Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Premiera "Marii Stuart" na inaugurację nowego sezonu Teatru Wybrzeże [ZDJĘCIA, ROZMOWA]

rozm. Grażyna Antoniewicz
Spektakl "Maria Stuart"
Spektakl "Maria Stuart" Karolina Misztal
Z Adamem Orzechowskim, dyrektorem Teatru Wybrzeże, o nowym sezonie gdańskiej sceny, który w piątek zainauguruje spektakl "Maria Stuart", rozmawia Grażyna Antoniewicz.

Za nami udany sezon...
To wszystko jest na granicy wytrzymałości, lecimy po bandzie. Miniony sezon zakończyliśmy "Statkiem szaleńców". Premiera goniła premierę. Zagraliśmy sto przedstawień latem, 500 w całym sezonie, to naprawdę dużo.

Macie z tego radość.
Oczywiście, że mamy, ale mamy też poczucie finansowego niedowartościowania.

Co nowego czeka nas w nadchodzącym sezonie?
Zaczynamy "Marią Stuart" Schillera, w gwiazdorskiej obsadzie. Mamy nadzieję, że zobaczymy nie tylko pojedynek dwóch wielkich postaci historycznych, ale też dwóch wspaniałych aktorek. Potem chwila przerwy i "Kto się boi Virginii Woolf". Reżyserował będzie Grzegorz Wiśniewski. Na scenie zobaczymy między innymi Dorotę Kolak i Mirosława Bakę. Premiera odbędzie się dokładnie pół wieku po głośnej wybrzeżowej polskiej prapremierze w reżyserii Jerzego Golińskiego, ze scenografią Franciszka Starowieyskiego.

Adam Orzechowski

Czy planowana jest dalsza współpraca teatru z Krystyną Jandą?
Już w maju kontynuacja losów bohaterów "Seksu dla opornych". Tytuł roboczy brzmi "Barbara i Karol na łonie natury", ta sama obsada: Mirosław Baka i Dorota Kolak. Premiera odbędzie się u nas, potem spektakl ma być grany także w warszawskim Teatrze Polonia.

Zaplanowano mało znane polskie sztuki i adaptacje...
Wszystkie polskie premiery tego sezonu przygotowujemy w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny konkursu Klasyka Żywa. Nasze dwa projekty - "Przedwiośnie" w reżyserii Natalii Korczakowskiej i "Faraon" w reżyserii Adama Nalepy dostały już dofinansowanie z ministerstwa. W nowym sezonie zaprezentujemy ponadto premierę komedii "Murzyn warszawski" Antoniego Słonimskiego.
Nie grano jej po wojnie.
Zgadza się. To pierwsza powojenna inscenizacja, sztuka dosyć niepopularna i odrobinę niepoprawna politycznie. W kręgu zainteresowań teatru jest też Gabriela Zapolska z "Tresowanymi duszami", których akcja dzieje się w środowisku dziennikarskim.

A jak trochę pieniędzy zostanie...
To pojawią się w repertuarze spektakle wyreżyserowane przez Jarosława Tumidajskiego i Ewelinę Marciniak. Być może będzie to miks "Małżeństwa z kalendarza" Franciszka Bohomolca z "Cudzoziemczyzną" Aleksandra Fredry oraz "Dziewięćdziesiąty trzeci" Stanisławy Przybyszewskiej.

A co z tegorocznym Wybrzeżem Sztuki?
Festiwal odbędzie się w pierwszej połowie listopada. Niedługo przedstawimy dokładny program. Ale już teraz mogę zdradzić, że pojawi się na nim najnowsza premiera w reżyserii Krystiana Lupy, "Wycinka" Thomasa Bernharda z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

A co z premierami dla młodych widzów?
Najmłodszym widzom proponujemy "Lekcje niegrzeczności", czyli cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. W tym sezonie "Lekcje niegrzeczności" będą prezentowane na scenach w Gdańsku i na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Rozmawiała: Grażyna Antoniewicz

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki