Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Projekt Szkutnia rozpoczyna rekrutację uczniów chcących przeżyć przygodę na morzu. Poszukiwana młodzież w wieku od 16 do 20 lat

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Projekt Szkutnia rozpoczyna rekrutację uczniów chcących przeżyć przygodę na morzu
Projekt Szkutnia rozpoczyna rekrutację uczniów chcących przeżyć przygodę na morzu Przemyslaw Swiderski
Rozpoczyna się rekrutacja do Projektu Szkutnia, w którym w którym 40 uczestników w wieku od 16 do 20 lat weźmie udział w pilotażowym, 11-miesięcznym programie przygotowującym do zawodu szkutnika. Uczestnicy zbudują dwie łodzie typu GIG pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów. Projekt ma na celu wypracowanie innowacyjnej metody kształcenia młodzieży w zakresie tradycyjnych zawodów portowo-stoczniowych.

Projekt Szkutnia. Szansa dla uczniów na zdobycie doświadczenia na morzu

– Otwieramy ciekawą przygodę dla 40 uczennic i uczniów w naszym mieście – zdobycie cennego i ciekawego zawodu, nieco innego od tego, co w tej chwili jest proponowane na różnych uczelniach i kursach – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. – Jest to istotne z punktu widzenia edukacji i kultury w naszym mieście.

– Gdzie, jak nie w Gdańsku, musimy się otwierać na morze i tego typu zawody, by młodzi ludzie poprzez wykonywaną pracę stawali się promotorami edukacji morskiej i marynistycznej – dodaje.

W ramach zajęć uczniowie nie tylko poznają techniczne elementy budowy łodzi, ale także posiądą umiejętność żeglowania – na łódkach współczesnych, ale także tradycyjnych, typu gig. Zostaną też wprowadzeni w świat wielkich i małych statków żaglowych poprzez zajęcia na lądzie (m.in. historia żeglarstwa) oraz na wodzie (kursy żeglarskie).

W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy projektu zaznajomią się z zasadami BHP szkutni, materiałoznawstwem, budową silnika i innymi zajęciami niezbędnymi do pracy. Wiedza teoretyczna zostanie utrwalona poprzez zajęcia praktyczne w szkutni, gdzie uczniowie pod okiem doświadczonych szkutników stworzą od podstaw dwie łódki, na których będą prowadzone zajęcia żeglarskie.

Projekt Szkutnia rozpoczyna rekrutację uczniów chcących przeżyć przygodę na morzu

Gdańsk: Projekt Szkutnia rozpoczyna rekrutację uczniów chcąc...

Zajęcia będą odbywały się w małych grupach, co zapewni każdemu uczestnikowi maksymalną uwagę opiekuna oraz nauczy współpracy, polubownego rozwiązywania problemów, odpowiedzialności, dając jednocześnie poczucie celu i wspólnoty. Połączenie elementów wspólnej pracy i zespołowej rywalizacji sportowej zwiększy zainteresowanie młodzieży szkutnictwem, wypromuje zawód i przełoży się na liczbę chętnych do nauki tego zawodu w szkole zawodowej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ramach projektu powstanie również 20 konspektów zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę przygotowującą do zawodu szkutnika wraz z ich tłumaczeniem na język norweski i angielski, które zostaną udostępnione w otwartych zasobach.

Projekt Szkutnia. Rekrutacja

W rekrutacji mogą wziąć udział uczennice i uczniowie gdańskich szkół w wieku od 16 do 20 lat poprzez wypełnienie formularza na stronie:

https://projektszkutnia.pl/

Na to mogą liczyć uczestnicy projektu:

  • niepowtarzalna przygoda własnoręcznego budowania historycznej łodzi wraz z nauką pływania łodzią oraz uczestnictwem w obozie żeglarskim, z możliwością na patent żeglarza jachtowego,
  • trwające 11 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne pod okiem pasjonatów i fachowców w temacie konstrukcji łodzi historycznych i prac szkutniczych,
  • wizyta studyjna w Norwegii, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwój fachowego słownictwa w języku obcym,
  • zdobycie umiejętności zawodowych, dających możliwość atrakcyjnej pracy,
  • pełne pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie,
  • ubezpieczenie NNW na czas trwania projektu.

Projekt Szkutnia korzysta z dofinansowania o wartości ok. 147 000 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego.

Szczegóły dotyczące projektu, rekrutacji, wraz z regulaminem uczestnictwa, znajdują się na stronie: projektszkutnia.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki