Autorem tych słów jest Julien Bryan (1899-1974). Był amerykańskim filmowcem dokumentalistą, fotografem. Do Warszawy przyjechał w pierwszych dniach września 1939 roku, by obserwować początki działań wojennych. Wydarzenia tego okresu zarejestrował kamerą filmową i aparatem fotograficznym. Kilkanaście zdjęć wykonał na kolorowych filmach Kodaka, które zamierzał dopiero przetestować, były nowością.
Prezydent Warszawy Stefan Starzyński wypożyczył mu samochód z kierowcą, zapewnił ochronę oraz dał specjalne zezwolenie na fotografowanie tego, co działo się w atakowanej stolicy. Mógł zatem swobodnie poruszać się po mieście. Na kolorowych zdjęciach uwiecznił polskich żołnierzy, cywilów, a także scenerię zbombardowanej Warszawy. Po powrocie do swojego kraju część czarno-białych obrazów przeniósł na szkło i pod okiem fachowca nadał im kolory, aby użyć je, jako przeźrocza, w czasie wykładów, z którymi objechał Stany Zjednoczone. Taśmy filmowe wykorzystał z kolei do montażu obrazu "Oblężenie" ("Siege"), ukazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Rok później uzyskał nominację do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na promocję albumu "Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana" oraz emisję filmu "Siege" w środę o godz. 17 w gdańskim hotelu Scandic (ul. Podwale Grodzkie 9).
Wstęp wolny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?