. A...

  Gdańsk. Protest przeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. A obok kontrmanifestacja [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Manifestacja pod hasłem „uSTAWKA:prawa kobiet” w Gdańsku (24.04.2016 r.)
  1/29

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Blisko tysiąc osób - według szacunków organizatorów - protestowało w niedzielę, 24.04.2016 r. na Targu Węglowym w Gdańsku przeciwko zaostrzeniu tzw. ustawy aborcyjnej, której projekt ma niebawem trafić do Sejmu. Manifestację próbowała zagłuszyć niewielka grupa narodowców, którzy domagali się całkowitego zakazu aborcji.
  Niedzielną manifestację pod hasłem „uSTAWKA:prawa kobiet” zorganizowali wspólnie przedstawiciele kilkunastu organizacji, inicjatyw i grup społecznych, których połączył jeden cel: obrona obecnie funkcjonującego prawa. Wkrótce do Sejmu ma trafić bowiem projekt ustawy, który mówi o tym, że przerywanie ciąży stanie się zakazane również w trzech aktualnie dozwolonych przypadkach: kiedy zagraża ona życiu matki, kiedy płód jest uszkodzony oraz kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu).

  Przeciwnicy zaostrzenia przepisów spotkali się dziś na Targu Węglowym, by głośno ten sprzeciw wyrazić. Jak wskazywali organizatorzy demonstracji, nowe przepisy, jeśli zostaną przyjęte, pociągną za sobą szereg konsekwencji. Wśród nich wymieniali m.in.
  zmuszanie kobiet do kontynuowania ciąży, nawet gdy płód jest uszkodzony, chory i nie ma szans na przeżycie po porodzie; śledztwo prokuratorskie w przypadku poronienia; karalność usunięcia ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego jak gwałt lub kazirodztwo; uniemożliwienie przeprowadzenia badań prenatalnych i zabiegów in-vitro.

  - Przyszłam tu, bo jestem wkurzona! - mówiła Aleksandra Mielewczyk-Gryń, jedna z organizatorek „uSTAWKI”. - Mamy nadzieję, że nasza manifestacja pokaże rządzącym, ze nie ma zgody na to, żeby życie kobiety było zagrożone tylko dlatego, że ktoś ma inne zdanie, niż my. Nie pozwolimy, żeby kobieta została sprowadzona do roli inkubatora, nie damy się!

  Uczestnicy demonstracji w dłoniach trzymali wieszaki i transparenty z hasłami: „Moje ciało, moja sprawa”, „kobieta też człowiek”, „księża i politycy trzymajcie się z dala od mojej macicy!”, „nasze ciała nie są własnością rządu”, „zmuszanie do ciąży to gwałt”. Wśród osób, które zabierały głos ze sceny były m.in. Ewa Dąbrowska-Szulc ze stowarzyszenia Pro-Femina, Sylwia Kubryńska pisarka i feministka, czy posłanka Ewa Lieder.  - Wszystko jedno, z jakiej jesteśmy organizacji, czy partii. Cieszę się, że jesteśmy tu razem, bo ta sprawa dotyczy każdego człowieka, bez względu na poglądy. To dotyczy naszego zdrowia, życia i godności! Art. 38 Konstytucji mówi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, kobiecie również. Proponowana ustawa łamie prawo, odbiera możliwość decydowania o własnym życiu i zdrowiu. Zmuszanie do urodzenia dziecka przy zagrożeniu życia i zdrowia jest niedopuszczalne! Macierzyństwo przestanie być kojarzone ze stanem błogosławionym, a zacznie być kojarzone z lękiem, strachem, ograniczeniami - powiedziała Ewa Lieder. Dodała też, że prawo wobec gwałcicieli jest pobłażliwe. - A po drugiej stronie są kobiety zgwałcone, które zgodnie z nową ustawą musiałyby brać pełną odpowiedzialność za dzieci urodzone z gwałtu.Rozumiem waszą wściekłość, bo to jest także moja wściekłość - dodała.

  Aleksandra Broda z Amnesty International podkreślała: - Prawa seksualne i reprodukcyjne to podstawowe prawa człowieka. Całkowity zakaz aborcji te prawa łamie, poniża kobiety! Nie zgadzamy się na to!

  Członkinie demonstracji podkreślały też, że prawo do aborcji jest dla nich „wentylem bezpieczeństwa, z którego czasem muszą skorzystać”. - Ale to wcale nie oznacza, że zamienimy antykoncepcję na aborcję – tłumaczyły.


  Kontrmanifestacja z hasłem "Nie zabijaj"


  Demonstrację próbowała zakłócić grupa ok. 20 osób związanych z organizacjami katolickimi i narodowcami, która przyniosła ze sobą banery z drastycznymi zdjęciami płodów zabitych w wyniku aborcji oraz megafony przez które krzyczeli m.in. „aborcyjny Holokaust!”, „nie zabijaj”.

  Kontrmanifestanci zostali jednak od reszty oddzieleni kordonem policji, między dwoma grupami nie doszło więc do spięć - poza tymi słownymi.

  Gdy uczestnicy „uSTAWKI” krzyczeli „budujecie piekło kobiet”, kontrmanifestujący odkrzykiwali :”budujecie piekło dzieciom!”.

  - Aborcja jest zabijaniem, morderstwem i o tym pokojowo chcieliśmy wszystkich poinformować. Nasze transparenty są drastyczne, ale pokazują prawdę. Dziecko według wszystkich naukowych danych, biologów, jest życiem od momentu poczęcia i my tego życia będziemy bronić. Zbieramy też podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą całkowicie zakazującą aborcji - powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” Damian Szulc z Fundacji Pro-Prawo do Życia, organizator kontrmanifestacji.

  Na początku kwietnia odbyła się manifestacja przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Sopocie [ZDJĘCIA,WIDEO]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  katoliban

  niepisior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Aż żal ściska, gdy czyta się wypowiedzi internautów, którzy tak kochają życie dzieci, że muszą nienawidzić dorosłych o innych poglądach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POzdrowienia

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  KODowskie mohery i tyle w temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwe matki nie sa za aborcja.

  Korektura do poprzedniego komentarza. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Prawdziwe matki nie sa za aborcja tylko przeciwko.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do prawdziwych polaków.

  ja, drugi sort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zgwałcone kobiety są ofiarami tortur ze szramą, która zostaje na całe życie. Pozwólmy im zdecydować, czy chcą nosić owoce tych tortur jeszcze przez 9 miesięcy.
  Panowie, nie bądźcie hipokrytami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panowie i nastolatki na zdjeciach

  Prawdziwe matki sa za aborcja... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Na zdjeciach dominuja panowie i nastolatki, obie grupy jeszcze nigdy dzieci nie rodzily... i jak z tego widac...za czym manifestuja, to nie urodza.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panowie i nastolatki na zdjeciach

  Panowie i nastolatki na zdjeciach, osoby nie majace o ciazy pojecia a o rodzeniu wcale, nie mowiac o (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Do mojego komentarza wkradl sie blad. Oczywiscie mialo byc: "Prawdziwe matki NIE SA za aborcja... tylko przeciwko niej.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd

  wielbłąd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Błąd się wkradł do Twojej logiki myślenia - objawia się arbitralnym ocenianiem ludzi bez względu na okoliczności...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieeeee

  Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  KODowcy, partia razem, posłanka nowoczesnej. Piękne środowisko, zamiast naprawdę walczyć o coś, tylko się ośmieszacie. Jeszcze żebyście chociaż przeczytały projekt ustawy, ale nie, lepiej na...rozwiń całość

  KODowcy, partia razem, posłanka nowoczesnej. Piękne środowisko, zamiast naprawdę walczyć o coś, tylko się ośmieszacie. Jeszcze żebyście chociaż przeczytały projekt ustawy, ale nie, lepiej na ogólnym forum się wypowiadać, że projekt zabrania badań prenatalnych xD zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żałosne zaKODowane emerytki po menopauzie

  i podskakujący neomarksiści (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

  z partii RAZEM.
  ZENADA!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hehe

  Kobieta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  gościu, jeśli jesteś facetem, to pewnie chętnie niejedną z obecnych tam babek byś poderwał, jeśli kobietą, zwyczajnie zazdrościsz młodości i urody. Chyba cię tam nie było. Frustracie w powyginaną...rozwiń całość

  gościu, jeśli jesteś facetem, to pewnie chętnie niejedną z obecnych tam babek byś poderwał, jeśli kobietą, zwyczajnie zazdrościsz młodości i urody. Chyba cię tam nie było. Frustracie w powyginaną psyche, tu chodzi o prawa kobiet, nie o politykęzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A my panowie...

  Pan Lukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  ...Bronimy praw dzieci przed zwyrodnialymi opetanymi babami. Dzieco to nie wasza wlasnosc i nie macie prawa decydowac o pozbawieniu go zycia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żałosne to wszystko! I tak nic się nie zmieni, tylko będzie nielegalne

  Lola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Póki płód nie może żyć poza naszym ciałem to jest częścią naszego ciała, a nie osobnym życiem! Czemu o życiu urodzonych porzuconych tak nie myślicie? Dalej będziemy decydować! Tylko teraz albo...rozwiń całość

  Póki płód nie może żyć poza naszym ciałem to jest częścią naszego ciała, a nie osobnym życiem! Czemu o życiu urodzonych porzuconych tak nie myślicie? Dalej będziemy decydować! Tylko teraz albo zagranicą, albo zasilimy domy dziecka, a co poniektóre wyrzucą noworodki na śmietnik. Prosze bardzo BIERZCIE, SKORO TO WASZE, A NIE NASZE!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uczestniczka

  uczestniczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Kłamstwem są słowa, że narodowcy przyszli tam z pokojowym nastawieniem. Po pierwsze nie wiadomo po co w ogóle się pojawili - niech zorganizują własne zgromadzenie, mają do tego prawo. Dlaczego...rozwiń całość

  Kłamstwem są słowa, że narodowcy przyszli tam z pokojowym nastawieniem. Po pierwsze nie wiadomo po co w ogóle się pojawili - niech zorganizują własne zgromadzenie, mają do tego prawo. Dlaczego przyszli prowokować (co akurat im się nie udało). Po drugie pluli na ludzi wracających z manifestacji, sytuacja miała miejsce koło przystanków tramwajowych już po zakończeniu. Właśnie w taki sposób bronią GODNOŚCI życia ludzkiego... Dno dna.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwo.

  DS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Wszyscy protestujący odjechali autami, więc sytuacja wymyślona.
  Poza tym, ''niech zorganizują własne zgromadzenie''. Zgromadzenie było ich własne i było legalne, zarejestrowane.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwo w "nieKłamstwie" ;-)

  czyli PISowska prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Już widzę statystyczną grupę kilku tysięcy demonstrantów, którzy jak jeden mąż odjechali samochodami ;-) I taki demagog jak Ty ma czelność nazywać cudzą wypowiedź kłamstwem...
  Demonstranci KOD-u...rozwiń całość

  Już widzę statystyczną grupę kilku tysięcy demonstrantów, którzy jak jeden mąż odjechali samochodami ;-) I taki demagog jak Ty ma czelność nazywać cudzą wypowiedź kłamstwem...
  Demonstranci KOD-u to bynajmniej nie księża katoliccy - część z kilkutysięcznej grupy porusza się na piechotę (znam osobiście demonstrantów, którzy przyszli), lub komunikacją miejską, więc KOD-owcy mają szansę zostać opluci przez wszechpolski katoliban z PIS-u, który nienawidzi bliźnich równie mocno, jak wierzy w Boga.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  feministki od siedmiu boleści

  robione wieszakiem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Aleksandra Broda z Amnesty International podkreślała: - Prawa seksualne i reprodukcyjne to podstawowe prawa człowieka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawa, nie obowiązki i nakazy.

  Byłam bo popieram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Słuchanie ze zrozumieniem nie boli

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!